امروز: سه شنبه, ۰۱ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۴ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 272641
۴۰۶
۱
۰
نسخه چاپی
اختلالات تغذیه (Nutritional disorders)

تمام آنچه درباره اختلالات تغذیه باید بدانید! (قسمت 3)

ما همواره تصویر بدنمان را در ذهنمان داریم و معمولا با توجه به راهی که خود را با اطرافیان مقایسه می کنیم، تصوری از بدنمان را در ذهن نگاه می داریم و با توجه به آن منصفانه و به طور دقیق برآورد می کنیم که آیا بلند یا کوتاه، بزرگ یا کوچک هستیم. در این زمینه گروه هم سن و سال به عنوان یک راهنما برای دانستن اندازه طبیعی قد و وزنمان با توجه به سن و جنس و نژادمان عمل می کنند

حقوق نیوز/ سلامت و بهداشت/ ورزش و تغذیه

تمام آنچه درباره اختلالات تغذیه باید بدانید! (قسمت 3)
از اختلالات تغذیه چه باید بدانید؟

اختلالات تغذیه

تغییرات ذهنی و بدنی

اگر نوجوان هستید، جالب است بدانید که عمدتاً در حال تجربه کردن یکی از پرماجراترین دوران زندگی هستید. زیرا برای نخستین بار شروع به آزمایش و انجام کارهای مربوط به خودتان کرده اید. رفتارهایی مثل: بیرون رفتن با گروه دوستان و همسالان، خرید کردن، قرار ملاقات، انتخاب شغل، رفتن به مسافرت، از اموری هستند که شاید شما آنها را بدون حضور بزرگسالان انجام دهید. واقعاً می توانید از این دوره زندگی تان لذت ببرید، البته باید بدانید که سپری کردن این دوره بدون داشتن هیچ لحظه سخت، در جا زدن یا عقب نشینی مداوم امکان پذیر نیست. بنابراین زمانی که در این مقطع سنی قرار دارید و با مسائل خاص آن درگیر هستید به بدنی سالم و کاملاً اندازه نیاز دارید تا بتوانید از مواهب خاص این دوره زندگی به نحو خوبی استفاده کنید.

اولین گام، مبارزه برای هماهنگ و اندازه شدن است. چگونه به خارج از خودتان و به دنیای اطراف خود نگاه می کنید؟ درون خود را چگونه می بینید و حس می کنید؟ در واقع نگرش شما به تغذیه می تواند به تلاش و کوششتان برای دستیابی به اهداف سال های نوجوانی یاری رساند و یا برعکس به آن آسیب وارد کند.

ذهن سالم چیست؟

هنگامی که درباره سلامت ذهنیِ فردی صحبت می کنیم به این معنی است که درباره سلامت عاطفی او گفتگو کنیم.

بعضی نکات مؤثر در سلامت عاطفی عبارتند از :

- برخورداری از عزت نفس

- خانواده حمایت کننده

- والدینی که نوجوان را می پذیرند حتی در صورتی که جدا زندگی می کنند یا از هم طلاق گرفته اند.

- توانایی ایجاد ارتباطات بادوام با دوستان و خانواده

- توانایی دوراندیشی و کنجکاوی درباره تجارب جدید

- حمایت سالم و قابل اعتماد از جانب محیط اجتماعی خارج از خانه

- برخورداری از تخیل شاد و سالم و خلاقیت به هنگام مواجهه با مشکلات

- توانایی آگاه شدن از احساسات و تجارب دیگران و همدلی با آنها

- ظرفیت تجربه کردن ناملایمات روحی و روانشناختی و درس گرفتن از آنها پس از اتمامشان و ساختن زندگی پرثمر در نتیجه آن

هنگامی که یک عامل و یا عوامل متعدد مؤثر در سلامت عاطفی وجود نداشته باشد احتمال بروز معضلات روحی در شما به وجود می آید. این مشکلات می توانند به نوبه خود باعث بروز مسائلی در سلامت ذهنی تان شود.

اختلال خوردن یکی از مشکلاتی است که می تواند به عنوان پیامد حاصل از معضلات سلامت ذهنی در افراد روی دهد. مسائلی که در طی سال های نوجوانی و قبل از آن شروع به ریشه دواندن می کند.

حتی اگر نوجوانی همه عوامل مثبت را در محل زندگی خود داشته باشد باز هم به دلیل شرایط خاص این دوره و ورود از یک مرحله از زندگی به مرحله دیگر، مشکلات عاطفی و روحی روی می دهد. این مشکلات نتیجه مستقیم فشار و استرس است. بنابراین به دلایل متعدد، بلوغ می تواند کمی ترسناک، دلهره آور و مملو از فشارهای عادی و روزمره باشد.

نظیر:
- امتحان
- نقل مکان
- رفتن به مدرسه جدید
- آغاز کردن دانشگاه
- ترک خانه
- اولین ارتباطات

همچنین ممکن است در دوره بلوغ بعضی فشارها را بیش از اندازه عادی تجربه کنید. فشارهایی نظیر:

- مورد ظلم قرار گرفتن

- جدا شدن والدین از یکدیگر

- به یاد داشتن خاطره ای از مورد سوء استفاده قرار گرفتن جسمی و جنسی، مشکلی که در این زمینه شما را در گذشته آزار داده است (یا هنوز هم از آن رنج می برید)

- ادامه دادن به رابطه ای که در پایان دادن و یا رها کردن آن احساس عجز و ناتوانی می کنید

- دلتنگی برای خانه و خانواده بعد از گریختن از کشور به خاطر جنگ و مشقت حاصل از آن

- وجود افرادی که جلوی خلاقیت و اکتشاف شما را می گیرند، افرادی که بیماری شدید و علاج ناپذیر دارند

- زندگی کردن با یکی از والدین یا برادر یا خواهر بزرگتر که خودشان هم مشکل سلامت ذهنی دارند

- ارتباط محدود فقط با یک نفر و یا ارتباط با خویشاوند در حال احتضار

چنین فشارهایی خصوصاً اگر با مشکلات روزمره و خاص دوره نوجوانی جمع شوند می توانند به طور کامل آسیب زا باشند. مواجه بودن با یکی از این فشارها یا بیشتر می تواند احساس عدم توانایی برای انجام ساده ترین تکالیف را در شما ایجاد کند. بعضی مشکلات سلامت ذهنی که در سنین نوجوانی و جوانی تجربه می شوند عبارتند از:

- درخواست دایمی، تکرار شونده و غیرقابل کنترل برای انجام کار یا انجام تکلیفی که اصلاً نیازی به انجام آن نیست، این تقاضای تکرار شونده به دلیل ترس از روی دادن وقایع ناگوار صورت می گیرد که به آن اختلال وسواس فکری- عملی می گویند.

- وجود خلق پایین و اندوه؛ ضعف در برداشت فردی؛ همواره تندخو، زودرنج و دمدمی بودن؛ فقدان علاقه به تمیز نگاه داشتن محیط اطراف؛ لذت نبردن از هیچ چیز و در موارد حاد عدم علاقه به زندگی که این حالت، افسردگی نامیده میشود.

- رفتن آنی و لحظه ای به قطب افراطی احساس (نشاط) و خارج از واقعیت دنیای اطراف و سپس نزول به سوی دیگر طیف یعنی خلق پایین احساسی (غم)، زیر پا گذاردن مقررات مدرسه و توجه نکردن به هیچ قدرتی، احساس گناه فراوان بعد از روی دادن حمله های افراطی لحظه ای و نوسان شدید خلق و رسیدن از خلق های بالا و پایین به نقطه ای که فرد از این که خودش باشد و یا رفتارهای عادی داشته باشد عاجز است، اینها نشانه هایی از اختلال عاطفی افسردگی مانیک یا دوقطبی است.

- آسیب به خود و عمدتاً بریدن یا سوزاندن بدن به شکلی که نشانه ای از آشفتگی و ناملایمت باشد. این نشانه بیماری آسیب به خود است.

- سردرگمی به خاطر وجود افکار مزاحم که به افراد دیگر و یا گاهی به خود فرد ارتباط پیدا می کند، احساس و ادراک فرد را بیشتر و بیشتر به قطع ارتباط با واقعیت نزدیک می کند. این بیماری اسکیزوفرنی (شیزوفرنی) نامیده میشود.

- تجربه اختلال تغذیه در فرد که گاهی با کم خوری شدید یا پرخوری شدید همراه است، این تجارب به موازات دامنه ای از راه ها و شیوه های مختلف کاهش وزن صورت می گیرد تا فرد قادر باشد ناآرامی عاطفی خود را مهار کند و یا از عهده آن برآید و با آن سازگار شود. این، "اختلالِ خوردن" یا "اختلالِ تغذیه" نامیده می شود.

از اختلالات تغذیه چه باید بدانید؟ (قسمت 1)
از اختلالات تغذیه چه باید بدانید؟

تصور از بدن چیست؟

ما همواره تصویر بدنمان را در ذهنمان داریم و معمولا با توجه به راهی که خود را با اطرافیان مقایسه می کنیم، تصوری از بدنمان را در ذهن نگاه می داریم و با توجه به آن منصفانه و به طور دقیق برآورد می کنیم که آیا بلند یا کوتاه، بزرگ یا کوچک هستیم. در این زمینه گروه هم سن و سال به عنوان یک راهنما برای دانستن اندازه طبیعی قد و وزنمان با توجه به سن و جنس و نژادمان عمل می کنند.

راه های بسیار زیادی برای تصور از بدن و ایجاد تصویر آن در ذهن وجود دارد. همه ما تصور بدنمان را با توجه به قسمت های تشکیل دهنده آن می سازیم. قسمت هایی نظیر:
-وزن
- اندازه
- شكل
- بهداشت بدن
- سبک احساس
- توانایی های جسمانی مثل راه رفتن، دیدن، شنیدن، حرف زدن (صحبت کردن)
- رنگ مو
- ترکیب مو
- رنگ چشم
- رنگ پوست
- ژست، قيافه و حالت کلی بدن

تصویر ذهنی بدن بدقواره

زمانی که دایماً درباره بدنتان فکر یا به آن نگاه می کنید، یا همواره آن را وارسی می نمایید، باعث می شود تصور کنید که بدنی بزرگ یا خیلی کوچک دارید. این نوع رفتار، شما را به سمت تصور نامطلوبی از خودتان هدایت می کند در نتیجه دایماً به اعمال و رفتاری روی می آورید که در صدد تنظیم کردن وزنتان به شکلی مناسب و کامل باشد، هنگامی که این شرایط اتفاق می افتد دچار اختلالی شده اید که تصویر بدنی بدقواره نامیده می شود.

شما چیزهایی برای فکر کردن دارید ولی وقتی چنین تصوری از خود در ذهنتان شکل می گیرد باعث می شود که روی یک جنبه بدنیتان (به عنوان مثال وزن) متمرکز شوید و در نتیجه قسمت های دیگر بدنتان را فراموش کنید، بخش هایی که می توانند تصویری از جسمتان را در ذهنتان بسازند. فردی که از اختلال تغذیه ای رنج می برد می تواند چنین تصوری از بدنش داشته باشد.

وقتی که فکر می کنید قسمتی از بدنتان سر جایش قرار نگرفته یا احساس می کنید بدنی نامناسب دارید، در نتیجه از داشتن تصور بدنی نامناسب رنج می برید. وجود رضایت مندی پایین از بدن موجب می شود که دست به انجام اعمال و اقداماتی شدید و سخت بزنید تا بتوانید بدنتان را به شکلی در آورید که دوست دارید. هر کسی که از اختلال خوردن رنج می برد می تواند دارای چنین مشکلی باشد.

نکته این است که اگر عزت نفس خیلی کمی داشته باشید به مقدار تغییراتی که در وزن و شکل بدنتان به خاطر انجام بعضی فعالیت ها صورت گرفته، توجه نمی نمایید و هرگز احساس رضایت مندی نمی کنید.

رضایت مندی از بدن چیست؟

هنگامی به سطح خاصی از امنیت می رسیم که حس کنیم با دیگران شباهت داریم. در چنین شرایطی دارای حسی از تعلق داشتن می شویم. زیرا انسانها حیوان هایی اجتماعی هستند. می توان اذعان داشت که بین شیوه نگاه ما به اطراف و شیوه احساساتمان ارتباط اساسی وجود دارد. این ارتباط اساسی در هر کشور یا فرهنگی معنی دار است. انتظارات خاص یا هنجارهای فرهنگی از شیوه نگاه شما به اطرافتان به وجود می آید.
پرسشنامه ای برای نگاه به رضایت بدنی طراحی شده است که توجه شما را به آن جلب می کنیم.

پرسشنامه رضایت بدنی

شما می توانید به وسیله تیک زدن در دایره های خالی به این پرسشنامه پاسخ دهید پاسخ های شما به سؤالات
نشان می دهد که آیا کاملا مخالف، مخالف، بی طرف، موافق، یا کاملا موافق هستید.
زمانی که پاسخ دهی به پایان رسید، می توانید از طریق جمع کردن امتیازاتتان از میزان رضایت بدنی خود آگاه شوید. فقط به خاطر داشته باشید که پاسخ درست یا غلط وجود ندارد و سؤالات در جهت گول زدن شما طراحی نشده اند.
نمرات: کاملا مخالف:1 مخالف:۲ بیطرف:۳ موافق:۴ کاملا موافق: ۵
متن پرسشنامه:
١ - من همیشه فکر می کنم که شکم بسیار بزرگی دارم:
۱) کاملا مخالف ۲) مخالف ۳) بی طرف ۴) موافق ۵) کاملا موافق

۲ - من همیشه فکر می کنم که رانهای بسیار بزرگی دارم:
۱) کاملا مخالف ۲) مخالف ۳) بی طرف ۴) موافق ۵) کاملا موافق

٣- من هیچ وقت از شکل بدنم راضی نیستم:
۱) کاملا مخالف ۲) مخالف ۳) بی طرف ۴) موافق ۵) کاملا موافق

۴- من همیشه درباره اهمیت وزنم غوغا به پا می کنم:
۱) کاملا مخالف ۲) مخالف ۳) بی طرف ۴) موافق ۵) کاملا موافق

۵ - من از شکل باسنم متنفرم:
۱) کاملا مخالف ۲) مخالف ۳) بی طرف ۴) موافق ۵) کاملا موافق

۶ - من همیشه فکر می کنم کفل های بسیار بزرگی دارم:
۱) کاملا مخالف ۲) مخالف ۳) بی طرف ۴) موافق ۵) کاملا موافق

۷ - من همواره تصور می کنم که بازوهای بسیار بزرگی دارم:
۱) کاملا مخالف ۲) مخالف ۳) بی طرف ۴) موافق ۵) کاملا موافق

۸- همیشه کسی در اطراف من هست که بدن او را به بدن خودم ترجیح می دهم:
۱) کاملا مخالف ۲) مخالف ۳) بی طرف ۴) موافق ۵) کاملا موافق

۹ - من همواره از افزایش وزن وحشت دارم:
۱) کاملا مخالف ۲) مخالف ۳) بی طرف ۴) موافق ۵) کاملا موافق

نتایج

اگر نمره ای که گرفته اید درون دامنه: ۱۸-۹ قرار می گیرد بیانگر این است که میزان رضایت مندی از بدن در شما بالا است و کاملا از بدنتان راضی هستید و ممکن است معتقد باشید که به حد کمال انسانی نزدیک هستید. این مسئله شاید به دلیل این حقیقت است که برای حفظ بدنتان در شکل و صورتی که دوست دارید بسیار تلاش می کنید و شاید به این خاطر باشد که نوع نگاه مردم به این مسئله واقعا برایتان اهمیتی ندارد، بنابراین خودتان را بدون توجه به شیوه نگاهتان دوست دارید.

از آنجا که این پرسشنامه در حیطه نگرش قرار دارد نمره ای که دریافت میکنید بیانگر این است که شما آنچه را که دارید می پرستید و این بسیار با اهمیت است. تنها چیزی که من نگران آن هستم ارزشمندی شما است، این که زیبایی کامل ورای چیزهای دیگری مثل استعدادهای درونی تان یا عشق به دوستان یا علاقه به خانواده قرار گیرد. از آنجا که بدنتان تغییر می کند اگر برای یک ارزش و یا امتیاز درباره زیبایی کاملتان مرتبه و جایگاه بسیار بزرگی قایل باشید در صورتی که آن كمال و امتیاز را از دست بدهید احتمالاً بسیار آشفته خواهید شد.

اگر نمره شما درون دامنه، ۲۷-۱۹ قرار گیرد، رضایت متوسط مایل به بالا از بدنتان دارید. نگاهتان به خود و آنچه که هستید متعادل است و به نظر می رسد که حتی قسمتهایی از بدنتان را هم که کامل نیستند پذیرفته اید. اگر مناطقی در بدنتان را می شناسید که از آنها رضایت ندارید، نگاه متعادلتان به این معنی است که مسئولیت احساستان را درباره آن قسمتهای ناهماهنگ بدنتان پذیرفته اید.

پیشنهاد من این است که حتی اگر در بدن خود، دارای قسمتهایی هستید که آنها را خیلی دوست ندارید به گونه ای رفتار کنید که به مقدار ارزشی که برای خودتان قایل هستید، آسیب وارد نشود. بر اساس اطلاعات من شاید به توجه بیش از حد به بدنتان از طریق آرامش دادن یا انرژی دادن فکر می کنید، نه به خاطر این که وزنتان را کاهش دهید یا قسمتی را که دوست ندارید تغییر دهید بلکه به این دلیل که به وسیله انجام این کارها (انرژی درمانی) حس خوبی را درباره خودتان ایجاد کنید.

در صورتی که نمره شما درون دامنه، ۳۶-۲۸ قرار بگیرد، به این معنی است که احساس خشنودی متوسط مایل به پایینی نسبت به بدنتان دارید. احتمالاً با توجه به نگاهی که به این مسئله دارید به شیوه و راه های مختلف تغییر بدنتان فکر کرده اید و در گروهی قرار دارید که غالبا به طور مشابهی دوره های رژیم غذایی شدید و یا ورزش و بدن سازی افراطی را آغاز کرده اند ولی این راه معقول و درستی برای حل کردن مسئله نارضایتی از بدن نیست. به این دلیل که رژیم غذایی شدید شما را به سوی خوردن کمتر از حد نیاز می کشاند. بنابراین سطوح نیرو، انرژی و سوخت و ساز بدنتان کاهش می یابد و در شما احساس افسردگی به وجود می آید.

کاهش دادن افراطی غذای ورودی باعث می شود که بدنتان به فکر شکار غذا بیافتد و این مسئله می تواند احتمال شکستن رژیم غذایی را در شما افزایش دهد. چنین روندی باعث میشود که در رژیم غذایی نوسان داشته باشید و یک رژیم غذایی جدید را آغاز کنید و رژیم قبلی را پایان دهید و با بالا رفتن وزنتان رژیم جدید دیگری را شروع کنید و نظایر این. در نتیجه وزنتان اضافه و کم می شود. با این کار در حالی که هنوز به میزان بسیار کمی حس خود ارزشمندی دارید، به این حس خود حمله ور می شود و بیشتر حسی را حفظ می کنید که موجب می شود خود را دوست نداشته باشید. در این موقع شروع به گفتگو با دیگران می کنید، آنهایی که مورد اعتمادتان هستند و به شنیدن حرفهایتان علاقه دارند و دوست دارند چیزهایی را درباره افکار شما بدانند.

اگر شما درون دامنه، ۴۵-۳۷ قرار دارید به این معنی است که احتمالا میزان رضایت از بدنتان بسیار پایین است تا حدی که اختلال خوردن در شما شکل گرفته و یا در حال شکل گیری است. شاید به دلیل تلاش ها و اقداماتی که برای تغییر بدنتان انجام می دهید در حال فکر کردن درباره کاهش وزن یا تغییر اندازه و شکل قسمت های خاصی از بدنتان باشید و یا حتی قبلاً راه هایی را در این زمینه امتحان کرده اید.

خطری که این مسئله در پی دارد آن است که نه تنها از وزنتان ناراضی هستید بلکه احتمالاً از بعضی مسائل دیگر که در زندگیتان وجود دارد احساس ناخشنودی می کنید. چنین نارضایتی شدیدی درباره بدن، بیانگر عزت نفس بسیار پایین یا سخت گیری افراطی درباره خود است. زیرا معتقدید که باید همه وجودتان را هماهنگ کنید. چنین نمره بالایی می تواند به این دلیل باشد که به خاطر وزنتان مسخره شده اید یا تحقیر می شوید. بنابراین به سختی می توانید هر چیزی را درباره خودتان مثبت ارزیابی کنید.

از اختلالات تغذیه چه باید بدانید؟
از اختلالات تغذیه چه باید بدانید؟

خود ارزشمندی و تصور از بدن

خود ارزشمندی عبارت است از مقدار اهمیتی که ما برای خودمان قایل هستیم، این حس بیانگر این است که ما چه مقدار می توانیم با دنیا و مردم اطرافمان همکاری و مشارکت داشته باشیم؟ اندازه گیری این حس بسیار سخت است. اما همه ما قادر هستیم مقدار اهمیت خود یا مقدار تاثیرمان را بر وقایع اطرافمان برآورد کنیم.

وقتی که نوجوان هستید ممکن است لحظاتی برایتان به وجود بیاید، مثل مواقعی که احساس و انگیزه پایینی درباره چگونگی پیش رفتن زندگی تان دارید، عمدتاً زمانی که در پی ساختن احساسات خود بر اساس انگیزه های پایین هستید. عاملی که زندگیتان را ارزشمند می کند این واقعیت است که شما قسمتی از عوامل به وجود آورنده مشارکت و همکاری مثل مدرسه هستید و همچنین این واقعیت که دوستانی دارید که از مصاحبت و همراهیتان لذت می برند احساس ارزشمندی زیادی در شما بوجود می آورد. همین طور یک انجمن یا باشگاه که فعالیت هایتان را با هم و با سایر افرادی که عضو انجمن های دیگر هستند در آنجا انجام می دهید و این برای بقای انجمن یا باشگاه اهمیت زیادی دارد. مجموع این شرایط احساس خوبی در شما ایجاد می کند شاید در خانواده موقعیت مهمی داشته باشید، مثل دختر ارشد خانواده بودن یا کوچکترین عضو خانواده بودن یا برادر خوانده بودن و یا فرزند وسط خانواده یا خواهر ناتنی بودن و دارای بعضی موقعیت هایی باشید که شما را خیلی متمایز می کند.
این موقعیت ویژه همچنان به دلیل این که مردم خواسته های زیادی از شما دارند برایتان استرس زا است اگر قادر به تشخیص این مسئله نباشید یا به دلایلی از اهمیت زیادی در نظر دوستان و خانواده تان برخوردار نباشید امکان دارد گرفتار خود ارزشمندی پایین شوید.

خود ارزشمندی از عوامل زیر اثر می پذیرد:
- ارتباطات دوستانه با خانواده و گروه دوستان
- دستاوردهایتان
- توانایی برقراری ارتباط با دیگران
- عزت نفس

تا اینجا راجع به انواع اختلال خوردن مطالبی را خواندید و اطلاعات مهمی را درباره بدن و رابطه بین شیوه خوردن، احساسات و راههای توصیف شکل و اندازه بدن آموختید. اگر با خودتان فکر می کنید و از خود دایماً سؤال می کنید که بدن من چیست؟ من واقعاً با آن راحت نیستم و این واقعاً چه معنی می دهد؟ پس مقاله بعدی را بخوانید، حتماً در این زمینه به شما کمک خواهد کرد. در مقاله بعدی به طور بسیار دقیق تری به شیوه ای که به عنوان یک فرد به سختی می توانیم بدنمان را بفهمیم و اندازه بگیریم نگاه می شود. همچنین به مسائلی می پردازیم که هر کدام از ما یا دوستان نزدیک و صمیمی با یکی از خویشاوندانمان با آن مبارزه می کند.

منبع: اختلالات تغذیه - هیتر ورنر - حمیرا آزادمنش

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید