امروز: یکشنبه, ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با ۰۳ شوّال ۱۴۴۲ قمری و ۱۶ مه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 276203
۱۴۸
۱
۰
نسخه چاپی

آیا زوجه (زن) دارای درآمد باید در مخارج زندگی مشارکت کند؟

آیا زوجه (زن) دارای درآمد باید در مخارج زندگی مشارکت کند؟

زوجه (زن) ملزم به مشارکت در مخارج زندگی نیست

مطابق با شرع و قوانین اسلامی، تامین هزینه‌های زندگی و پرداخت نفقه زوجه بر عهده زوج است؛ حتی اگر زن تمکن مالی داشته یا کار کند و درآمد هم داشته باشد، بازهم چیزی از تکالیف مرد برای پرداخت نفقه کاسته نمی‌شود. البته زن می‌تواند به میل و اراده خود، بخشی از درآمدش را در زندگی مشترک هزینه کند اما این هزینه درآمد، اختیاری است و الزامی برای زن محسوب نمی‌شود.

مطابق ماده 1118 قانون مدنی زن مستقلا می تواند در دارائی خود هر تصرفی را که می خواهد بکند.

این ماده از قانون، زن را مالک دارایی خودش می‌داند و این داراییی می‌تواند شامل ارث و درآمد حاصل از کار در بیرون از منزل باشد.

بنابراین طبق قوانین اگر زنی شاغل و دارای درآمد باشد وظیفه ای در پرداخت هزینه های زندگی از جمله اجاره خانه و خریدهای منزل را ندارد همسر هیچ حق قانونی برای الزام زن به پرداخت یا مشارکت هزینه های زندگی ندارد، اگرچه از نظر عرفی و اخلاقی زن دارای درآمد می تواند در پرداخت هزینه های مشترک زندگی مشارکت داشته باشد.

  • منبع
  • یاسا
  • احقاق

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید



کد امنیتی کد جدید