امروز: دوشنبه, ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۶ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۰۱ مارس ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 264492
۴۲۸۵
۱
۰
نسخه چاپی

اثبات ضرب و جرح با قسامه

پرسش : در ایراد ضرب و جرح عمدی که با قسامه ثابت می شود آیا جنبه عمومی جرم لحاظ می شود؟

اثبات ضرب و جرح با قسامه

ضرب و جرح ناشی از نزاع عمدی یا هرگونه اقدام دیگری که موجب خسارت بدنی به دیگران شود، بر اساس شرع و قانون، موجب ضمان واردکننده ضرب یا عامل جرح است و طبق قانون با اجرای قصاص یا پرداخت دیه، این خسارت باید به عنوان یک حق‌الناس جبران شود.

ادله اثبات در قانون مجازات اسلامی

با توجه به قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 ماده 160 الی 213 به ادله اثبات دعوی در امور کیفری اشاره شده است

مطابق ماده 160 قانون مجازات اسلامی ادله اثبات جرم عبارت است از اقرار، شهادت، قسامه و سوگند در موارد مقرر قانونی و علم قاضی.

بر اساس تبصره ی این ماده، احکام و شرایط قسامه که برای اثبات یا نفی قصاص و دیه معتبر است، مطابق مقررات مذکور در کتاب قصاص و دیات این قانون می باشد.

قسامه چیست؟

قسامه به معنای سوگند خوردن اقوام و خویشاوندان مجنی علیه است و در مواردی مطرح میر­شود که شاکی دلایل دیگری از جمله شهادت شهود و اقرار مرتکب جرم را نداشته باشد.

قسامه در حقوق کیفیت و تعداد خاصی دارد که باید رعایت شود. برای اینکه ضرب و جرح با قسامه ثابت شود با توجه به میزان دیه­ ای که به آن تعلق می­ گیرد تعداد آن متفاوت خواهد بود.

نصاب قسامه در ضرب و جرح

مطابق مقررات قانون مجازات اسلامی نصاب قسامه در ضرب و جرح عبارت است از:
- شش قسم در جنایتی كه دیه آن به مقدار دیه كامل است.
- پنج قسم در جنایتی كه دیه آن پنج ششم دیه كامل است.
- چهار قسم در جنایتی كه دیه آن دو سوم دیه كامل است.
- سه قسم در جنایتی كه دیه آن یك دوم دیه كامل است.
- دو قسم در جنایتی كه دیه آن یك سوم دیه كامل است.
- یك قسم در جنایتی كه دیه آن یك ششم دیه كامل یا كمتر از آن است.

برای اینکه ضرب و جرح با قسامه ثابت شود نیاز به وجود لوث است. لوث به معنای قرائن و اماراتی است که از طریق آن قاضی به ظن قوی دست یابد که جنایت توسط متهم ارتکاب یافته است.

البته ذکر این نکته ضروری است که بر اساس برخی آرا لوث و قسامه فقط برای اثبات دیه مؤثر می‌باشد و نمی‌تواند با لوث و قسامه حکم بر محکومیت از جهت جنبه عمومی صادر کرد اما در ماده 614 قانون مجازات اسلامی هر کس عمداً به دیگری جرح یا ضربی وارد آورد که موجب نقصان یا شکستن یا از کار افتادن عضوی از اعضا یا منتهی به مرض دایمی‌ یا فقدان یا نقص یکی از حواس یا منافع یا زوال عقل مجنی‌علیه گردد در مواردی که قصاص امکان نداشته باشد چنانچه اقدام وی موجب اخلال در نظم‌ و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد به دو تا پنج سال حبس محکوم خواهد شد و در صورت درخواست مجنی‌علیه مرتکب‌به پرداخت دیه نیز محکوم می شود.

تبصره - در صورتی که جرح وارده منتهی به ضایعات فوق نشود و آلت جرح اسلحه یا چاقو و امثال آن باشد مرتکب به سه ماه تا یک سال حبس ‌محکوم خواهد شد.

بنابر این ماده اثبات ضرب و جرح با قسامه نیز می تواند موجبات صدور احکام تعزیری برای محکم شود.

  • منبع
  • حقوق نیوز
  • وکیل تاپ
  • قانون مجازات اسلامی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید