امروز: چهارشنبه, ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۸ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۰۳ مارس ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 272641
۹۸۰
۱
۰
نسخه چاپی
Nutritional disorders

تصور از بدن چیست؟ | تصویر ذهنی بدن بدقواره | پرسشنامه رضایت بدنی

ما همواره تصویر بدنمان را در ذهنمان داریم و معمولا با توجه به راهی که خود را با اطرافیان مقایسه می کنیم، تصوری از بدنمان را در ذهن نگاه می داریم و با توجه به آن منصفانه و به طور دقیق برآورد می کنیم که آیا بلند یا کوتاه، بزرگ یا کوچک هستیم. در این زمینه گروه هم سن و سال به عنوان یک راهنما برای دانستن اندازه طبیعی قد و وزنمان با توجه به سن و جنس و نژادمان عمل می کنند

تصور از بدن چیست؟ | تصویر ذهنی بدن بدقواره | پرسشنامه رضایت بدنی

تصور از بدن چیست؟

ما همواره تصویر بدنمان را در ذهنمان داریم و معمولا با توجه به راهی که خود را با اطرافیان مقایسه می کنیم، تصوری از بدنمان را در ذهن نگاه می داریم و با توجه به آن منصفانه و به طور دقیق برآورد می کنیم که آیا بلند یا کوتاه، بزرگ یا کوچک هستیم. در این زمینه گروه هم سن و سال به عنوان یک راهنما برای دانستن اندازه طبیعی قد و وزنمان با توجه به سن و جنس و نژادمان عمل می کنند.

راه های بسیار زیادی برای تصور از بدن و ایجاد تصویر آن در ذهن وجود دارد. همه ما تصور بدنمان را با توجه به قسمت های تشکیل دهنده آن می سازیم. قسمت هایی نظیر:
-وزن
- اندازه
- شكل
- بهداشت بدن
- سبک احساس
- توانایی های جسمانی مثل راه رفتن، دیدن، شنیدن، حرف زدن (صحبت کردن)
- رنگ مو
- ترکیب مو
- رنگ چشم
- رنگ پوست
- ژست، قيافه و حالت کلی بدن

تصور از بدن چیست؟ | تصویر ذهنی بدن بدقواره | پرسشنامه رضایت بدنی

تصویر ذهنی بدن بدقواره

زمانی که دایماً درباره بدنتان فکر یا به آن نگاه می کنید، یا همواره آن را وارسی می نمایید، باعث می شود تصور کنید که بدنی بزرگ یا خیلی کوچک دارید. این نوع رفتار، شما را به سمت تصور نامطلوبی از خودتان هدایت می کند در نتیجه دایماً به اعمال و رفتاری روی می آورید که در صدد تنظیم کردن وزنتان به شکلی مناسب و کامل باشد، هنگامی که این شرایط اتفاق می افتد دچار اختلالی شده اید که تصویر بدنی بدقواره نامیده می شود.

شما چیزهایی برای فکر کردن دارید ولی وقتی چنین تصوری از خود در ذهنتان شکل می گیرد باعث می شود که روی یک جنبه بدنیتان (به عنوان مثال وزن) متمرکز شوید و در نتیجه قسمت های دیگر بدنتان را فراموش کنید، بخش هایی که می توانند تصویری از جسمتان را در ذهنتان بسازند. فردی که از اختلال تغذیه ای رنج می برد می تواند چنین تصوری از بدنش داشته باشد.

وقتی که فکر می کنید قسمتی از بدنتان سر جایش قرار نگرفته یا احساس می کنید بدنی نامناسب دارید، در نتیجه از داشتن تصور بدنی نامناسب رنج می برید. وجود رضایت مندی پایین از بدن موجب می شود که دست به انجام اعمال و اقداماتی شدید و سخت بزنید تا بتوانید بدنتان را به شکلی در آورید که دوست دارید. هر کسی که از اختلال خوردن رنج می برد می تواند دارای چنین مشکلی باشد.

نکته این است که اگر عزت نفس خیلی کمی داشته باشید به مقدار تغییراتی که در وزن و شکل بدنتان به خاطر انجام بعضی فعالیت ها صورت گرفته، توجه نمی نمایید و هرگز احساس رضایت مندی نمی کنید.

رضایت مندی از بدن چیست؟

هنگامی به سطح خاصی از امنیت می رسیم که حس کنیم با دیگران شباهت داریم. در چنین شرایطی دارای حسی از تعلق داشتن می شویم. زیرا انسانها حیوان هایی اجتماعی هستند. می توان اذعان داشت که بین شیوه نگاه ما به اطراف و شیوه احساساتمان ارتباط اساسی وجود دارد. این ارتباط اساسی در هر کشور یا فرهنگی معنی دار است. انتظارات خاص یا هنجارهای فرهنگی از شیوه نگاه شما به اطرافتان به وجود می آید.
پرسشنامه ای برای نگاه به رضایت بدنی طراحی شده است که توجه شما را به آن جلب می کنیم.

پرسشنامه رضایت بدنی

شما می توانید به وسیله تیک زدن در دایره های خالی به این پرسشنامه پاسخ دهید پاسخ های شما به سؤالات
نشان می دهد که آیا کاملا مخالف، مخالف، بی طرف، موافق، یا کاملا موافق هستید.

زمانی که پاسخ دهی به پایان رسید، می توانید از طریق جمع کردن امتیازاتتان از میزان رضایت بدنی خود آگاه شوید. فقط به خاطر داشته باشید که پاسخ درست یا غلط وجود ندارد و سؤالات در جهت گول زدن شما طراحی نشده اند.

نمرات: کاملا مخالف:1 مخالف:۲ بیطرف:۳ موافق:۴ کاملا موافق: ۵

متن پرسشنامه:
١ - من همیشه فکر می کنم که شکم بسیار بزرگی دارم:
۱) کاملا مخالف ۲) مخالف ۳) بی طرف ۴) موافق ۵) کاملا موافق

۲ - من همیشه فکر می کنم که رانهای بسیار بزرگی دارم:
۱) کاملا مخالف ۲) مخالف ۳) بی طرف ۴) موافق ۵) کاملا موافق

٣- من هیچ وقت از شکل بدنم راضی نیستم:
۱) کاملا مخالف ۲) مخالف ۳) بی طرف ۴) موافق ۵) کاملا موافق

۴- من همیشه درباره اهمیت وزنم غوغا به پا می کنم:
۱) کاملا مخالف ۲) مخالف ۳) بی طرف ۴) موافق ۵) کاملا موافق

۵ - من از شکل باسنم متنفرم:
۱) کاملا مخالف ۲) مخالف ۳) بی طرف ۴) موافق ۵) کاملا موافق

۶ - من همیشه فکر می کنم کفل های بسیار بزرگی دارم:
۱) کاملا مخالف ۲) مخالف ۳) بی طرف ۴) موافق ۵) کاملا موافق

۷ - من همواره تصور می کنم که بازوهای بسیار بزرگی دارم:
۱) کاملا مخالف ۲) مخالف ۳) بی طرف ۴) موافق ۵) کاملا موافق

۸- همیشه کسی در اطراف من هست که بدن او را به بدن خودم ترجیح می دهم:
۱) کاملا مخالف ۲) مخالف ۳) بی طرف ۴) موافق ۵) کاملا موافق

۹ - من همواره از افزایش وزن وحشت دارم:
۱) کاملا مخالف ۲) مخالف ۳) بی طرف ۴) موافق ۵) کاملا موافق

تصور از بدن چیست؟ | تصویر ذهنی بدن بدقواره | پرسشنامه رضایت بدنی

نتایج پرسشنامه رضایت بدنی

اگر نمره ای که گرفته اید درون دامنه: ۱۸-۹ قرار می گیرد بیانگر این است که میزان رضایت مندی از بدن در شما بالا است و کاملا از بدنتان راضی هستید و ممکن است معتقد باشید که به حد کمال انسانی نزدیک هستید. این مسئله شاید به دلیل این حقیقت است که برای حفظ بدنتان در شکل و صورتی که دوست دارید بسیار تلاش می کنید و شاید به این خاطر باشد که نوع نگاه مردم به این مسئله واقعا برایتان اهمیتی ندارد، بنابراین خودتان را بدون توجه به شیوه نگاهتان دوست دارید.

از آنجا که این پرسشنامه در حیطه نگرش قرار دارد نمره ای که دریافت میکنید بیانگر این است که شما آنچه را که دارید می پرستید و این بسیار با اهمیت است. تنها چیزی که من نگران آن هستم ارزشمندی شما است، این که زیبایی کامل ورای چیزهای دیگری مثل استعدادهای درونی تان یا عشق به دوستان یا علاقه به خانواده قرار گیرد. از آنجا که بدنتان تغییر می کند اگر برای یک ارزش و یا امتیاز درباره زیبایی کاملتان مرتبه و جایگاه بسیار بزرگی قایل باشید در صورتی که آن كمال و امتیاز را از دست بدهید احتمالاً بسیار آشفته خواهید شد.

اگر نمره شما درون دامنه، ۲۷-۱۹ قرار گیرد، رضایت متوسط مایل به بالا از بدنتان دارید. نگاهتان به خود و آنچه که هستید متعادل است و به نظر می رسد که حتی قسمتهایی از بدنتان را هم که کامل نیستند پذیرفته اید. اگر مناطقی در بدنتان را می شناسید که از آنها رضایت ندارید، نگاه متعادلتان به این معنی است که مسئولیت احساستان را درباره آن قسمتهای ناهماهنگ بدنتان پذیرفته اید.

پیشنهاد من این است که حتی اگر در بدن خود، دارای قسمتهایی هستید که آنها را خیلی دوست ندارید به گونه ای رفتار کنید که به مقدار ارزشی که برای خودتان قایل هستید، آسیب وارد نشود. بر اساس اطلاعات من شاید به توجه بیش از حد به بدنتان از طریق آرامش دادن یا انرژی دادن فکر می کنید، نه به خاطر این که وزنتان را کاهش دهید یا قسمتی را که دوست ندارید تغییر دهید بلکه به این دلیل که به وسیله انجام این کارها (انرژی درمانی) حس خوبی را درباره خودتان ایجاد کنید.

در صورتی که نمره شما درون دامنه، ۳۶-۲۸ قرار بگیرد، به این معنی است که احساس خشنودی متوسط مایل به پایینی نسبت به بدنتان دارید. احتمالاً با توجه به نگاهی که به این مسئله دارید به شیوه و راه های مختلف تغییر بدنتان فکر کرده اید و در گروهی قرار دارید که غالبا به طور مشابهی دوره های رژیم غذایی شدید و یا ورزش و بدن سازی افراطی را آغاز کرده اند ولی این راه معقول و درستی برای حل کردن مسئله نارضایتی از بدن نیست. به این دلیل که رژیم غذایی شدید شما را به سوی خوردن کمتر از حد نیاز می کشاند. بنابراین سطوح نیرو، انرژی و سوخت و ساز بدنتان کاهش می یابد و در شما احساس افسردگی به وجود می آید.

کاهش دادن افراطی غذای ورودی باعث می شود که بدنتان به فکر شکار غذا بیافتد و این مسئله می تواند احتمال شکستن رژیم غذایی را در شما افزایش دهد. چنین روندی باعث میشود که در رژیم غذایی نوسان داشته باشید و یک رژیم غذایی جدید را آغاز کنید و رژیم قبلی را پایان دهید و با بالا رفتن وزنتان رژیم جدید دیگری را شروع کنید و نظایر این. در نتیجه وزنتان اضافه و کم می شود. با این کار در حالی که هنوز به میزان بسیار کمی حس خود ارزشمندی دارید، به این حس خود حمله ور می شود و بیشتر حسی را حفظ می کنید که موجب می شود خود را دوست نداشته باشید. در این موقع شروع به گفتگو با دیگران می کنید، آنهایی که مورد اعتمادتان هستند و به شنیدن حرفهایتان علاقه دارند و دوست دارند چیزهایی را درباره افکار شما بدانند.

اگر شما درون دامنه، ۴۵-۳۷ قرار دارید به این معنی است که احتمالا میزان رضایت از بدنتان بسیار پایین است تا حدی که اختلال خوردن در شما شکل گرفته و یا در حال شکل گیری است. شاید به دلیل تلاش ها و اقداماتی که برای تغییر بدنتان انجام می دهید در حال فکر کردن درباره کاهش وزن یا تغییر اندازه و شکل قسمت های خاصی از بدنتان باشید و یا حتی قبلاً راه هایی را در این زمینه امتحان کرده اید.

خطری که این مسئله در پی دارد آن است که نه تنها از وزنتان ناراضی هستید بلکه احتمالاً از بعضی مسائل دیگر که در زندگیتان وجود دارد احساس ناخشنودی می کنید. چنین نارضایتی شدیدی درباره بدن، بیانگر عزت نفس بسیار پایین یا سخت گیری افراطی درباره خود است. زیرا معتقدید که باید همه وجودتان را هماهنگ کنید. چنین نمره بالایی می تواند به این دلیل باشد که به خاطر وزنتان مسخره شده اید یا تحقیر می شوید. بنابراین به سختی می توانید هر چیزی را درباره خودتان مثبت ارزیابی کنید.

خود ارزشمندی و تصور از بدن

خود ارزشمندی عبارت است از مقدار اهمیتی که ما برای خودمان قایل هستیم، این حس بیانگر این است که ما چه مقدار می توانیم با دنیا و مردم اطرافمان همکاری و مشارکت داشته باشیم؟ اندازه گیری این حس بسیار سخت است. اما همه ما قادر هستیم مقدار اهمیت خود یا مقدار تاثیرمان را بر وقایع اطرافمان برآورد کنیم.

وقتی که نوجوان هستید ممکن است لحظاتی برایتان به وجود بیاید، مثل مواقعی که احساس و انگیزه پایینی درباره چگونگی پیش رفتن زندگی تان دارید، عمدتاً زمانی که در پی ساختن احساسات خود بر اساس انگیزه های پایین هستید. عاملی که زندگیتان را ارزشمند می کند این واقعیت است که شما قسمتی از عوامل به وجود آورنده مشارکت و همکاری مثل مدرسه هستید و همچنین این واقعیت که دوستانی دارید که از مصاحبت و همراهیتان لذت می برند احساس ارزشمندی زیادی در شما بوجود می آورد.

همین طور یک انجمن یا باشگاه که فعالیت هایتان را با هم و با سایر افرادی که عضو انجمن های دیگر هستند در آنجا انجام می دهید و این برای بقای انجمن یا باشگاه اهمیت زیادی دارد. مجموع این شرایط احساس خوبی در شما ایجاد می کند شاید در خانواده موقعیت مهمی داشته باشید، مثل دختر ارشد خانواده بودن یا کوچکترین عضو خانواده بودن یا برادر خوانده بودن و یا فرزند وسط خانواده یا خواهر ناتنی بودن و دارای بعضی موقعیت هایی باشید که شما را خیلی متمایز می کند.

این موقعیت ویژه همچنان به دلیل این که مردم خواسته های زیادی از شما دارند برایتان استرس زا است اگر قادر به تشخیص این مسئله نباشید یا به دلایلی از اهمیت زیادی در نظر دوستان و خانواده تان برخوردار نباشید امکان دارد گرفتار خود ارزشمندی پایین شوید.

خود ارزشمندی از عوامل زیر اثر می پذیرد:
- ارتباطات دوستانه با خانواده و گروه دوستان
- دستاوردهایتان
- توانایی برقراری ارتباط با دیگران
- عزت نفس

تا اینجا راجع به انواع اختلال خوردن مطالبی را خواندید و اطلاعات مهمی را درباره بدن و رابطه بین شیوه خوردن، احساسات و راههای توصیف شکل و اندازه بدن آموختید. اگر با خودتان فکر می کنید و از خود دایماً سؤال می کنید که بدن من چیست؟ من واقعاً با آن راحت نیستم و این واقعاً چه معنی می دهد؟ پس مقاله بعدی را بخوانید، حتماً در این زمینه به شما کمک خواهد کرد. در مقاله بعدی به طور بسیار دقیق تری به شیوه ای که به عنوان یک فرد به سختی می توانیم بدنمان را بفهمیم و اندازه بگیریم نگاه می شود. همچنین به مسائلی می پردازیم که هر کدام از ما یا دوستان نزدیک و صمیمی با یکی از خویشاوندانمان با آن مبارزه می کند.

منبع: اختلالات تغذیه - هیتر ورنر - حمیرا آزادمنش

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید