امروز: سه شنبه, ۰۴ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۰۸ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۴ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 264164
۴۴۵
۱
۰
نسخه چاپی

اعلام رضایت مقتول نسبت به جراحات قبل از فوت

پرسش : شخصی بر اثر درگیری مجروح گردیده، بعد از چندی به متهم رضایت می دهد. حدود هشت ماه از این جریان می گذرد که شخص مجروح فوت می کند و ورثه شکایت می نمایند مبنی بر این که فوت مجروح به واسطه جراحت وارده بوده است با توجهبه رضایت مجروح در صورت صحت ادعای وارث (فوت در اثر جراحات وارده بوده) ورثه حق شکایت دارند یا خیر؟

اعلام رضایت مقتول نسبت به جراحات قبل از فوت

اعلام رضایت مقتول نسبت به جراحات قبل از فوت

پرسش : شخصی بر اثر درگیری مجروح گردیده، بعد از چندی به متهم رضایت می دهد. حدود هشت ماه از این جریان می گذرد که شخص مجروح فوت می کند و ورثه شکایت می نمایند مبنی بر این که فوت مجروح به واسطه جراحت وارده بوده است با توجهبه رضایت مجروح در صورت صحت ادعای وارث (فوت در اثر جراحات وارده بوده) ورثه حق شکایت دارند یا خیر؟

www.newslaw.ir

نظر اکثریت

برابر مفاد سط هشتم فرع ثامن صفحه 551 و 552 جلد 2 کتاب تحریر الوسیله در صورت صحت ادعای وارث، ورثه آن شخص حق شکایت از متهم را دارند و رضایت مجنی علیه نسبت به جرح نمی تواند «درصورت استناد مرگ به سرایت» موجب سقوط حق قصاص یا دیه اولیای دم باشد.

نظر اقلیت

طبق ماده 268 قانون مجازات اسلامی چنانچه منی علیه قبل از مرگ جانی را از قصاص نفس عفو نماید حق قصاص ساقط می شود و اولیای دم نمی توانند پس از مرگ او مطالبه قصاص نمایند و در مورد سوال نیز چنانچه مجنی علیه رضایت بدهد و سپس بمیرد در اصل قاتل را عفو نموده است و اولیای دم پس از مرگ نمی توانند ادعا کنند که مجنی علیه فقط برای جراحات وارده رضایت داده و برای جراحات وارده منتهی به قتل رضایت نداده است و اولیای دم فقط میتوانند مطالبه دیه نمایند یا مرتکب را عفو نماید.

www.newslaw.ir

نظر کمیسیون نشست قضایی (2) جزایی

در فرض سوال، رضایت مجنی علیه فقط از حیث جرح وارده بوده نه عفو قاتل از قصاص، زیرا در زمان اعلام رضایت موضوع قتل مطرح نبوده و از ماده 268 قانون مجازات اسلامی خروج موضوعی دارد.

    دیدگاه

    شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید



    کد امنیتی کد جدید