امروز: چهارشنبه, ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۴ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۰۵ اوت ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 267030
۳۹۸
۱
۰
نسخه چاپی
قاچاق کالا (smuggled goods)

تمام اطلاعات درباره قاچاق کالا (قسمت دوم)

دست اندرکاران قاچاق کالا معمولاً با تشکیلاتی سازمان یافته و منسجم به فعالیتی گسترده می پردازند. به طور کلی، تشکیلات قاچاق از سه شبکه – که به صورتی زنجیروار به یکدیگر متصل اند – تشکیل می شوند

تمام اطلاعات درباره قاچاق کالا (قسمت دوم)

پایگاه خبری حقوق نیوز

تمام اطلاعات درباره قاچاق کالا

انواع قاچاق

انواع قاچاق به اختصار عبارتند از:

الف) قاچاق ارز (یا پول نقد رایج کشورهای)

ب) قاچاق کالای تجاری

ج) قاچاق سلاح و مهمات

د) قاچاق آثار ملی و عتیقه (یعنی اشیائی با قدمت یکصد سال یا بیشتر) و

ه) قاچاق کالای دخانی، مواد افیونی و مخدر.

قاچاق صادراتی و قاچاق وارداتی

قاچاق را از نظر ورود و خروج کالا از کشور می توان می توان به دو قسمت قاچاق صادراتی و قاچاق وارداتی تقسیم کرد.

قاچاق صادراتی: قاچاق صادراتی بر کالایی اطلاق می شود که بدون انجام گرفتن تشریفات گمرگی و بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرگی از کشور خارج شود.

قاچاق وارداتی: قاچاق وارداتی بر کالایی اطلاق می شود که بدون انجام گرفتن تشریفات گمرگی و بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرگی به کشور وارد شود.

تمام اطلاعات درباره قاچاق کالا (قسمت دوم)

قاچاق گمرکی و قاچاق غیر گمرکی

قاچاق را از نظر راه های ورود و خروج کالا از کشور می توان به دو قسمت قاچاق گمرکی و قاچاق غیر گمرکی تقسیم کرد.

قاچاق گمرکی: قاچاق گمرکی عملی است که در آن شخصی کالای قاچاق خود را از مرزها و مناطق مجاز گمرکی به کشور وارد و یا از آن خارج کند.

قاچاق غیر گمرکی: قاچاق غیرگمرکی عملی غیرقانونی است که در آن شخصی کالای قاچاق خود را از مرزها و مناطقی بجز مرزهای گمرکی به کشور وارد یا از آن خارج کند.

تشکیلات قاچاق

دست اندرکاران قاچاق کالا معمولاً با تشکیلاتی سازمان یافته و منسجم به فعالیتی گسترده می پردازند. به طور کلی، تشکیلات قاچاق از سه شبکه – که به صورتی زنجیروار به یکدیگر متصل اند – تشکیل می شوند. این شبکه ها عبارتند از:

1- شبکه ی تهیه قاچاق: کار این شبکه فراهم کردن کالاهایی در داخل کشور است که قرار است از کشور خارج شود (قاچاق صادراتی) یا فراهم کردن کالاهایی از خارج از کشور است که قرار است به کشور وارد شود (قاچاق وارداتی). این کالاهای قاچاق پس از تهیه شدن به شبکه ی عبور مرزی قاچاق تحویل می شوند.

2- شبکه ی عبور مرزی قاچاق: این شبکه همان طور که از نام آن پیداست، کارهای مربوط به ورود یا خروج کالاهای قاچاق را بر عهده دارد. این شبکه، با بررسی راه های موجود برای قاچاق، یکی از دو راه قاچاق گمرکی یا قاچاق غیر گمرکی (یا هر دو) را برای عبور کالای قاچاق بر می گزیند.

3- شبکه توزیع قاچاق: کار این شبکه توزیع و فروش کالاهای قاچاقی است که به کشور وارد می شود (قاچاق وارداتی) یا توزیع و فروش کالاهای قاچاقی است که از کشور خارج می شود(قاچاق صادراتی).

باید افزود کسانی را که حرفه ی قاچاق کالا را برای معیشت و گذران زندگی خود انتخاب کرده اند می توان به دو دسته تقسیم کرد:

دست اول سودگرانی اند که سرمایه های خود را در راه قاچاق کالا به کار می گیرند و در این راه عده ای از هموطنان را استثمار می کنند تا مرتکب قاچاق کالا شوند.

دسته دوم عده ای از مرزنشینان اند که به دلیل بیکاری مرتکب قاچاق کالا می شوند تا از این طریق مخارج زندگی خود و خانواده خود را تامین کنند. این افراد ممکن است خود مستقلاً دست به قاچاق کالا بزنند (در ابعاد محدود) یا از عوامل قاچاقچیان حرفه ای باشند. علاوه بر این، افرادی غیر از مرزنشینان نیز ممکن است به دلیل بیکاری مرتکب قاچاق کالا شوند.

بیشتر بخوانید:

تمام اطلاعات درباره قاچاق کالا (قسمت اول)

کج‌رفتاریهای اقتصادی (قسمت اول)

تهیه کننده: عاطفه کریمی

منبع: قاچاق کالا در ایران – اله مراد سیف

پایگاه خبری حقوق نیوز – مقالات اقتصادی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید