امروز: سه شنبه, ۲۹ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۲ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۰ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 267261
۱۱۷۴
۱
۰
نسخه چاپی
تجاوز به عنف

تجاوز به عنف و مجازات آن چیست؟ (قسمت دوم)

فقه اسلام و قانون مجازات اسلامی، به صراحت، مجازات ارتکاب چنین جرمی را مرگ و اعدام در نظر گرفته است. بر اساس قانون مجازات اسلامی نیز، حد زنای به عنف اعدام است

پایگاه خبری حقوق نیوز

تجاوز به عنف و مجازات آن چیست؟

فقه اسلام و قانون مجازات اسلامی، به صراحت، مجازات ارتکاب چنین جرمی را مرگ و اعدام در نظر گرفته است. بر اساس قانون مجازات اسلامی نیز، حد زنای به عنف اعدام است.

این ماده که دارای چند بند است بیان می دارد؛ حد زنا در موارد زیر قتل است و فرقی بین جوان و غیرجوان و محصن و غیرمحصن نیست.

بند د – زنای به عنف و اکراه که موجب قتل زانی اکراه کننده است. به این ترتیب قانونگذار، مجازات سنگینی برای این جرم تعیین کرده است. اما نکته مهمی که در مورد تجاوز به عنف مطرح می شود، موضوع اثبات زنا و از آن مهمتر اثبات این است که آیا زنا بدون رضایت زن و با قهر و غلبه صورت گرفته است یا خیر؟ و اثبات این موضوع نیز بر عهده قربانی است، بنابراین، اگر چنانچه زنا مورد انکار مرد باشد زن باید آن را اثبات کند و در عین حال باید ثابت کند که نزدیکی بدون رضایت وی رخ داده است.

اثبات حکم تجاوز به عنف

باید متهم در نزد قاضی 4 بار اقرار کند و اقرارهای وی نزد پلیس ملاک رأی قاضی نیست. همچنین طبق قانون مجازات اسلامی یکی از شرایط اثبات زنا، علم قاضی است که از طریق متعارف حاصل می شود، یعنی اینکه قاضی می تواند با توجه به اقرارهای کسانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند و سایر قرائن و شواهد، جرم متهم را زنای به عنف تشخیص داده و حکم صادر کند.

ممکن است متهم ابتدا نزد قاضی اقرار ولی بعد انکار کند که این جا قاضی می تواند با استفاده از علم خود حکم صادر کند.

یکی از راه های دیگر اثبات جرم، حضور 4 شاهد می باشد و زمانی که 4 شاهد برای اثبات جرم وجود نداشته باشد، قاضی می تواند به علم خود رجوع کند.

بیشتر بخوانید:

تجاوز به عنف و مجازات آن چیست؟ (قسمت اول)

پایگاه خبری حقوق نیوز - سوالات حقوقی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید