امروز: چهارشنبه, ۰۷ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۱۰ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۸ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 264160
۹۸۰
۱
۰
نسخه چاپی

تقاضای قصاص از سوی مادر مقتول با فرض بودن فرزند صغیر

پرسش : در مورد قتل عمدی، مادر و تنها فرزند صغیر ولی دم مقتول می باشند با توجه به این که مقتول همسر نیز دارد و طبق ماده 261 قانون مجازات اسلامی در امر قصاص و عفو اختیاری ندارد اگر مادر مقتول تقاضای قصاص نماید سهم فرزند چگونه تعیین می شود آیا سهم دیه همسرمقتول نیز باید کسر شود یا خیر؟

تقاضای قصاص از سوی مادر مقتول با فرض بودن فرزند صغیر

تقاضای قصاص از سوی مادر مقتول با فرض بودن فرزند صغیر

پرسش : در مورد قتل عمدی، مادر و تنها فرزند صغیر ولی دم مقتول می باشند با توجه به این که مقتول همسر نیز دارد و طبق ماده 261 قانون مجازات اسلامی در امر قصاص و عفو اختیاری ندارد اگر مادر مقتول تقاضای قصاص نماید سهم فرزند چگونه تعیین می شود آیا سهم دیه همسرمقتول نیز باید کسر شود یا خیر؟

www.newslaw.ir

نظر اکثریت

در مورد سوال، سهم دیه صغیر نگه داشته می شود چنانه صغیر بعد از بلوغ راضی به قصاص شد آن دیه به مادر عودت داده می شود و اگر راضی به قصاص نشد و دیه را قبول کرد ظاهراً زوجه سهم الارث خود را از دیه می برد رضایت و عدم رضایت زوجه نسبت به قصاص در این جهت اثری ندارد پس یک هشتم از دیه مربوط به همسر است و اگر رضایت دهد دیه نمی برد و ماده 261 قانون مجازات اسلامی اختیار همسر را در امر قصاص و عفو سلب نموده است نه پرداخت دیه پس اگر همگی رضایت دهند همسر ارث می برد و دیه جرء ماترک متوفی محسوب می شود.

نظر اقلیت

در فرض مزبور چنانچه مادر مقتول بخواهد قصاص کند باید سهم فرزند صغیر از دیه را که عبارت از پنج ششم دیه است، بپردازد و در این فرض زوجه حقی در دیه ندارد، این اولیای دم هستند که اگر بعضی از آن ها طالب قصاص باشند و بعضی دیگر طالب دیه یا به جهت صغیر و غیر از آن نمی توانند قصاص کنند افرادی که طالب قصاص هستند باید سهم بقیه را از دیه به آن ها بپردازند و زوجه از اولیاء {دم} نیست پس سهمی از دیه به وی تعلق نمی گیرد که بخواهد کسر نشود.

www.newslaw.ir

نظر کمیسیون نشست قضایی (2) جزایی

همان طوری که در ماده 261 قانون مجازات اسلامی آمده است همسر مقتول در قصاص و عفو و اجرا اختیاری ندارد و نظر به اینکه مادر مقتول به عنوان یکی از اولیای دم متقاضی قصاص است، سهیم شدن همسرمقتول در دیه منتفی است، زیرا قصاص تبدیل به دیه نشده تا او نیز سهیم باشد.

النهایه با توجه به صغیر بودن ولی دم دیگر (فرزند مقتول)توجهاً و با لحاظ رای وحدت رویه شماره 31- 20/8/65 هیئت عمومی دیوان عالی کشور مادر باید قبل از قصاص به میزان سهم ولی دم صغیر دیه را تامین کند تا پس از سیدن به سن رشد در صورت مطالبه دیه به او داده شود و با توجه به این که قاتل قصاص می شود لحاظ نمودن همسر مقتول در احتساب سهم ولی دم صغیر موردی ندارد.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید



کد امنیتی کد جدید