امروز: دوشنبه, ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۶ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۰۱ مارس ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 267282
۸۶۹
۱
۰
نسخه چاپی
ارگونومی (Ergonomy, Ergonomics)

ارگونومی و 10 اصل مهم آن چیست؟ (قسمت دوم)

یک قاعده کلی و صحیح آن است که بیشتر کارها را باید در حالت نشسته یا ایستاده، به نحوی انجام داد که در سطح ارتفاع آرنج صورت بگیرند. یک نمونه بسیار رایج، کار با کیبورد کامپیوتر است و مثال های بسیاری از سایر انواع کار را نیز می توان در این مورد نام برد

ارگونومی و 10 اصل مهم آن چیست؟ (قسمت دوم)

پایگاه خبری حقوق نیوز

ارگونومی و 10 اصل مهم آن چیست؟

4 - همیشه در ارتفاع صحیح کار کنید

یک قاعده کلی و صحیح آن است که بیشتر کارها را باید در حالت نشسته یا ایستاده، به نحوی انجام داد که در سطح ارتفاع آرنج صورت بگیرند. یک نمونه بسیار رایج، کار با کیبورد کامپیوتر است و مثال های بسیاری از سایر انواع کار را نیز می توان در این مورد نام برد.

البته در این زمینه، استثناهایی هم وجود. مثلاً کارهای سنگین تر، غالباً در صورتی که وسایل آنها پایین تر از ارتفاع آرنج قرار داشته باشند بهتر انجام می شوند. همچنین کارهای دقیق یا کارهایی که برای چشم سنگین تلقی می شوند بهتر است در ارتفاع بالاتر از آرنج قرار داشته باشند.

5- حرکات بیش از حد را کاهش دهید.

تعداد حرکاتی را که در طول روز با انگشتان، مچ، دست، بازو یا پشت خود انجام می دهید کمتر نمایید. یکی از ساده ترین کارها برای کاهش حرکات مکرر دست ها، استفاده از ابزارهای قوی (مثل پیچ گوشتی) است.

در رویکرد دیگر، تغییر دادن طرح کلی ابزار، به منظور محدود سازی حرکات است. به عنوان مثال با نزدیک تر کردن جعبه و خم نمودن آن، می توان به جای آنکه به طور مکرر، اجسام داخل آن را از جا بلند کرد. این اجسام را با لغزاندن در داخل جعبه جا به جا نمود.

6- با قرار نگرفتن طولانی در یک حالت، خستگی را به حداقل برسانید.

یکی از نمونه های رایج قرار گرفتن طولانی عضوی از بدن در حالت ثابت، ایجاد درد و گرفتگی در دست نویسندگان (writers ' cramp) است. لازم نیست برای مدت طولانی خودکار یا مداد را به سفتی در دست خود نگه دارید زیرا این کار موجب خستگی و آسیب ماهیچ های دست خواهد شد.

یکی دیگر از وضعیت هایی که ممکن است پیش آید، آجبار برای نگه داشتن مداوم قطعات و ابزارها، برای مدت طولانی است که در نتیجه ی آن، فرد مجبور می شود طی این مدت، بدن خود را در حالت بدون حرکت نگه دارد. در این موارد، استفاده از گیره، فرد را از نگه داشتن طولانی قطعه یا ابزار بی نیاز می سازد.

چنان چه مجبور هستید برای انجام کار، به مدت بیش از چن دقیقه دست خود را بالاتر از سطح سرتان نگه دارید این کار بر روی ماهیچه های شانه تاثیر نامناسبی خواهد داشت. برای پیشگیری از این مشکل می توانید موقعیت خود را نسبت به محل کار تغییر دهید و یا در بعضی موارد با افزودن طول ابزار کار، مشکل را برطرف نمایید. اگر مدت طولانی در وضعیت ثابتی بایستید، پاهایتان مجبور به تحمل فشار می شوند. می توانید به آسانی به آسانی با تغییر دادن وضعیت قرار گرفتن خود، به پاهایتان استراحت بدهید.

7- نقاط فشار را به حداقل برسانید.

سعس کنید با به حداقل رساندن نقاط فشار بیش از حد، استرس تماسی را کاهش دهید. یک مثال خوب در این مورد، فشار دادن شدید ابزارهایی مانند انبردست است. اضافه کردن بالشتک نرم به دسته انبردست می تواند این مشکل را برطرف سازد. تکیه دادن ساعدها در مقابل لبه ی سخت میز کار باعث ایجاد نقطه فشار می شود. معمولاً این مشکل با قرار دادن بالشتک نرم بر روی لبه ی میز برطرف می شود.

یکی از نقاطی که در هنگام نشستن بر روی صندلی های دارای کوسن آسیب می بیند، پشت زانوها است. این آسیب معمولاً در اثر نشستن بر روی صندلی های خیلی بلند یا به دنبال آویزان کردن پاها روی می دهد.

به ناحیه بین ران ها و قسمت زیر میز هم ممکن است در حالت نشسته فشار وارد آید. یکی دیگر از نقاطی که به طور نسبتاً خفیف تحت فشار قرار می گیرد، پاشنه و کف پا است.

این فشار در اثر ایستادن بر روی سطوح سخت (مانند سرامیک یا بتون) ایجاد می شود و آسیب پاشنه و کف پا می تواند خستگی تمام پا و ساق را به ئنبال داشته باشد. برای حل این مشکل باید از کفی ضد خستگی استفاده کرد.

8- همواره در فضای کافی و با دید مناسب به انجام کار بپردازید.

محا کار باید از فضای کافی برخوردار باشد به نحوی که سر، زانوها و پاها بتوانند به راحتی حرکت داده شوند و بدن در وضعیت (posture) غلط و کج و معوج قرار نگیرد و یا هنگام حرکت، با اشیای اطراف برخورد نکند.

حمل ابزارها و وسایل نباید به نحوی صورت گیرد که فرد قادر به دیدن جلوی خود نباشد. وسایل محل کار نیز نباید جوری چیده شده باشند که جلوی دید را بگیرند.

9- ورزش کنید و به بدن خود کشش بدهید.

ماهیچه های شما باید به کار واداشته شوند و ضربان قلبتان هم باید به طور متناوب افزایش یابد. برحسب نوع کاری که به آن اشتغال دارید، انواع مختلف ورزش در ساعات بین کار می تواند مفید واقع شود.

اگر شغ شما نیاز به فعالیت توان فرسای فیزیکی دارد، قبل از انجام هر نوع فعالیت شدید، بدن خود را گرم کنید و از حرکات کششی استفاده نمایید و چنان چه کارتان، دایماً در وضعیت نشسته و بدون حرکت انجام می شود، از استراحت های کوتاه مدت انرژی زا، به ویژه با استفاده از حرکت های کششی استفاده کنید. اگر برای مدت طولانی در وضعیت نشسته کار می کنید باید وصعیت قرار گرفتن بدنتان را به طور متناوب در طول روز تغییر دهید. این کار را می توان با بالا و پایین بردن (زیاد یا کم کردن ارتفاع) صندلی در ساعات روز انجام داد. حرکت کردن، کشش دادن به بدن و تغییر دادن حالت نشستن و دقایقی استراحت کردن بسیار مفید است. تغییر وضعیت دادن به حالت نشسته و ایستاده در طول روز ایده آل است. در بعضی مشاغل، مانند خدمت رسانی به مشتریان، می توان از میزهایی که به بالا و پایین حرکت می کنند استفاده کرد.

10- به راحت بودن محیط کار خود بسیار اهمیت دهید.

یکی از مشکلات رایج محیط کار، نحوه ی روشنایی آن است. در محل هایی که کار با کامپیوتر انجام می شود، نورپردازی و روشنایی محل از اهمیت بسیار برخوردار است. صفحه کامپیوتر، تمام ذرات پراکنده ی نور تطراف را منعکس می کند. در مورد چگونگی نورپردازی اتاق های کار مجهز به کامپیوتر در بخش های دیگر توضیه داده می شود.

اما در بسیاری از مشاغل دیگر هم وجود نور ضعیف از تاثیر منفی برخوردار است. ایجاد خیرگی، کار کردن فرد در سایه ی خودش و عدم وجود نور کافی، همگی موجب بروز مشکل می شوند.

یک راه حل مناسب، استفاده از روشنایی در قسمتی از اتاق است که فرد در آنجا به کار اشتغال دارد. استفاده از وسیله روشنایی نزدیک به میز یا محل کار، به نحوی که فرد بتواند شدت نور را تنظیم کند مفید است.

ارتعاش یکی دیگر از مشکلات رایج است. در برخی موارد می توان با مرطوب کردن محیطی که ابزارهای ارتعاش زا در آنها مورد استفاده قرار می گیرند این مشکل را کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید:

ارگونومی و 10 اصل مهم آن چیست؟ (قسمت اول)

تهیه کننده: عاطفه کریمی

منبع: ارگونومی و سلامت - دکتر علیرضا منجمی

پایگاه خبری حقوق نیوز - سبک زندگی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید