امروز: چهارشنبه, ۲۷ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۷ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
کد خبر: 287265
۶۷۵
۱
۰
نسخه چاپی

آیا زنان از حقوق خود در طلاق توافقی آگاهی دارند؟ در طلاق توافقی می توان مهریه گرفت؟

با توجه به اینکه در طلاق توافقی، زن و شوهر در امور مالی و غیرمالی مرتبط با ازدواج با هم به توافق رسیده اند و تمایل به جدایی با رضایت و توافق دارند، بدیهی است که دادگاه ها هم از رسیدگی طولانی و با وسواس خودداری می کنند و موضعی سهل گیرانه دارند.

آیا زنان از حقوق خود در طلاق توافقی آگاهی دارند؟ در طلاق توافقی می توان مهریه گرفت؟

در طلاق توافقی زن و مرد برای طلاق با یکدیگر به توافق رسیده اند. این توافق شامل موارد دیگر از جمله مهریه، نفقه، اجرت المثل و حضانت فرزندان نیز شامل می شود و دادگاه در تعیین این موارد دخالتی نخواهد کرد.

به طور کلی طلاق توافقی به طلاقی گفته می شود که زوجين به هر دلیلی تمایل دارند با تفاهم از هم جدا شوند و هر توافقی که آنها در خصوص مهريه، نفقه، جهیزيه، حضانت و ملاقات فرزند داشته باشند از نظر دادگاه محترم و قابل قبول خواهد بود.

با توجه به اینکه در طلاق توافقی، زن و شوهر در امور مالی و غیرمالی مرتبط با ازدواج با هم به توافق رسیده اند و تمایل به جدایی با رضایت و توافق دارند، بدیهی است که دادگاه ها هم از رسیدگی طولانی و با وسواس خودداری می کنند و موضعی سهل گیرانه دارند.

مزایای طلاق توافقی

۱- عدم تشكیل پرونده‌های متعدد در دادگستری.
۲- جلوگیری از رجوع مكرر زوجین به محل دادگستری.
۳- دخالت طرفین در طلاق و صدور گواهی‌ عدم امکان سازش.
۴- كوتاه بودن زمان صدور گواهی مربوط برای جواز اجرای طلاق.
۵- مدت‌دار بودن این گواهی در عرض ۳ ماه كه سبب حفظ دوام عقد نكاح است. در حالی‌ كه در حكم طلاق، كه بدون مدت اجرایی است، هر لحظه دوام زندگی تهدید می‌شود.
۶- درگیری كمتر و كاهش تنش بین خانواده‌های زوجین.
۷- احتمال رجوع بیشتر زوجین در آینده به یكدیگر و تشكیل مجدد زندگی مشترك به دلیل مورد ششم.
۸- كاهش استرس فرزندان.

حقوق زن در طلاق توافقی

در مورد حقوق زن در طلاق توافقی باید گفت این حقوق همان حقوقی است که بموجب عقد نکاح به زن تعلق گرفته است که مهریه، نفقه، اجرت المثل و جهیزیه مهمترین آنها می باشند. در طلاق توافقی درباره این حقوق زوج و زوجه به توافق می رسند و آن را در گواهی عدم امکان سازش ثبت می کنند. بنابراین در طلاق توافقی زن و مرد با رضایت درباره حقوق خود تصمیم می گیرند.

مهریه

مهریه یکی از مهمترین حقوق زن است که به محض جاری شدن صیغه نکاح قابل مطالبه می باشد. در طلاق توافقی زن درباره مطالبه و یا بخشش کل یا بخشی از مهریه با همسرش به توافق می رسد. در طلاق توافقی قانون این اختیار را به زن داده است که با توافق مرد هر گونه تصمیمی درباره مهریه اخذ نمایند.

نفقه

نفقه نیز یکی از حقوق مالی مهم زن می باشد. نفقه یا پرداخت مخارج زندگی به عهده مرد می باشد که با تمکین کردن به زن به وی تعلق می گیرد. در صورتی که زن تمکین نکند و منزل را ترک کند ناشزه محسوب شده و نفقه به وی تعلق نمی گیرد.

در طلاق توافقی نیز زوجین درباره نحوه و میزان پرداخت نفقه از سوی مرد نیز توافق می کنند.

جهیزیه

جهیزیه نیز از حقوق زن می باشد که باید در طلاق توافقی درباره آن به توافق رسید. در طلاق توافقی زن می تواند جهیزیه را استرداد کند و مرد نیز رضایت خود در این خصوص در توافقنامه اظهار دارد.

اجرت المثل

اجرت المثل نیز از حقوق مالی زن در طلاق از جمله در طلاق توافقی است. زن می‌تواند به دلیل انجام امور منزل که وظیفه وی نبوده از مرد بهای مادی دریافت کند و مرد نیز موظف به پرداخت هزینه اجرت المثل است. در طلاق توافقی زوجین درباره پرداخت اجرت المقل هم با یکدیگر به توافق می رسند.

حق حضانت

حضانت فرزندان نیز از جمله حقوقی است که در طلاق توافقی باید مورد بحث قرار گیرد و در مورد آن توافق حاصل شود. با توجه به اینکه در فرایند طلاق فرزندان آسیب های روحی و روانی شدیدی را متحمل می شوند توافق درباره حضانت آنها و عدم کشمکش های مرسوم در دادگاه ها در این مورد می تواند آسیب های کمتری را متوجه فرزندان کند.

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید