امروز: سه شنبه, ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۲۰ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۱۱ اوت ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 267374
۱۰۳۳
۱
۰
نسخه چاپی
آزادی مشروط

آزادی مشروط و شرایط آن چیست؟

کسانی که در حال گذراندن دوران محکومیت خود هستند بر اساس ماده 58 قانون مجازات اسلامی می تواند با شرایطی از آزادی مشروط استفاده نماید

پایگاه خبری حقوق نیوز

شرایط آزادی مشروط چیست؟

کسانی که در حال گذراندن دوران محکومیت خود هستند بر اساس ماده 58 قانون مجازات اسلامی می تواند با شرایطی از آزادی مشروط استفاده نماید.« در مورد محکومیت به حبس تعزیری، دادگاه صادرکننده حکم می تواند در مورد محکومان به حبس بیش از ده سال پس از تحمل نصف و در سایر موارد پس از تحمل یک سوم مدت مجازات به پیشنهاد دادستان یا قاضی اجرای احکام با رعایت شرایط زیر حکم به آزادی مشروط را صادر کند:

الف – محکوم در مدت اجرای مجازات همواره از خود حسن اخلاق و رفتار نشان دهد.

ب – حالات و رفتار محکوم نشان دهد که پس از آزادی، دیگر مرتکب جرمی نمی شود.

پ – به تشخیص دادگاه محکوم تا آنجا که استطاعت دارد ضرر و زیان مورد حکم یا مورد موافقت مدعی خصوصی را بپردازد یا قراری برای پرداخت آن ترتیب دهد.

ت – محکوم پیش از آن از آزادی مشروط استفاده نکرده باشد.

انقضای مواعد فوق و همچنین مراتب مذکور در بندهای (الف) و (ب) این ماده پس از گزارش رئیس زندان محل به تأیید قاضی اجرای احکام میرسد. قاضی اجرای احکام موظف است مواعد مقرر و وضعیت زندانی را درباره تحقق شرایط مذکور بررسی و در صورت احراز آن، پیشنهاد آزادی مشروط را به دادگاه تقدیم نماید. (ماده 58 ق.م.ا)

آزادی مشروط شامل بقیه دوران محکومیت فرد می شود اما دادگاه می تواند این مدت را تغییر دهد. در هر بر اساس ماده 59 قانون مجازات اسلامی این مدت نمی تواند کمتر از 1 سال و بیش از 5 سال باشد. البته در صورتیکه مدت باقی مانده از حبس کمتر از یک سال باشد، آزادی مشروط کمتر از یک سال نیز امکانپذیر است. در صورت تکرار یا ارتکاب یکی از جرائم عمدی موجب حد، قصاص، دیه یا تعزیر تا درجه هفت، در دوران آزادی مشروط، علاوه بر مجازات جرم جدید، مدت باقیمانده محکومیت نیز به اجراء در می آید، در غیر اینصورت آزادی فرد قطعی می شود.

پایگاه خبری حقوق نیوز - سوالات حقوقی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید