امروز: سه شنبه, ۰۴ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۰۸ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۴ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 265464
۳۴۴۹
۱
۰
نسخه چاپی
انحرافات جنسی یا پارافیلیا Paraphilia

تعریف انحرافات جنسی یا پارافیلیا Paraphilia و انواع آن+ فیلم

افرادی که اختلال پارافیلیا دارند نمی توانند به محرک های جنسی بهنجار پاسخ دهند و برای انگیختگی و ارگاسم به اعمال یا محرک های جنسی نابهنجار و منحرفانه ی بخصوص احتیاج دارند

تعریف انحرافات جنسی یا پارافیلیا Paraphilia و انواع آن+ فیلم

تعریف انحراف جنسی یا پارافیلیا Paraphilia

حقوق نیوز - نظر بر اتفاقات بدی نظیر تجاوز ها و آزار و اذیت های جنسی (بخصوص آزار جنسی کودکان) که اخیرا در جوامع مختلف مخصوصا جامعه ی خودمان شاهد آن بودیم، لازم است تا از ماهیت بعضی رفتارهای نابهنجار و انحراف جنسی آگاه باشیم. عوامل مهمی نظیر فیزیولوژِی، جامعه و فرهنگی که فرد در آن زندگی می کند، روابط فرد با دیگران و تجارب فرد در طول دوران زندگی در شکل گیری رفتارها و تمایلات جنسی نقش دارند.

افرادی که اختلال پارافیلیک دارند نمی توانند به محرک های جنسی بهنجار پاسخ دهند و برای انگیختگی و ارگاسم به اعمال یا محرک های جنسی نابهنجار و منحرفانه ی بخصوص احتیاج دارند. رابطه ی جنسی عمدتا باعث ایجاد پیوند و عشق و تولید مثل می شود اما رفتارهای پارافیلیک مستلزم پرخاشگری، آزار و تعدی است و احتمال پیوند بین دو انسان را از بین می برد.

تمایلات و رفتار های این افراد را می توان از رفتار های تقریبا معمولی، تا رفتارهای مخرب یا آسیب رسان برای خود فرد یا شریک جنسی اش و یا حتی جامعه دسته بندی کرد که این رفتارها ممکن است سبب تخفیف اضطراب شوند یا برای تثبیت هویت به کار گرفته شوند. زمانی فرد مبتلا به پارافیلیا محسوب می شود که خیال پردازی های جنسی نابهنجارش را به عمل تبدیل کند یا باعث ناراحتی شدید فرد و اختلال در روابط یا شغلش شود.

بسیاری از اختلالات روانی اختلالاتی هستند که روزانه علائم و نشانه­­‌های آن را می‌توان در افراد دید. نشانه‌های این اختلالات به سادگی و با داشتن اطلاعات کافی، قابل شناسایی توسط اطرافیان هستند. این مزیت، کمک‌رسانی به فرد دچار اختلال را آسان‌تر می‌کند. در این میان برخی از اختلالات هستند که علائم آن‌ها در زندگی روزمره‌ی افراد قابل مشاهده نیست. چنین اختلالاتی بدون نمود روزمره می‌توانند در عملکرد فرد اختلال ایجاد کرده و باعث آسیب به او یا اطرافیانش شوند. به نظر می‌رسد انحرافات جنسی یا همان پارافیلیا از این دست باشد.

انحرافات و اختلالات جنسی در تمام طول تاریخ و در تمام نژادها وجود داشته است. اختلالات جنسی شامل هرگونه رفتار جنسی است که با معیارهای کم‌وبیش موردقبول جامعه مغایرت داشته است و به کسی منحرف گفته می‌شود که کیفیت و یا هدف کششی جنسی او غیرطبیعی تلقی شود. برداشت ما از اعمال جنسی طبیعی و یا انحرافی بستگی به ارزشی‌های موجود در اجتماع خودمان دارد. فرد منحرف معمولاً فردی است که در برقراری رابطه جنسی طبیعی یا رضایت‌بخش با فرد رسیده و بالغ از همنوع خود مشکلاتی داشته باشد. بنابراین بنا به عقیدهٔ مارمور اعمال فرد منحرف نشان‌دهندهٔ روش‌های جانشین شونده‌ای است که درراه دستیابی به ارضای جنسی انجام می‌پذیرد.

کلمه‌ی پارافیلیا از کلمات یونانی «پارا» به معنای اطراف یا کنار و «فیلیا» به معنای عشق تشکیل شده است. انحرافات جنسی، اختلالاتی هیجانی هستند که به شکل فانتزی‌ها، تکانه‌ها یا رفتارهای برانگیزاننده‌ی جنسی تعریف می‌شوند. این موارد شدید و بازگشت‌کننده بوده و در بازه‌های حداقل ۶ هفته‌ای اتفاق می‌افتند. علاوه بر آن باعث اضطراب و اندوه مشخص در فرد مبتلا می‎‌شوند یا این که در کارهای او، کارکرد اجتماعی‌اش یا حوزه‌های مهم عملکرد مداخله می‌کنند. این تعریف با متغیرهای جنسی که شامل رفتارهای جنسی غیرمعمولی می‌شوند که در دسته‌بندی بیماری‌ها قرار نمی‌گیرند، متفاوت است.

نشانه‌ها و علائم انحرافات جنسی کدامند؟

با وجود این که محرک جنسی مورد تمایل برای فرد مبتلا به انحرافات جنسی بسته به نوع خاص پارافیلیا دارد، ویژگی‌های این اختلال معمولا با هم مشابهند. به طور خاص مردم مبتلا به پارافیلیا تمایل دارند که توسط محرک‌هایی تحریک جنسی شوند که خارج از دامنه‌ی منابع عادی برای برانگیختگی جنسی مانند فرد جذاب یا سن نزدیک به هم قرار دارند. شدت این جذابیت می‌تواند به حدی طاقت‎فرسا باشد که منجر به اضطراب و نارضایتی شود. طبیعت غیرعادی یا ممنوع پارافیلیا معمولا منجر به نشانه‌هایی از احساس گناه یا ترس از تنبیه می‌شود.

نشانه‌های پارافیلیا می‌توانند شامل درگیری ذهنی بیش از حد تا رسیدن به حد وسواس شوند. این موضوع ممکن است در تلاش‌های فرد برای فکر کردن راجع به چیزهای دیگر یا شرکت در فعالیت‌های جنسی معمولی‌تر با شریک متناسب از نظر سنی مداخله کند. افراد مبتلا به انحرافات جنسی ممکن است اضطراب یا افسردگی را که به صورت موقت با انجام رفتارهای ناهنجار جنسی آرام می‌گیرند، تجربه ‌کنند. به همین دلیل منجر به شکل‌گیری یک چرخه‌ی اعتیادآور می‌شوند.

تعریف انحرافات جنسی یا پارافیلیا Paraphilia و انواع آن+ فیلم

انواع اختلالات جنسی

اختلالات جنسی نمایشگری

این اختلالات جنسی عبارت است از اقدام مکرر به نشان دادن اعضای تناسلی به فرد غریبه‌ای که انتظار چنین عملی را ندارد، به‌منظور رسیدن به هیجان و تحریک جنسی بدون اینکه سعی زیادی برای فعالیت جنسی با آن فرد ناشناس به عمل آید. میل به متعجب ساختن و ترساندن طرف مقابل غالباً به صورتی خودآگاه احساس می‌شود، ولی این افراد معمولاً ازنظر جسمانی خطری ندارند. اغلب روان شناسان و روان‌پزشکان معتقدند که افراد نمایشگر ازنظر شخصیتی دچار احساس ناایمنی و عدم اطمینان نسبت به توانایی جنسی و دچار احساس حقارت، فقدان قاطعیت و ازنظر اجتماعی منزوی هستند.

مانند اکثر رفتارهای جنسی در بزرگ‌سالی، ریشه این رفتار را نیز می‌توان در دوران کودکی جستجو کرد. تمایلات نمایشگری از روابط فرد با والد غیر هم‌جنسش حاصل می‌شود که غالباً سلطه‌جو و بیش‌ازاندازه مراقب حال او بوده است، به علت وجود مادر یا پدری تهدیدکننده، فرد مبتلابه نمایشگری تا آن حد مضطرب می‌شود که احساس اختگی و تسلیم می‌کند. نمایشگری یکی از شایع‌ترین اختلالات جنسی در بالغین است. تقریباً همیشه در مردها دیده می‌شود و در زن‌ها نادر است. این اختلالات جنسی معمولاً با بالا رفتن سن از بین می‌رود.

گرایش جنسی به کودکان (Pedophilia)

ویژگی اصلی این اختلالات جنسی عبارت است از ترجیح مکرر و یا انحصاری عمل جنسی با کودکان نابالغ (بچه‌های زیر ۱۳ سال) به‌منظور دستیابی به تحریک جنسی، شایع‌ترین انحراف جنسی است. این افراد هوس‌ها و خیال‌پردازی‌های جنسی شدید و مکرر نسبت به کودکان نابالغ دارند.۹۵ ٪ با غیرهمجنس، ۵% باهم جنس. در اجتماعات عوام گونه، سنتی و عقب‌مانده، اکثر موارد انحراف کودک‌آزاری به‌خصوص از طرف منحرفین مرد، به‌صورت رابطه جنسی مقعدی و دهانی مرسوم است. خطر تکرار این اختلالات جنسی در این افراد بالاست. این افراد اعتمادبه‌نفس پایین داشته و از روابط جنسی با بزرگ‌سالان می‌ترسند.

پژوهش ها نشان می دهد که مبتلایان به پدوفیلی در اکثر مواقع مرد بوده اند و غالباً به هر دو جنس دختر و پسر جذب می شوند. آمارها بیانگر آن است که دو سوم قربانیان آنها دختران بین ۸ تا ۱۱ سال هستند اما از هر چهار نفر پدوفیل یکی از آنها کودک پسر را ترجیح می دهد. اما این گفته به این معنا نیست که خانم ها از این قاعده مستثنی هستند. تفاوت آنجا است که خانم های مبتلا به اختلال پدوفیلی در روابطی که ایجاد می کنند بیشتر دنبال نزدیکی هیجانی و پیدا کردن حس و لذت جنسی هستند اما در بیماران مرد علاوه بر لذت جنسی مسائل دیگری چون احساس قدرت، سلطه جویی، آزار، پرخاشگری و… نیز وجود دارد

خودآزار خواهی جنسی (sexual Masochism)

در قرن نوزدهم رمان نویس اتریشی فون ساخر مازوخ داستان هایی می نوشت که شخصیت های آن از اینکه شریک جنسی شان برآنها تسلط یابد یا با آنها بد رفتاری کند لذت می بردند.نام اختلال مازوخیسم برگرفته از نام همین نویسنده است.

این اختلالات جنسی عبارت است از کسب لذت جنسی از طریق تحمل آزار جسمی یا روانی یا از طریق تحقیرشده (مازوخیسم اخلاقی)، دفاعی در مقابل احساس گناه مربوط به سکس هست و تنبیه متوجه به درون هست. شلاق خوردن مثالی از مازوخیسم است. این افراد معمولاً به خاطر این امیال، رفتارها و خیال‌پردازی‌های مازوخیسمی، اضطراب و یا اختلال در عملکرد را تجربه می‌کنند. این اختلال در دوران کودکی و بلوغ شکل می‌گیرد و دانشمندان بر این عقیده هستند که افرادی که در مراحل رشد خود در خانواده تحقیرشده‌اند یا نادیده گرفته‌شده‌اند این رویه را نیز در ارتباط جنسی ادامه می‌دهند. مازوخیسم جنسی در مردان نسبت به زنان شایع‌تر است.

دیگرآزاری جنسی ( sexual sadism)

نام این اختلال برگرفته از نام افسر نظامی و مولف قرن هجدهم فرانسه مارکی دوساد است که به علت رفتار جنسی خشن با زنها بارها به زندان افتاده بود.

این اختلالات جنسی عبارت است از انگیزش جنسی از طریق ایجاد رنج جسمی و روانی در شخصی دیگر. شروع آن معمولاً قبل از ۱۸ سالگی و در اکثر مردها دیده می‌شود، تجاوز به عنف شکل افراطی سادیسم جنسی است. معمولاً افرادی که مورد خشونت جنسی قرارگرفته‌اند یا شاهد صحنه‌هایی از این قبیل بوده‌اند و حس انتقام‌جویی و خشم در آن‌ها منجر به رابطه جنسی خشن می‌شود. عواملی نظیر پورنو گرافی، تنوع خواهی جنسی و رابطه با افراد مختلف نیز می‌تواند زمینه‌ساز چنین میلی در افراد شود. تمایلات ضعیف سادیسم در تمام مردان شایع است. علی‌رغم اینکه سادیست‌های مؤنث کمتر از مردها آشکار هستند، بعضی مطالعات بیان می‌کنند که میزان داشتن فانتزی‌های سادیستی بین مردان و زنان برابر است.

شرایط محیطی و نبود آموزش‌های صحیح باعث گسترش روزافزون افراد مبتلابه این عارضه شده است.

سادومازوخیسم (sadomasochism)

سادومازوخیسم به شرایطی اطلاق می شود که فرد مبتلا هم از آزار دادن و هم مورد آزار قرار گرفتن لذت می برد. شرایطی که فرد به نوعی همزمان دارای اختلال سادیسم و مازوخیسم است. این افراد به نسبت بسیار خشن تر از افرادی هستند که تنها یکی از دو نوع سادیسم یا مازوخیسم را دارند. اما نوعی رابطه سادومازوخیست، وجود دارد که به آن بی دی اس ام (BDSM) گفته میشود. در این رابطه فرد سادیسمی با فرد مازوخیسمی رابطه برقرار می کند و هر دو از برقراری این ارتباط خشنود هستند.

تعریف انحرافات جنسی یا پارافیلیا Paraphilia و انواع آن+ فیلم

مرده خواهی (necrophilia)

مرده خواهی یا نکروفیلیا نام نوعی انحراف جنسی است که در آن ارضای میل جنسی از طریق تماس جنسی با جسد مردگان حاصل می‌شود. این نوع انحراف یکی از عجیب ترین و وحشتناک ترین اختلالات جنسی به شمار می آید و منحصر به جنس خاص نیست. برای مثال در کشور ایتالیا یک مرده شور با بیش از ۱۰۰ زن مرده رابطه برقرار کرده بود و در مورد دیگر دختری ۱۸ ساله در امریکا با جسد همکلاسی دختر خود !!!

مرده خواهی معمولا به دو صورت وجود دارد :

قتل افراد زنده و سپس تماس جنسی با اجساد آنها که این نوع بیشتر به سادیسم مرده خواهی شهرت دارد

مرده خواهی مطلق : که در این نوع انحراف افراد با دسترسی به اجساد از طریق دزدیدن از گورستان، مرده شور خانه، بیمارستان و مراکز درمانی اقدام به ارتباط جنسی با اجساد می کنند.

نظربازی (چشم‌چرانی)

این اختلالات جنسی عبارت است از نگاه کردن‌های مکرر به افرادی معمولاً غریبه که در حال لخت شدن و یا مشغول عمل جنسی هستند و ظن نمی‌برند که کسی آن‌ها را دید بزند. عمل نگاه کردن دزدانه به‌منظور دستیابی به تهییج جنسی است و نه به‌منظور داشتن فعالیت جنسی با شخص در معرض دید. اوج لذت جنسی (ارگاسم) به‌وسیلهٔ عمل استمناء است که یا ضمن فعالیت چشم‌چرانی دزدانه و یا بعداً واکنش به خاطرهٔ منظرهای که شاهد آن بوده انجام می‌گیرد. این اختلالات جنسی ممکن است ریشه در تجربیات فرد در دوران کودکی داشته باشد و روانکاوی می‌تواند در شناخت این ریشه‌ها به فرد کمک کند.

مالش دوستی (frotteurism)

این اختلالات جنسی عبارت است از مالش آلت تناسلی به بدن زن برای کسب انگیزش و ارگاسم در محل‌های شلوغ و به‌وسیله مردهای منفعل و منزوی ناتوان از اظهار وجود که تنها منبع ارضاء جنسی آنان از طریق مالیدن است انجام می‌شود.

عورت نمایی (exhibitionism)

فرد میل شدیدی به نمایش آلت تناسلی اش به یک فرد غریبه یا فرد غیر منتظر دارد.معمولا مرد ها به این عمل دست میزنند و آلت خود را به جنس مخالف نشان می دهند.

طبق نظریه ی روان پویشی فرد از این طریق می خواهد مردانگی خود را نشان دهد و از واکنش دیگران نظیر ترس، تعجب یا اکراه لذت می برد.فرد به طور ناخودآگاه احساس ناتوانی جنسی یا اختگی دارد که ریشه در کودکی دارد.
تحریک جنسی با پیش بینی انجام این عمل صورت می گیرد و ارگاسم در ضمن عمل یا بعد از آن انجام می گیرد.در واقع موضوع اصلی سایر پارافیلیاهای مربوطه هم حول نشان دادن و نگاه کردن هستند.

تماشاگری جنسی (voyeurism) یا (scopophilia)

در این اختلال فرد اشتغال ذهنی شدید و مکرر درباره ی دید زدن افراد برهنه یا کسانی که در حال تعویض لباس یا انجام عمل جنسی هستند دارد که با تخیلات و اعمال مربوطه همراه است. نخستین تجربه ی دید زدن معمولا در کودکی رخ می دهد و در مردها شایع تر است. افراد در ضمن دید زدن یا پس از آن به خود ارضایی دست می زنند.

‎یادگار خواهی (fetishism)

عبارت است از استفاده از اشیاء بی‌جان به‌عنوان روش رسیدن به تحریک جنسی، اشیایی از قبیل لباس‌های زیر زنانه، کفش و قسمت‌هایی از بدن انسان هست و شیوع آن مشخص نیست. گاهی شخص مبتلا به علت سرقت وسایل از البسهٔ زنانه مخصوصاً لباس‌های زیر دستگیر می‌شود. فروید این اختلال را به اضطراب اختگی که در اوایل کودکی ریشه می‌گیرد، نسبت می‌دهد.

در این اختلال اشیایی که با بدن ارتباط نزدیکی دارند مثل جوراب، کفش، لباس زیر و… باعث تحریک جنسی فرد می شوند. ممکن است شئ مورد نظر مستقیما فعالیت جنسی فرد را تشکیل دهد (خودارضایی با شئ موردنظر) یا ممکن است در رابطه ی جنسی به کار گرفته شود.

ماهیت یادگار یا شئ موردنظر به این صورت است که فردی مورد علاقه ،موردنیاز یا حتی آسیب رسان را در دوران کودکی یادآور می کند و در همان دوران تثبیت شده است. فتیشیسم تقریبا فقط در مردها وجود دارد و در دوران نوجوانی شروع می شود و معمولا به صورت مزمن استقرار می یابد.این اختلال معمولا باعث آزار دیگران نمی شود.

از سایر اختلالات پارافیلیک می توان: هرزه درایی تلفنی و کامپیوتری، عضو خواهی، حیوان خواهی، مدفوع یا ادرار خواهی را نام برد که خیلی شایع نیستند.


دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید