امروز: جمعه, ۰۲ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۰۵ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۳ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 264229
۶۰۱
۱
۰
نسخه چاپی

تعزیر قاتل در صورت گذشت اولیای دم در قتل عمدی

پرسش : اگر در قتل عمدی بعد از صدور و قطعیت حکم و در مرجله اجرا اولیای دم قاتل را عفو نمایند، در این صورت، آیا لازم است که قاتل را از لحاظ اخلال در نظم جامعه و بیم تجری تعزیر کرد یا خیر؟

تعزیر قاتل در صورت گذشت اولیای دم در قتل عمدی

تعزیر قاتل در صورت گذشت اولیای دم در قتل عمدی

پرسش : اگر در قتل عمدی بعد از صدور و قطعیت حکم و در مرجله اجرا اولیای دم قاتل را عفو نمایند، در این صورت، آیا لازم است که قاتل را از لحاظ اخلال در نظم جامعه و بیم تجری تعزیر کرد یا خیر؟

www.newslaw.net

نظر اکثریت

اگر اولیای دم قاتل را گذشت کرده باشند، در این صورت به استناد مواد 208 و 612 قانون مجازات اسلامی، قاتل را باید تعزیر نمود، اعم از این که اولیای دم قبل از صدور و قطعیت حکم، قاتل را عفوو کرده باشند یا بعد از صدور و قطعیت حکم.

استدلال قائلین به نظریه دوم این است که مواد 208 و 612 قانون مجازات اسلامی، به صورت مطلق اشعار می دارند شاکی داشته ولی از قصاص گذشت کرده باشد و یا به هر علت قصاص نشود، در صورتی که اقدام وی موجب اخلال در نظم و....) لذا با توجه به اصالت الاطلاق نباید تعزیر قاتل را به گذشت اولیای دم قبل از صدور حکم، مقید کرد، بلکه چه قبل از صدور حکم باشد و چه بعد از آن قاتل باید تعزیر شود، البته در صورتی که اقدام قاتل موجب اخلال در نظم و ... شود، در رویه قضایی در بین همکارات نیز چنین است، یعنی بعد از عفو اولیای دم از قصاص قاتل، در هر حال را تعزیر می کنند و اکثریت حاضر در جلسه، نظریه دوم را قبول دارند.

www.newslaw.net

نظر اقلیت

اگر اولیای دم قبل از صدور حکم، قاتل را عفو نمایند، با وجود شرایط، (در صورتی که اقدام موجب اخلال در نظم جامعه یا تجری شود) می توان اتل را به استناد مواد 20/ و 612 قانون مجازات اسلامی تعزیر نمود، اما اگر اولیای دم، بعد از صدور و قطعیت حکم و در مرحله اجرا، قاتل را گذشت کنند در این صورت به دلایل زیر نمی توان قاتل را تعزیر نمود :

اولاً : جمله (شاکی داشته باشد ولی از قصاص گذشت کرده باشد و یا به هر علت قصاص نشود) در مواد 208 و 612 قانون مجازات اسلامی، انصراف دارد به قبل از صدور حکم، یعنی از اولیای دم، قبل از صدور حکم، قاتل را گذشت کرده باشند و قبل از صدور حکم قصاص منتفی شود، در این صورت می توان، قاتل را به استناد مواد 208 و 612 قانون مجازات اسلامی، از سه تا ده سال حبس تعزیری محکوم کرد ولی بعد از صدور حکم، اگر اولیای دم قاتل را گذشت کنند در این صورت نمی توان قاتل را تعزیر کرد.

ثانیاً : مقتضای قاعده تفسیر مضیق و تفسیر به نفع متهم این است که اگر اولیای دم بعد از صدور و قطعیت حکم، قاتل را گذشت نمایند قاتل تعیر شود.

ثالثاً : قتل عمدی دو مجازات ندارد، بلکه یک مجازات دارد و آن قصاص است (النفس بالنفس) و وقتی که بعد از صدور قطعیت حکم، اولیای دم، قاتل را گذشت کرده باشند، قاتل باید فوراً آزاد باشد و مجازات دیگر تعیین کردن، صحیح نمی باشد.

خلاصه نظریه اول این است که اگر اولیای دم قبل از صدور و قطعیت حکم، قاتل را عفو نمایند، در این صورت قاتل باید به استناد مواد 208 و 612 قانون مجازات اسلامی، تعزیر شود ولی بعداز صدور حکم، اگر قاتل عفو شود در این صورت تعزیر وی صحیح نمی باشد.

نظر کمیسیون قضایی (2) جزایی

طبق ماده 257 قانون مجازات اسلامی، قتل عمد موجب قصاص است، لیکن با رضایت ولی دم و قاتل به مقدار دیه کامل یا کمتر یا زیادتر از آن تبدیل می شود و مطابق ماده 269 همان قانون، قطع عضو و یا جرح آن اگر عمدی باشد موجب قصاص است.

    دیدگاه

    شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید    کد امنیتی کد جدید