امروز: دوشنبه, ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۶ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۰۱ مارس ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 270222
۶۵۰
۱
۰
نسخه چاپی

التهاب مفصل (آرتریت) چیست؟ (1)

التهاب مفصل (آرتریت) و ضربه فیزیکی به مفصل علل تخریب مفصلی را تشکیل می دهند. آرتریت به گروهی از بیماریها گفته می شود که با آسیب دیدگی و تخریب مفاصل بدن همراه است. آرتریت، شایع ترین عامل بر.ز معلولیت در بالای 55 سالگی است

التهاب مفصل (آرتریت) چیست؟ (1)

التهاب مفصل (آرتریت)

التهاب مفصل (آرتریت) و ضربه فیزیکی به مفصل علل تخریب مفصلی را تشکیل می دهند. آرتریت به گروهی از بیماریها گفته می شود که با آسیب دیدگی و تخریب مفاصل بدن همراه است. آرتریت، شایع ترین عامل بر.ز معلولیت در بالای 55 سالگی است.

آرتریت انواع مختلفی دارد که علت هریک با دیگری متفاوت است. شایع ترین فرم آرتریت، اُستئوآرتریت(یا بیماری تَباهشی یا استحاله ای مفصل) است که در اثر ضربه به مفصل، عفونت مفصل، یا افزایش سن و نیز در موارد غیر طبیعی بودن آناتومی مفصل ایجاد می شود.

سایر فرم های آرتریت عبارتند از: آرتریت روماتویید و آرتریت پسوریازیسی که از بیماری های خودایمنی هستند. یعنی در اثر حمله دستگاه ایمنی بدن فرد به سلول های خودی روی می دهند؛ آرتریت عفونی که در اثر عفونت مفصل ایجاد می شود؛ آرتریت نقرسی که در اثر رسوب کریستال های اسید اوریک در مغصل ایجاد می شود و التهاب مفصل را به دنبال دارد.

بیشتر بخوانید:

علائم آرتروز زانو چیست و چگونه درمان می شود؟

التهاب مفصل (آرتریت) چیست؟ (1)

آرتروز

اُستئوآرتریت که به آن آرتریت دژنراتیو (التهاب مفصلی تخریبی یا تباهشی) یا به شکل عمومی تر آرتروز هم گفته می شود، سندرومی بالینی است که در آن التهاب خفیف، موجب درد مفاصلی می شود. التهاب مزبور در اثر ساییدگی غیر طبیعی مفصلی که مانند بالشتک عمل می کند و سطح داخلی مفاصل را می پوشاند، و تخریب یا کاهش مایع سینوویال (مایع چسبنده ی ترشح شده از عشای کپسول مفصلی) به وجود می آید. هنگامی که سطوح استخوان حمایت غضروفی خود را از دست بدهند، فرد در هنگام تحمل وزن از جمله در زمان راه رفتن و ایستادن دچار درد می شود. درد ممکن است موجب کاهش حرکت عضو و در نتیجه، تحلیل رفتگی عضلات ناحیه و شل شدن رباط ها شود. اُستئوآرتریت (آرتروز) شایع ترین فرم التهاب مفصلی (آرتریت) و اولین عامل ناتوانی مزمن در ایالات متحده است. با اینکه اُستئوآرتریت به معنی التهاب مفصل است در بسیاری از بیماران مبتلا به آن التهاب مفصل وجود ندارد یا ناچیز است.

اُستئوآرتریت فرآیندی است که به زمان نیاز دارد و معمولاً یک علت زمینه ای برای آن یافت می شود که در این موارد به آن اُستئوآرتریت ثانویه گفته می شود. چنان چه نتوان علتی برای اُستئوآرتریت پیدا کرد به آن اُستئوآرتریت اولیه گفته می شود.

تخمین زده شده که در %85 افراد تا سن 65 سالگی شواهد رادیولوژیک اُستئوآرتریت به وجود می اید هرچند که تنها در 60% از آنها نشانه های بیماری یافت می شوند.

اُستئوآرتریت، غضروف مفصلی را گرفتار می کند. غضروف، بافتی لغزنده است که انتهاهای استخوان ها را در مفصل می پوشاند. غضروف سالم به استخوان ها امکان می دهد تا بر روی یکدیگر به نرمی حرکت کنند و نیز انرژی ناشی از شوک حرکت فیزیکی را جذب می کند. در اُستئوآرتریت، لایه ی سطحی غضروف تجزیه می شود و از بین می رود. در نتیجه، استخوان های واقع در غضروف بر یکدیگر ساییده می شوند و درد، تورم و کاهش حرکت مفصل به وجود می آید. با گذشت زمان، مفصل شکل طبیعی خود را از دست می دهد. همچنین خارها که در واقع زایده های کوچک ناشی از رشد بیش از حد بافت استخوانی هستند و اُستئوفیت نام دارند بر لبه های مفصل رشد می کنند. ممکن است ذرات ریزی از استخوان یا غضروف بشکنند و در داخل فضای مفصل شناور شوند و این اختلال به ایجاد درد و آسیب دیدگی بیشتر بیانجامد.

بیشتر بخوانید:

سندرم ناپدید شدن استخوان ها

پوکی استخوان و علائم آن+فیلم

منبع: آتروز و سایر التهاب های مفصلی - دکتر علیرضا نجمی

پایگاه خبری حقوق نیوز - بیماری و پیشگیری

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید