امروز: جمعه, ۰۴ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۷ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 264005
۱۵۵۳
۱
۰
نسخه چاپی
ترمیم بکارت

ترميم پرده بکارت در حـقوق جـزای ایران

عمل ترمیم بکارت چنانچه با هدف تدلیس و فریب شوهر انجام گیرد مشمول ماده 647 تعزیرات ق.م.ا می گردد

ترميم پرده بکارت در حـقوق جـزای ایران

به گزارش حقوق نیوز امروزه هایمنوپلاستی Hymenoplasty)یا ترمیم پرده بکارت به منظور بازسازی پرده بکارت فرد انجام می‌شود.

هایمنوپلاستی یا ترمیم بکارت عملی است که پزشکان به ترمیم پرده بکارت دختری که بکارت آن در اثر داشتن ارتباط جنسی با فرد دیگری یا در اثر حوادث دیگر از بین رفته است، می پردازند.

طبق ماده 647 تعزیرات ق.م.ا چنانچه هر یک از زوجین قبل از عقد ازدواج طرف خود را به امور واهی از قبیل داشتن تحصیلات عالی، تمکن مالی، موقعیت اجتماعی، شغل و سمت خاص، تجرد و امثال آن فریب دهد و عقد بر مبنای هر یک از آنها واقع شود، مرتکب به حبس تعزیری از شش ماه تا دو سال محکوم می گردد. بنابر این عمل ترمیم بکارت چنانچه با هدف تدلیس و فریب شوهر انجام گیرد مشمول ماده 647 تعزیرات ق.م.ا می گردد. حتی سکوت هم در برخی موارد باعث تدلیس می باشد. به طور مثال خانمی که پرده خود را ترمیم کرده و درباره این مسئله چیزی به همسر خود نمی گوید، همسر او با فرض باکره بودن دختر با او ازدواج می کند. یعنی عقد، مبتنی بر آن می باشد. پس کسی که سکوت می کند مشمول ماده 647 تعزیرات می شود و مخصوص زوجین می باشد نه کسان دیگر از قبیل پدر و مادر.

همچنین در صورت صدق بر عمل پزشک، با احراز قصد وی مبنی بر رهانیدن دختر از محاکمه و « اخفای جرم زنا » عنوان مجرمانه محکومیت مشمول مجازات مندرج در ماده 554 قانون تعزیرات و مجازات های بازدارنده خواهد بود. متن‌ ماده يادشده به صورت زير ميباشد: هر‌ کس‌ از‌ وقوع‌ جـرميی مطلع‌ شده و براي خـلاصی مـجرم از محاکمه و محکوميت مساعدت کند، از قبيل اين که براي او منزل تهيه کند يا ادله جرم را مخفی نمايد يا براي تبرئه‌ مجرم ادله جعلی ابراز کند، حسب مورد به يک تا سه سال حبس محکوم می شود.

انتهای پیام

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید