امروز: سه شنبه, ۲۹ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۲ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۰ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 266089
۴۱۶
۱
۰
نسخه چاپی
محققان اعلام کردند

اصلاح عکس های سلفی ممکن است باعث ایجاد اختلال خودزشت‌انگاری شود

عکس هایی که انسان از خود می گیرد و با استفاده از امکانات دیجیتالی اقدام به زیباسازی آنها می کند، باعث می شود که انسان رابطه خود با واقعیت را از دست بدهد و این آرزو را در آنها بیدار می کند که همیشه در بهترین شکل باقی می مانند

اصلاح عکس های سلفی ممکن است باعث ایجاد اختلال خودزشت‌انگاری شود

به گزارش حقوق نیوز به نقل از شفقنا زیباسازی عکس های سلفی با استفاده از امکانات دیجییتالی مدرن، ممکن است باعث تشویش روانی صاحبان این عکس ها و چه بسا باعث ایجاد اختلال خودآگاهی در آنها شود.

به گزارش الشرق الاوسط، پزشکان دانشگاه پزشکی بوستون آمریکا در تحقیقات خود که نتایج آن را در مجله جراحی زیبایی صورت «گاما» منتشر کرده اند، نسبت به تاثیر این عکس ها روی آگاهی انسان ها از وضعیت جسمی بدنشان هشدار داده اند.

خانم«نیلام فاشی» که نظارت بر این تحقیقات را برعهده داشته، در این باره گفت: عکس هایی که انسان از خود می گیرد و با استفاده از امکانات دیجیتالی اقدام به زیباسازی آنها می کند، باعث می شود که انسان رابطه خود با واقعیت را از دست بدهد و این آرزو را در آنها بیدار می کند که همیشه در بهترین شکل باقی می مانند.

محققان مذکور که زیر نظر خانم نیلام فاشی تحقیقات خود در این خصوص را انجام داده اند، اشاره کرده اند به اینکه نتایج نظرسنجی جدید از تعدادی از جراحان زیبایی در بسیاری از نقاط جهان نشان داده است که ۵۵ درصد از آنها تاکید کرده اند که یکی از بیماران آنها روزی از آنها خواسته است عملی را روی او انجام دهد که تصویرش در عکس های سلفی بهتر دیده شود در حالی که این تعداد در سال ۲۰۱۵ میلادی ۴۲ درصد بوده است.

به گفته پزشکان، بیمارانی که خواهان عمل جراحی برای بهتر دیده شدن خود در عکسهای سلفی هستند، نمی خواهند مانند ستاره بدرخشند بلکه خواهان زیباسازی چهره آنها برای مثال بزرگتر کردن چشمان و زیبازسازی بینی هستند.

بیشتر بخوانید:

اختلال روانی بدریخت انگاری بدن (Body Dismorphic Disorder) یا خودزشت‌نگاری چیست؟

تهیه کنندگان این تحقیق تصریح کرده اند که عکس های سلفی اصلاح شده ممکن است باعث کاهش اعتماد به نفس صاحبان چنین عکس هایی شود بلکه حتی ممکن است باعث مبتلا شدن آنها به اختلال موسوم به «خودزشت انگاری»(body dysmorphic disorder) در آنها گردد؛ اختلالی که باعث می شود فرد ساعت ها بر یکی از عیوب جسمی خود تمرکز کنند در حالی که در اصل هیچ عیبی در آن وجود ندارد و چه بسا ممکن است باعث گوشه گیری این افراد در جامعه و محل کار شود.

انتهای پیام

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید