امروز: دوشنبه, ۲۹ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۴ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۸ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 263230
۷۲۹۷۰
۱
۰
نسخه چاپی

آیا می توان رویای آگاهانه دید؟

بر اساس تحقیقاتی جدید، رویای آگاهانه مهارتی قابل یادگیری می­ باشد.

آیا می توان رویای آگاهانه دید؟

پایگاه خبری حقوق نیوز

آیا می توان رویای آگاهانه دید؟

دکتر آسپای به کمک همکاران خود، در مورد ۳ روش شناختی القای رویای آگاهانه تحقیقاتی را انجام دادند: ۱-آزمایش واقعیت ۲-بیدار شدن و دوباره خوابیدن ۳-القای حافظه ای رویای آگاهانه. این تحقیقات بر روی ۱۶۹ شرکت­ کنندۀ استرالیایی انجام شد که به سه گروه تقسیم شده و هر سه روش بر روی آنان مورد آزمایش قرار گرفت.

1. آزمایش واقعیت: شامل چک­ کردن چندین بارۀ محیط اطراف می­ باشد که شما اطمینان حاصل می­ کنید آیا در حال رویا دیدن هستید یا خیر.

2. بیدارشدن و دوباره خوابیدن(WBTB): بیدارشدن پس از ۵ ساعت خواب، مدتی بیدار ماندن و سپس خوابیدن به منظور وارد شدن به مرحلۀ حرکات سریع چشم(REM sleep period).

3. القای حافظه ای رویای آگاهانه(MILD): شامل بیدارشدن پس از ۵ ساعت خواب و ایجاد این تفکر(قبل از خواب) است که شما به خاطر خواهید داشت در حال رویا دیدن هستید. در این مرحله شما فرض می کنید در یک رویای آگاهانه هستید و این عبارت را تکرار می کنید: دفعۀ بعدی که من رویا می­ بینم، به خاطر خواهم داشت که من در حال رویا دیدن هستم.

۴۷ نفر از شرکت­ کنندگانی که از هر ۳ روش استفاده کردند، به میزان ۱۷ درصد رویای آگاهانه داشتند که این میزان، بسیار بالاتر از زمانی بود که آنها هیچ تمرینی در طول هفته انجام ندادند. رویای آگاهانه در افرادی که توانستند ۵ دقیقه پس از اتمام تمرین روش سوم به خواب روند، به ۴۶ درصد رسید. دکتر آسپای در این باره گفت: «روش سوم بر روی “حافظۀ آینده ­نگر” ما متمرکز می­ باشد. این نوع از حافظه، توانایی به خاطر داشتن کارهایی است که می­ خواهیم در آینده انجام دهیم. تکرارکردن یک عبارت که رویادیدن شما را به خاطرتان بسپارد، باعث شکل­ گیری قصد به یادآوردن دیدن رویا در ذهن شما می­ شود.»

وی افزود: «مهمتر اینکه افرادی که با استفاده از روش سوم موفق به دیدن رویای آگاهانه شدند، روز بعد کمتر دچار کمبود خواب شدند. این مسئله نشان می­ دهد رویای آگاهانه تاثیر منفی بر روی کیفیت خواب افراد نداشته است. نتایج این تحقیقات ما را یک قدم به ابداع روش­ های موثر القای رویای آگاهانه نزدیک­تر می ­کند. این امر ما را قادر می­ سازد از فواید بالقوۀ رویای آگاهانه نظیر درمان کابوس ­های شبانه و بهبود توانایی­ های جسمی از طریق تمرین در محیط آن بهره ­مند شویم.» جزئیات بیشتر این پژوهش در مجلۀ Dreaming منتشر شده است.

بیشتر بخوانید:

کند و کاو در ناخودآگاه: کارل گوستاو یونگ

جت لگ (Jetlag) چیست؟ / راه های درمان جت لگ

33 دلیل که باعث بی خوابی شبانه می شوند

پایگاه خبری حقوق نیوز - روانشناسی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید