امروز: چهارشنبه, ۰۲ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۵ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 271419
۷۹۳
۱
۰
نسخه چاپی
دمنوش

انواع دمنوش (قسمت 7)

طبیعت گرم و اثرآرام بخش مرزنجوش براعصاب، آن را تبدیل به یکی از بهترین داروها در درمان میگرن کهنه، درد شقیقه ها و بسیاری از سردردهای دیگر و نیز بی خوابی نموده است. این گیاه با اثر تب برو خلط آورخود، در درمان انواع سرماخوردگی ها موثراست و در دستگاه گوارش به عنوان داروی ضد نفخ و ورم معده، ضد اسهال و اشتها آورکاربرد دارد

دمنوش

انواع دمنوش (قسمت 7)

دمنوش برگ شاه توت

خواص

شاه توت درختی است که به ارتفاع ۱۰ تا۱۰ متر می رسد. میوه هایش درشت، کرک دار کوتاه و پس از رسیدن به رنگ سیاه البالویی تیره درمی آید و مزه آن ترش است.

شيره شاه توت، به حالت رقیق شده اثرملین دارد. غرغره آن در رفع آنژین، افت و درمان التهاب مخاط دهان، موثر واقع می شود. آب شاه توت ( توت سیاه) را همیشه باید به حالت تازه مصرف کردو صفرا بر می باشد.

مقدار مصرف صبح، ظهر و شب هر دفعه مقداری برگ تازه یا خشک درخت شاه توت را در یک لیوان آب جوش دم کرده و میل کنید.

طرز تهیه

برگ درخت شاه توت را به مقدار چهل تا هشتاد گرم با یک لیتر آب گرم دم کنید برای تب های متناوب مفید است و باید این دم کرده را به مقدار دو لیوان بزرگ در آغاز شروع تب مصرف کرد اگر شاه توت را صبح ناشتا بخورید ملین است و مانند مسهل کار می کند با شاه توت می توانید شربتی تهیه کنید که برای سینه بسیار مفید است، جوشانده برگ شاه توت، به مقدار 60 گرم در یک لیتر آب درد دندان را هرقدر شديد وسخت باشد تخفیف داده و آرام می کند در این مورد باید آن را گرم مدتی دردهان نگه دارید بعد بیرون بریزید و دوباره این کار را تکرار کنید.

اگر ۱۵ گرم پوست ریشه درخت شاه توت را در ۲۵۰ گرم آب بجوشانید و هر روز صبح ناشتا میل کنید برای دفع کرم وانگل روده مفید است.

انواع دمنوش (قسمت 7)

دمنوش برگ درخت گردو

خواص

درخت گردو را می توانید از جمله فراوان ترین درختان شهرستان خوانسار نام برد درختی که گاه ارتفاعش به بیست متر هم می رسد شاید باغی در خوانسار نباشد که بی بهره از درخت گردو باشد علاوه برای خواص مغز گردو ، برگ گردو هم دارای خاصیت هایی می باشد از جمله اینکه برگ و پوست گردو مقوی و تصفیه کننده خون است.

برگ ها و پوست آن بخصوص بخاطر ماده تلخ و تانن آن در مداوای بیماری های جلدی و خنازیر مفید واقع می شوند.

طرز تهیه

۱۵ تا ۲۰ گرم برگ گردو را به مدت ده دقیقه در یک لیتر آب جوش دم کنید، برای ورم معده و روده به عنوان کرم کش ۳ فنجان در روز از این دم کرده را بنوشید. دم کرده ۵۰ گرم برگ گردو در یک لیتر آب را در آب وان بریزید این حمام آرام بخش خستگی است و ورم را برطرف می کند همچنین در مورد مداوای سرمازدگی و بیماری های پوستی تجویز می شود.

دم کرده فوق را به میزان حجمش با آب رقیق کنید و آنرا غرغره کنید تا ورم لثه و لوزه شمادرمان شود. جوشانده برگ یا پوست سبز گردو برابر تجويز فوق درمان کم خونی و ضعف است.

۲۰ تا ۳۰ گرم از پوست سبز گردو یا خشک آن را در یک لیتر آب به مدت یک ربع بجوشانید و صاف کنید و قبل از هر وعده غذا یک فنجان از آن را بنوشید. پوست درخت گردو و پوست سبز گردوقابض است اگر پوست تازه گردو را به دندان و لثه بمالید لثه و دندان را تقویت می کند. دم کرده برگ درخت گردو برای درمان ورم مفاصل مفيد است.

انواع دمنوش (قسمت 7)

دمنوش مرزنجوش یا مرزنگوش

خواص: طبيعت گرم

طبیعت گرم و اثرآرام بخش مرزنجوش براعصاب، آن را تبدیل به یکی از بهترین داروها در درمان میگرن کهنه، درد شقیقه ها و بسیاری از سردردهای دیگر و نیز بی خوابی نموده است. این گیاه با اثر تب برو خلط آورخود، در درمان انواع سرماخوردگی ها موثراست و در دستگاه گوارش به عنوان داروی ضد نفخ و ورم معده، ضد اسهال و اشتها آورکاربرد دارد.

طرز تهیه

یک قاشق مرباخوری مرزنجوش +۱ فنجان آب جوش مرزنجوش را داخل قوری بریزید و روی آن را با آب جوش بپوشانیدو روی حرارت غیر مستقیم روی کتری یا سمار حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه اجازه دهید دم بکشد. یا اینکه داخل قوری بریزید و با آب سرد روی حرارت ملایم اجازه دهید به نقطه جوش برسد بعد روی سماوریا کتری قرار دهید تا دم بکشد. البته به این گیاه مرزنگوش هم گفته می شود. روزانه ۲ فنجان

توجه

برگ های تازه مرزنجوش در صورت تماس مستقیم با پوست یا چشم باعث تورم می شود. مصرف بلند مدت مرزنجوش می تواند سبب ایجاد سرطان شود. از آنجایی که این گیاه قاعده آور است، در زنان باردار می تواند سبب سقط جنین شود. مصرف این گیاه برای کودکان نیز مجاز نیست. افرادی که به دیگر گیاهان خانواده نعنائیان مانند نعنا، ریحان، پونه، اسطوخدوس و... حساسیت دارند از این گیاه هم نباید استفاده کنند. این گیاه مدر بوده و به همین دلیل با ليتيوم تداخل دارویی دارد.

انواع دمنوش (قسمت 7)

دمنوش زعفران

خواص : طبیعت گرم وخشک

زعفران، طبیعتی گرم و خشک دارد و مقوی قلب، محرک قوای مغزی شادی بخش، خنده آور، ضدکرم خوردگی دندان، شستشو دهنده کلیه، مقوی معده، ضدسرفه، ضد حساسیت و خلط آور است. در هنگام زایمان برای تسهیل و تسریع روند زایمان می توانید یک مثقال آن را دم کرده میل کنید اما در دوران بارداری بهتر است از مصرف زیاد آن خودداری کنید.

طرز تهیه

1 قاشق مرباخوری زعفران + ۲ لیوان آب

1 قاشق مربا خوری از گیاه را همراه با دو لیوان آب سرد داخل یک قوری که بهتراست چینی باشد بریزید و روی حرارت کم قرار دهید تا به نقطه جوش برسد؛ سپس قوری را روی حرارت غیرمستقیم( کتری یا سماور) قراردهید حدود ۳۰ دقیقه اجازه دهید به آرامی دم بکشد، پس از آن چای را صاف نموده، مصرف کنید. این دمنوش گوارا برخلاف چای معمولی تا چند روز قابل مصرف می باشد.

بدیهی است بر خلاف چای سیاه، هرقدر زمان دم کشیدن چای بیشتر باشد کیفیت آن بهتر خواهد بود. در صورت تمایل می توانید از همان ابتدا از آب جوش استفاده کنید و دمنوش را همانند چای معمولی دم کنید. در صورت تمایل می توانید چای را با چند قطره آب لیموترش تازه میل کنید.

توجه

در مصرف زعفران زیاده روی نکنید ، استفاده بیش از این مقدار در ۲۶ ساعت مجاز نمی باشد.

انواع دمنوش (قسمت 7)

دمنوش نعنا

اگر حس می کنید ضعیف شده اید، افرادی که سریع دچار ضعف بدنی می شوند، بهتر است روزانه نوشیدن ۲ تا ۳ فنجان دمنوش نعناع را در برنامه ورژیم غذایی خود بگنجانند. چای نعناع دارویی مناسب و بی خطر برای برطرف کردن ضعف جسمانی می باشد به شرط آنکه با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط و میل شود.

خواص : طبیعت معتدل

طبیعت نعناع، معتدل و دارای اندکی گرمی و یک ضد اسهال و استفراغ قوی است که مقوی معده و ضد نفخ می باشد، خوشبو کننده دهان؛ آرام کننده روده ها و رفع کننده ناراحتی های کیسه صفرا ونیز مفید در درمان ناراحتی های ریوی، تنگی نفس، آسم و سرفه و خستگی های جسمی است.

همچنین این دمنوش معطر، اشتها آور است. مسكن و آرام بخش خوبی است و ناراحتی اعصاب و تشنج را بر طرف می کند. برای رفع بوی نامطبوع دهان و پیش گیری از بروز بیماری لثه بكار برده می شود.

دم کرده نعنا را به صورت گرم بنوشید. چای نعناع علاوه بر انرژی زا بودن، حرارت اضافه بدن را خارج کرده و سرماخوردگی و سرفه فصلی را نیز درمان می کند. سیستم گوارشی را تسکین می دهد و در رفع گاز معده کمک می کند. این گیاه که منبع عالی بتاکاروتن است، قدرت دید را بهبود می دهد با آکنه مقابله می کند و به پوست نرمی و طراوت می بخشد.

طرز تهیه

1 قاشق غذاخوری نعناع +۲ لیوان آب

1 قاشق غذاخوری از گیاه را همراه با دو لیوان آب سرد داخل یک قوری که بهتراست چینی باشد بریزید و روی حرارت کم قرار دهید تا به نقطه جوش برسد؛ سپس قوری را روی حرارت غیرمستقیم (کتری یا سماور) قراردهید حدود ۳۰ دقیقه اجازه دهید به آرامی دم بکشد، پس از آن دمنوش را صاف نموده، مصرف کنید.

انواع دمنوش (قسمت 7)

دمنوش پونه

خواص : طبیعت گرم و خشک

پونه گیاهی است خوشبو و از خانواده نعناع ، که دارای خواص بیشماری می باشد و از دیر باز به عنوان یک گیاه دارویی مورد استفاده قرار می گرفته است.

یکی از متداول ترین کاربردهای گیاه پونه در درمان نفخ و سنگینی معده واختلالات گوارشی و متوقف کردن سکسکه می باشد.

دم کرده پونه برای رفع اختلالات عصبی و خستگی های روزانه بسیار مفید است زیرا بسیار انرژی زا می باشد . در رفع اسهال و هضم غذا موثر است. مصرف چای پونه به صورت مداوم موجب ضد عفونی شدن مجاری تنفسی و بهبود مشکلات تنفسی از جمله تنگی نفس، آسم و سرفه و رفع خلط می باشد.

در زمان سرما خوردگی استفاده از دمنوش پونه به صورت منظم موجب بهبود سرما خوردگی در زمان کوتاهتری می گردد زیرا به عنوان آنتی بیوتیکی بسیار قوی عمل می کند.

خانم ها باید توجه داشته باشند که مصرف این گیاه به مقدار زیاد ممکن است موجب به تاخیر انداختن عادت ماهیانه گردد. نکته دیگری که لازم است در مورد پونه به آن توجه کنید این است که موجب افزایش تعرق بدن می شود.

طرز تهیه

۲ قاشق غذاخوری پرپونه خشک + ۲ لیوان آب جوش + یک تکه نبات پونه ونبات و آب را داخل یک قوری چینی یا سرامیک بریزید و روی شعله زیاد اجازه دهید به نقطه جوش برسد وبعداز آنکه آب جوش آمد شعله را ملایم کنید و حدود ۳ تا ۵ دقیقه اجازه دهید دم بکشد. سپس شعله را خاموش کرده اجازه دهید کمی سرد شود، بعد دمنوش را از صافی عبور داده و سرو کنید.

انواع دمنوش (قسمت 7)

دمنوش گلپر

خواص : طبیعت گرم

طبیعت گلپر، گرم و خشک بوده؛ تقویت کننده عالی حافظه و یک داروی ضد صرع قوى است؛ برطرف کننده تنبلی معده، کمک کننده به هضم غذا، ضد انواع اسهال و اشتها آور می باشد، در درمان جوش و دمل نیز موثر است. درمان کننده سکسکه می باشد مصرف مقدار زیاد گلپر سبب سقط جنین می شود. از این رو زنان باردار در خوردن زیاد آن مجاز نیستند. مقدار خوراک مجاز پودر دانه گلپر ۲ گرم است.

یکی دیگر از خواص درمانی گلپر در تسکین دردهای ناحیه شکم است نوشیدن دمنوش این گیاه دارویی خوشبو در مدت زمان کوتاهی می تواند موجب کاهش و تسکین دردهای ناحیه شکم که به دلیل ابتلا به نفخ یا اختلالات عملکردی دستگاه گوارش به ویژه معده به وجود آمده است شود.

طرز تهیه

2 -1 قاشق غذاخوری برگ گلپر+ ۲ لیوان آب

یک تا ۲ قاشق برگ گلپر خشک را داخل یک قوری بریزید و با ۲ لیوان آب جوش روی آن را بپوشانید و حدود ۱۰ دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید. بعد روی کتری یا سماور اجازه دهید دم بکشد.

انواع دمنوش (قسمت 7)

دمنوش زیره سیاه

خواص : طبیعت گرم

این دانه های گیاهی به علت دارا بودن طبیعت گرم سطح انرژی بدن را افزایش داده و باعث سوخت چربی ها در دراز مدت می شود. کافی است چای و قهوه را حذف کرده و دمنوش گیاهی زیره سیاه را در برنامه غذایی خود جایگزین کنید تا به اثر این گیاه جادویی در لاغری پی ببرید. علاوه بر چربی سوزی، این دمنوش گیاهی باعث تصفیه خون شده و برای کلیه و تمیز کردن مجراهای كلیه و شریانات و عروق قلب مناسب است و با تصفیه خون در از بین بردن زردی پوست کمک شایانی خواهد کرد. حتی برای مادران شیرده هم توصیه شده است. زیرا دمنوش گیاهی زیره سیاه باعث افزایش شیر مادر می شود. از دیگر خاصیت های این دمنوش گیاهی می توان به ضد نفخ بودن آن اشاره کرد و مصرف زیره برای کسانی که ضعف معده دارند توصیه اکید شده است. زیرا زيره مقوی معده است و با مصرف این دمنوش گیاهی معده با انرژی بیشتری به وظایف خود در سیستم گوارشی بدن می رسد. مخصوصا برطرف کننده بوی سیر و پیاز است.

طرز تهیه

۱ قاشق غذاخوری زیره سیاه + ۲ لیوان آب

برای تهیه این دمنوش یک قاشق غذاخوری زیره سیاه را با ۲ لیوان آب داخل قوری بریزید و مانند چای دم کنید.

ترجیحا این چای ها را با عسل، خرما یا توت میل کنید. اگر مبتلا به دیابت هستید با عسل میل کنید. چای را می توانید با چند قطره آبلیموی تازه میل کنید.

انواع دمنوش (قسمت 7)

دمنوش بهار نارنج

بهارنارنج شكوفه بسیار زیبا و خوشبو درخت نارنج است که در فصل بهار می روید و بویی بسیار دلنشین دارد. و در همان فصل چیده شده و پس از خشک شدن در عطاری ها به فروش می رسد. از جمله کاربردهای آن در پخت مربا و به صورت عرق گیاهی استفاده می شود همچنین به صورت دمنوش هم طعم بسیار خوبی دارد.

خواص : طبیعت گرم

آرام بخش، مفرح، نشاط آور، اشتها آور، تقویت کننده قلب، تقویت کننده اعصاب، مناسب برای رفع دل پیچه وگاز معده، تسکین دهنده درد سینه و سردرد های عصبی. مهم ترین و مطرح ترین خاصیت دارویی بهارنارنج، تاثیر آن روی سیستم عصبی بدن است که به اندازه زیادی آرامش بخش و کنترل کننده هیجانات عصبی می باشد.

طرز تهیه

۲ قاشق غذاخوری بهارنارنج خشک + ۲ لیوان آب جوش

دو قاشق غذاخوری بهارنارنج خشک شده را به همراه دو لیوان آب جوش داخل یک قوری ریخته و روی حرارت غیر مستقیم قرار داده بعد از ۲۰ دقیقه دمنوش بهار نارنج آماده است ، در صورت تمایل می توانید به چای سیاه که دم می کنید مقداری بهار نارنج خشک شده و یا عرق بهار نارنج اضافه کنید تا طعم بهتری پیدا کند.

انواع دمنوش (قسمت 7)

دمنوش آلبالو

خواص : طبیعت سرد

آلبالو با طبیعت سرد و خشکی که دارد، ضد صفرا، ضد اسهال کاهش دهنده فشار خون، موثر در برطرف نمودن حالت تهوع، ضد خارش های پوستی، ضدسنگ کلیه و یک اشتها آور بسیار عالی می باشد. اما مبتلايان به زخم های گوارشی نباید از آن استفاده كنند. مصرف منظم آن موجب تصفیه خون می گردد و همچنین موجب رفع عطش و تشنگی می گردد.

از جمله نوشیدنی های بسیار مفید برای فصل گرم تابستان که همانند چای مورد مصرف قرار می گیرد ، چای آلبالومی باشد. این دمنوش به همراه عسل و یا نبات بسیار خوشمزه است و کسانی که طعم ترش را دوست ندارند می توانند به صورت ملس آن را مصرف نمایند. میزان آلبالویی که در تهیه این دمنوش به همراه آب استفاده می شود تاثیر مستقیمی در رقیق یا غليط بودن و رنگ دمنوش آلبالو خواهد داشت.

طرز تهیه

مقداری البالو شسته شده را داخل یک قوری چینی بریزید، مقدار آلبالو بستگی به تعداد نفرات و اینکه دوست دارید چقدر چای شما طعم دار باشد دارد، روی آلبالوها را آبجوش بریزید و قوری را روی کتری یا سماور قرار دهید و حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه اجازه دهید تا دم بکشد. ۵ دقیقه قبل از اینکه دمنوش را داخل فنجان بریزید با یک قاشق آلبالو نرم شده داخل قوری را باهم مخلوط کنید، طوری که البالوها بطور کامل له شوند. سپس دمنوش را داخل فنجان بریزید.

انواع دمنوش (قسمت 7)

دمنوش گل محمدی

خواص : طبیعت گرم

گل محمدی یکی از خوشبوترین انواع گل سرخ می باشد که به آن گل سرخ عطری هم می گویند. چیدن غنچه های گل سرخ بایستی موقعی باشد که غنچه رسیده ودرشرف بازشدن است. پس از چیدن گلبرگ ها را جدا کرده و در سایه خشک کنید و بعد آن را داخل شیشه دربسته نگهداری کنید. بهترین گل سرخ آن است که گلبرگ های آن بعد از خشک شدن کاملاً قرمز بوده و طعم و بوی خوش دارد خاصیت ضد عفونی کننده دارد و به همین جهت برای مسلولین داروی ارزنده ای می باشد. گلبرگ های گل سرخ برای درمان اسهال مزمن، رفع ترشحات زنانه، اخلاط خونین و خونریزی های عادی تجویز می شود. گل سرخ مقوی روح، نشاط آور، ضدافسردگی وضد عفونی کننده و مسهل خوبی است. چکاندن عصاره آن در بینی سر درد را درمان می کند. برای پایین آوردن تب می توانید از آن استفاده کنید.

دمنوش گل سرخ موجب افزایش مقاومت بدن در برابر بیماری ها شده وريه ها را تقویت می کند از این رو برای افرادی که بدنی ضعیف دارند و از مصونیت کمی برخوردارند مفید است. این دمنوش عوارض و نشانه های سرماخوردگی، آنفلوآنزا، زکام و گرفتگی های برونشی را از بدن دور می کند. دمنوش این گیاه بوی بد دهان را رفع می کند. همچنین چای گل سرخ برطرف کننده نفخ معده است. تقویت کننده و برطرف کننده ناراحتی های ریه، کلیه و طپش شدید قلب می باشد.

طرز تهیه

1-2 قاشق غذاخوری برگ گل خشک + ۲ لیوان آب

یک تا ۲ قاشق برگ گل سرخ خشک را داخل یک قوری بریزید و با اليوان آب جوش روی آن را بپوشانید و حدود ۱۰ دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید. بعد روی کتری یا سماور اجازه دهید دم بکشد.

روش دیگر تهیه دمنوش گل محمدی

یک قاشق غذاخوری گل سرخ را همراه یک قاشق غذاخوری چای سیاه یا چای سبز داخل یک قوری همراه آب در دمای ۸۰ درجه بریزید و به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه دم کنید. می توانید فقط از گیاه گل سرخ استفاده کرده و مقدار بیشتری از آن را دم کنید و با استفاده از عسل یا نبات به شیرینی آن اضافه کنید.

انواع دمنوش (قسمت 7)

دمنوش آویشن

خواص : طبیعت معتدل برای سرفه وگلو درد

آویشن با طبیعتی معتدل، ضد صفرا، بالابرنده فشارخون، مقوی اعصاب و افزاینده قدرت بینایی است و در رفع التهاب های مزمن روده بزرگ، دفع انگل های گوارشی، افزایش اشتها و تقویت کلی جهاز هاضمه مفید است. آویشن، کلیه را شستشو می دهد؛ رطوبت بدن را دفع می کند؛ غلظت خون را کاهش می دهد و در درمان زکام سرفه و آسم موثر است. آویشن حاوی میزان بسیار بالایی مواد معدنی ضروری برای بدن می باشد.

یک لیوان جوشانده آویشن حاوی میزان بسیار زیادی از آنتی اکسیدان ها می باشد.

طرز تهیه

مقدار مصرف ۱۱- ۴ گرم به صورت دم کرده ۳ بار در روز

اگر طعم آویشن را دوست داشته باشید خوردن دمنوش این گیاه می تواند لذت بخش باشد. مقداری برگ آویشن را داخل یک قوری چینی بریزید و یک لیوان آب جوش اضافه کرده و به مدت چند دقیقه دم کنید. این دمنوش را با عسل يا نبات شیرین کنید البته اگر چند قطره آب لیموی تازه به آن اضافه کنید عالی می شود.

این دمنوش سبزرنگ است و طعم قوی آویشن را دارا می باشد، اگربه برگ آویشن دسترسی ندارید می توانید از پودر آویشن استفاده کنید.

انواع دمنوش (قسمت 7)

دمنوش عناب

خواص : تصفیه کننده خون

عناب از میوه های بسیار مفید است که علاوه بر خواص تغذیه ای دارای موارد استفاده زیادی به عنوان یک گیاه دارویی است. عناب آرامش بخش و ضد بد خلقی بوده و سبب کاهش اضطراب می شود و تقویت کننده معده و طحال و سیستم گوارشی است حاوی آنتی اکسیدان های طبیعی چون ویتامین C، کاروتنوئیدها و فلاوونوئید است. همچنین موجب تقویت سیستم ایمنی می شود. عامل مهار کننده ای در افزایش قند خون است. همچنین مقادیر پارامترهای بیوشیمیایی مانند قند خون، اوره، کراتینین، کلسترول را به طور قابل توجهی به سطح نرمال نزدیک می کند.

در طب سنتی ایران نیز مصرف جوشانده عناب برای درمان سرفه سرماخوردگی و آنفلوانزا و انواع گلودرد بسیار توصیه شده است.

طرز تهیه

دمنوش عناب گرفتگی صدا به علاوه آسم و تنگی نفس را برطرف می کند. عناب را شسته و خیس کنید سپس هسته آن را بیرون آورده و میوه خرد شده را داخل یک قوری ریخته و آب با دمای ۸۰ درجه سانتی گراد را به آن اضافه کنید و اجازه دهید که به مدت ۱۵ دقیقه دم بکشد. به علت شیرین بودن دانه های عناب نیازی به شیرین کردن نمی باشد، در صورت تمایل می توانید چند قطره آب لیموترش به آن اضافه کنید. یا اینکه ۵۰ گرم عناب را در یک لیتر آب بریزید و روی حرارت اجازه دهید بجوشد تا حجم آن به 3/2 برسد. بعدصاف کرده و میل کنید.

موارد منع مصرف

افرادی که از نفخ بیش از حد، انگل های روده ای و خلط بیش از حد رنج می برند، بهتر است قبل از مصرف عناب با پزشک مشورت کنند. مصرف عناب برای زنان باردار باید با آگاهی پزشک انجام شود. مصرف زیاد آن برای افرادی که دچار غلظت خون می باشند توصيه نمی شود.

انواع دمنوش (قسمت 7)

دمنوش زرشک

زرشك گونه های مختلفی دارد که مهم ترین آن ها زرشك بدون هسته و زرشك با هسته ( دارای دو هسته) می باشد. نوع هسته دارش درختچه های کوهی هستند که محلی ها با آن رب بسیار ترش و خوشمزه ای درست می کردند و چاشنی آش رشته بود.

خواص : طبیعت سرد

قابض وتقویت کننده قلب و کبد می باشد، بواسیر خونی را درمان می کند، خونریزی را برطرف می کند، برای برطرف کردن بیماریهای کبدی مفید است، زرشك صفرا آور بوده و در درمان سنگ کیسه صفرا بسیار مؤثر است، دم کرده زرشك را برای برطرف کردن ناراحتی های دهان غرغره کنید. میزان مصرف زیاد این دمنوش به مدت طولانی می تواند سبب ناراحتی معده و روده ها شود و جذب ویتامین B کافی در بدن را مشکل کند.

خانم های باردار و کسانی که دارای فشار خون پایین هستند در مصرف این دمنوش احتیاط نمایند.

طرز تهیه

درابتدا لازم است که دو قاشق غذاخوری زرشک تازه را شسته داخل قوری بریزید زیرا زرشک تازه رنگ و طعم بسیار مطلوب تری دارد سپس به همراه یک قاشق عسل یا تکه ای نبات و آب جوش روی حرارت ملایم بگذارید تا دم بکشد. توجه داشته باشید که میزان ترشی يا ملس بودن دمنوش زرشک را می توانید با کم و زیاد کردن مقدار عسل یا نبات تعیین نمایید وهمچنین میزان غلظت آن را نیز با کم و زیاد نمودن آب جوش تعیین کنید ولی به طور معمول به ازای دو قاشق زرشک دو لیوان آب جوش کافی است.

می توانید حتی بدون استفاده از هرگونه شیرین کننده دمنوش زرشک را آماده کنید و یک نوع جدید از چای ترش را تجربه نمایید.

انواع دمنوش (قسمت 7)

دمنوش گل قاصدک

قاصدک گیاهی چند ساله است ، این علف مزاحم دارای گلهای زرد است. تقریبا همه قسمت های این گیاه مانند برگ، گلبرگ و ریشه آن قابل مصرف است.

گل قاصدک سرشار از مواد مغذی مختلفی مانند فیبر غذایی، کلسیم ویتامین A، بتاکاروتن، ویتامینc، پتاسیم و ویتامین K است که برای بدن مفید می باشد.

ریشه وبرگ قاصدک را در زمآن های خاصی از سال برداشت می کنند (برگ ها در بهار و ریشه در پاییز) تا برای مصارف پزشکی آماده سازی شوند.

خواص

مقدار مفید کلسیم موجود در آن برای رشد استخوان ها لازم است. این گل سرشار از آنتی اکسیدان مانند ویتامین C و Luteolin است که استخوان را در برابر آسيب محافظت می کند، سموم بدن و راديكال های آزادرا دفع می کند وازضعیف شدن استخوان جلوگیری می کند علاوه براین با کمک به هضم غذا و تحریک کبد مانع ایجاد سنگ صفرا می شود. به عنوان ادرارآور طبیعی، سموم را ازكليه هادفع می کند و مانع رشد میکروب ها می شود. ریشه این گیاه به طور طبیعی باکتری مفیدی به حساب می آید و به عملکرد باکتری های طبیعی موجود در دستگاه گوارش کمک می کند. قاصدک منبع عالی بتاکاروتن می باشد و به بدن در تولید ویتامین A کمک می کند.

قاصدک برای کبد فوق العاده است. ریشه گیاه قاصدک تأثیری دارد که باعث افزایش ترشح صفرا می شود. ترشح صفرا زمانی که کیسه صفرا خالی است به جذب مواد چرب (در طول هضم غذا )کمک می کند.

مصرف روزی ۲ تا ۸ گرم ریشه گیاه ۴ تا ۱۰ گرم برگ خشک آن توصیه می شود.

طرز تهیه

۲۰ گرم ریشه خشک قاصدک را با یک لیتر آب به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید، سپس آن را صاف کنید. هرروزسه مرتبه (صبح، ظهر شب) به اندازه یک فنجان از این جوشانده میل کنید. این دوره درمانی را یک ماه ادامه دهید. واگر لازم بود به مدت ۳ ماه این کار را تکرار کنید.

اگر کلیه شما سنگ ساز است قبل از اینکه دچار مشکل شوید ؛ تا ۱۰۰ گرم برگ خشک قاصدک را با ۱۰۰ میلی لیتر آب جوش دم کنید و روزانه ۳ مرتبه از این دم کرده میل کنید.

توجه داشته باشید کسانی که از گیاه قاصدک استفاده می کنند باید روزانه دو لیتر هم آب بنوشند.

انواع دمنوش (قسمت 7)

دمنوش تخم شنبلیله و زنجبیل

خواص : مفید برای دیابتی ها

تازه یا خشک شده شنبلیله پراز خاصیت دارویی می باشد که درمان دیابت و کنترل قند خون یکی از مهم ترین خواص شنبلیله است. پیشگیری از افزایش کلسترول خون هم از خواص این سبزی می باشد دمنوش شنبلیله برای کسانی که دچار کم اشتهایی و بیماری های التهابی روده و دستگاه گوارش هستند مفید است، افرادی که كليه های سنگساز دارند می توانند تخم شنبلیله را جایگزین داروهای شیمیایی کنند. نوشیدن هر چند وقت یکبار دمنوش تخم شنبلیله مانع ایجاد سنگ و رسوبات داخل كلیه می شود. شنبلیله دردوران یائسگی گرگرفتگی را کمتر می کند، شنبلیله پرستار خوبی برای معده های حساس می باشد. تقویت حافظه و پاکسازی خون هم از خواص دیگر این سبزی می باشد. بنابراین به هرشکل که می توانید در هفته چند گرم از این سبزی را بخورید و از خواص آن بی بهره نمانید. مقداری پودر شنبلیله را داخل نمکدان بریزید و هر وقت احساس کردید اوضاع معده شما برای خوردن غذا مساعد نیست، کمی از این برگ های خشک را روی غذا بپاشید و با خیال راحت میل کنید شنبلیله پرستار مهربان معده های حساس می باشد.

طرز تهیه

برای یک لیوان دمنوش یک قاشق مرباخوری تخم شنبلیله، یک لیمو امانی کوچک، به اندازه همان لیمو امانی زنجبیل تازه و مقدار بسیار بسیار کمی بادیان رومی را داخل قوری یا قهوه جوش بریزید و روی آن به مقدار کافی آب بریزید و روی شعله قراردهید و جوش اوريد بعدشعله را کم کنید و اجازه دهید حدود۱۰ دقیقه بجوشد. بعد صاف کنید. این دمنوش را می توانید گرم یا سرد میل کنید. تخم شنبلیله و بادیان رومی طعم شیرینی به دمنوش می دهد و نیازی به شيرين کردن ندارد.

انواع دمنوش (قسمت 7)

دمنوش چای سبز

خواص : علاوه بر بهره مندی از خواص این گیاه دارویی برای درمان چاقی خود می توانید از فواید آن برای کاهش فشار خون، کاهش قند خون تقویت سیستم ایمنی بدن و تخفیف علائم و نشانه های بیماریهایی مانند پارکینسون، آلزايمر وبیماری مفصلی استخوانی مانند آرتریت ، روماتوئید بهره ببرید علاوه بر این در تحقیقات مختلف به این نکته اشاره شده که مصرف چای سبز می تواند تاثیر بسیار چشم گیری در کاهش بیماری های قلبی عروقی، پیشگیری از بروز سرطان هایی مانند سرطان کولون و تخفیف علائم و نشانه های افسردگی داشته باشد. تجويزاین گیاه به هرصورتی برای خانمهای باردار، مادران شیرده و کودکان ونوجوانان پیش از سن بلوغ توصیه نشده است. مصرف چای سبز می تواند اثر رادیکال های آزاد و مواد مضر در کبد را پاکسازی کند.

عصاره برگ چای سبز دارای اثرات ضد میکروبی است و از ایجاد پلاك و پوسیدگی دندان جلوگیری می کند. مصرف نیم تا 5/2 فنجان چای سبز در روز احتمال بروز پرفشاری خون را تا 46 درصد کاهش می دهد.

برای معطر کردن چای می توانید به آن مقداری گل یاس، گل سرخ گل بهار نارنج، نعنا، هل، ليموی خشك یا تازه، چند پر زعفران (بسته به علاقه و ذائقه ) را به صورت ترکیبی یا به تنهایی اضافه کنید.

طرز تهیه

چای سبز برای تازه و معطر ماندن چای سبز بهتر است آن را در ظرفی تیره بریزید و در محلی تاریک و دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. برای هر نفرا قاشق مرباخوری چای سبز را داخل یک قوری چینی یا سرامیک بریزید و به ازای هر یک قاشق، ۱ لیوان آب داغ با دمای ۸۰ تا ۸۵ درجه به آن اضافه کرده و درب قوری را حدود ۷ تا ۸ دقیقه بگذارید. سپس آن را بنوشید. چای سبز مانند چای سیاه نیازی به دم کردن روی حرارت ندارد.

بیشتر بخوانید:

انواع دمنوش(قسمتهای دیگر)

منبع: دمنوشهای آرام‌بخش - اکرم ذاکری

پایگاه خبری حقوق نیوز - داروهای گیاهی

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید