امروز: شنبه, ۰۳ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۰۶ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۴ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 274404
۴۷
۱
۰
نسخه چاپی

برنامه اینترنتی عادل فردوسی پور مجوز نگرفت

عادل فردوسی‌پور جدا از آنکه برای پخش این برنامه باید از وزارت ارشاد مجوز می‌گرفت که این مجوز را از بهمن سال گذشته گرفته است، برای پخش زنده این برنامه نیازمند مجوز ساترا هم بود. سازمانی که زیر نظر سازمان صداوسیما هم هست و تمام برنامه‌های پخش زنده در فضای مجازی باید از این سامانه مجوز بگیرند

برنامه اینترنتی عادل فردوسی پور مجوز نگرفت

برنامه اینترنتی عادل فردوسی پور در مرحله ساترا مجوز نگرفت .

ساترا به فردوسی پور مجوز نداد

عادل فردوسی‌پور جدا از آنکه برای پخش این برنامه باید از وزارت ارشاد مجوز می‌گرفت که این مجوز را از بهمن سال گذشته گرفته است، برای پخش زنده این برنامه نیازمند مجوز ساترا هم بود. سازمانی که زیر نظر سازمان صداوسیما هم هست و تمام برنامه‌های پخش زنده در فضای مجازی باید از این سامانه مجوز بگیرند. نام این سازمان، سازمان تنظیم مقررات رادیویی است که ظاهرا این سازمان به برنامه عادل فردوسی پور، مجوز پخش زنده نداده است و او فقط می توانست به صورت ضبط شده برنامه را پخش کند.

عادل اما تجربه ساخت برنامه غیرزنده کلاسیکو داشت و هرچند این برنامه خیلی خوب در فضای مجازی وایرال شد اما برای عادل فردوسی پور حس اثرگذاری روی اتفاقات فوتبال ایران را نداشت. عادل می خواست در برنامه اینترنتی که به صورت زنده پخش می شد، برنامه نود را زنده کند.

در هر حال با توجه به اتفاقاتی که طی چند ماه گذشته افتاده بود، پیش بینی عدم صدور مجوز پخش زنده برای برنامه 99 کار سختی نبود. ساعاتی قبل کانال تلگرامی صبح سینما اعلام کرد برنامه «99» به تهیه کنندگی و اجرای عادل فردوسی پور علیرغم داشتن مجوز ساخت از وزارت ارشاد؛نتوانست از ساترا مجوز پخش زنده دریافت کند.

واکنش ساترا به مجوز ندادن به برنامه عادل فردوسی پور

علی سعد سرپرست معاونت کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا در این باره در توییتر نوشت: «‏درباره خبری که روز گذشته یک رسانه خبری منتشر کرده بود چند نکته را برای ایجاد شفافیت عرض می‌کنم:

1- رویکرد ساترا حمایت از رسانه‌های صوت و تصویر ایرانی و محتوای بومی بر روی آنهاست. تعداد ۱۵۰ مجوز صادره دردو سال اخیر، موجب شده طیف متنوعی از رسانه‌ها به طور قانونی مشغول به فعالیت باشند.

2- در اولین جلسه شورای موافقت کلی انتشار که ۹ مهر برگزار شد، به هر سه درخواست برنامه‌های ارائه شده از سوی رسانه‌های صوت و تصویر، پروانه انتشار اعطا شد. مجوز به برنامه‌های همرفیق، واسخندیش و دیرین دیرین که پیش بینی می‌شود اقبال مخاطبان را به خود جلب کنند، در این جلسه تصمیم گیری شد.

3- شرط طرح برنامه‌ها در شورای موافقت کلی انتشار، عدم وجود موانع حقوقی، قضایی و امنیتی است که در مورد برنامه ۹۹ که به درخواست فیلیمو و کافه بازار مطرح شده بود، به دلیل عدم دریافت مکتوب استعلام مراجع مسئول، عملا موضوع قابل طرح و بررسی توسط شورای مذکور نبود.

4- حیطه مسولیتی ساترا فقط تصمیمات رسانه‌ای است؛ لذا در صورت وجود ملاحظات استعلامی، دعاوی حقوقی و یا پرونده‌های قضایی، ساترا امکان بررسی تقاضا‌های رسیده را نخواهد داشت.

5- اصل پایه‌ای حرکت ساترا، حمایت از رسانه‌ها و محتوای داخلی در کنار شفافیت و قاعده‌مندی تصمیمات است. ساترا در حیطه مسولیتی خود، به اعلان شفاف دلایل تصمیمات، متعهد است.»

واکنش عادل فردوسی پور به مجوز نگرفتن برنامه اش

عادل فردوسی‌پور که اصولا از مصاحبه گریزان است در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فوتبالی، درباره برنامه جدیدش حاضر به پاسخگویی نشد و به گفتن جمله معروفش یعنی No comment(نظری ندارم) بسنده کرد. حتی با او درباره پخش شدن یا پخش نشدن برنامه فوتبال 120 از شبکه ورزش هم صحبت کردیم و سوال شد که آیا این برنامه از شبکه ورزش پخش می شود یا نه که او دوباره از نو کامنت استفاده کرد.

با توجه به ماجرایی که برای برنامه 99 به وجود آمده و پخش نخواهد شد، این سوال مطرح می‌شود که تکلیف برنامه فوتبال 120 چه خواهد شد. اگر چه چند وقت پیش رسانه‌ها از قول مدیر روابط عمومی شبکه سه- شبکه ورزش زیر نظر شبکه سه فعالیت می‌کند- اعلام کردند که برنامه فوتبال 120 برای فصل جدید هم روی آنتن شبکه سه خواهد رفت اما شایعاتی درباره سرنوشت این برنامه مطرح شده که عادل فردوسی‌پور ترجیح داد صحبتی درباره آن نداشته باشد.

انتهای پیام

  • منبع
  • تیتر برتر

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید