امروز: جمعه, ۰۴ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۷ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 269795
۲۰۵۰
۲
۰
نسخه چاپی

تورم پستان نوزاد را بشناسید! + فیلم

گاهى در اولين روزهاى حيات طفل، غده‌هاى پستان متورم مى‌شوند و گاه به بزرگى گردوئى مى‌رسند. اين حالت هم براى پسر و هم براى دختر اتفاق مى‌افتد و در اثر انتقال هورمون‌هاى خون مادر به خون طفل پيش مى‌آيد

تورم پستان نوزاد را بشناسید! + فیلم

پایگاه خبری حقوق نیوز

تورم پستان نوزاد را بشناسید!

برای بسیاری از پدران و مادران اتفاق افتاده که پس از به دنیا آمدن نوزاد، متوجه تورم در ناحیه پستان های او شده اند. قطر سینه نوزاد به طور طبیعی حدود ۱ تا ۲ سانتی متر است. ورم پستان نوزاد در اندازه‌های مختلف، در حدود ۷۰ ٪ نوزادان رخ می‌دهد. به طور کلی، بیشتر نوزادان تازه متولد شده پستان‌های متورم دارند. این تورم که هم در نوزادان دختر و هم پسر اتفاق می افتد طبیعی است و جای نگرانی برای آن وجود ندارد. در ادامه به دلایل تورم پستان نوزادان پرداخته می شود.

گاهى در اولين روزهاى حيات طفل، غده‌هاى پستان متورم مى‌شوند و گاه به بزرگى گردوئى مى‌رسند. اين حالت هم براى پسر و هم براى دختر اتفاق مى‌افتد و در اثر انتقال هورمون‌هاى خون مادر به خون طفل پيش مى‌آيد. بیشتر والدین با مشاهده تورم پستان های فرزندشان قبل از هر چیز به سرطان سینه مشکوک می شوند اما باید بدانید سرطان سینه در کودکان بسیار نادر است و بسیاری از تورم های معمولی که در پستان های کودکان دیده می شود مساله مهمی نیست و با درمان های به خصوصی بهبود خواهند یافت....

در طول بارداری، زنان دارای سطح بالایی از هورمون استروژن هستند که موجب افزایش حجم و سایز پستان مادر می‌شود؛ همین اثر را می‌توان در نوزادان تازه متولد شده نیز مشاهده کرد. در انتهای زایمان، بدن مادر هورمون هایی را ترشح می کند که مقداری از آنها به بدن جنینی که در حال دنیا آمدن است، وارد می شود. این هورمون ها در اثر زایمان برای دوران شیردهی مادر تولید می شوند. وجود این هورمون ها در بدن نوزاد، دقیقا همان تغییراتی که بدن مادر دچار آنها می شود را ایجاد می کنند. یعنی پستان آنها متورم شده و در مواردی هم تولید شیر می کند. ورم پستان نوزاد ممکن است نرم و یا سخت باشد و از سومین روز تولد قابل تشخیص است.

نگران نباشید این حالت در برخی بچه ها پیش می آید و خطرناک نیست. ورم پستان نوزاد از ۳ روز پس از تولد دیده می‌شود و معمولا پس از گذشت ۵ هفته ناپدید می‌شود.

پدر و مادرها این نکته ها را به یاد داشته باشند

  • در هنگام مواجه با هر مشکل و یا تغییری در اندام های نوزاد آرامش خود را حفظ کنید.
  • به حدس ها و نظرات غیرکارشناسی اطرافیان اهمیت ندهید.
  • از خوددرمانی و انجام توصیه های دیگران پرهیز کنید.
  • برخی از پدر و مادر‌ها سعی می‌کنند با فشار دادن و یا ماساژ پستان نوزاد از ورم آن بکاهند. فشار دادن ویا ماساژ پستان نوزاد نه تنها موجب کاهش ورم پستان نوزاد نمی‌شود، بلکه موجب التهاب پوست نوزاد نیز می‌شود. بنابراین از فشردن یا ماساژ پستان‌های نوزاد خودداری کنید.
  • از آنجایی که ورم پستان نوزاد یک مشکل جدی نیست، گذر زمان تورم آن را به طور طبیعی کاهش می‌دهد. معمولا تورم پستان نوزاد در حدود هفته پنجم تولد او ناپدید خواهد شد.
  • در صورت طولانی شدن تورم پستان نوزاد به پزشک مراجعه کنید.


در این موارد به پزشک مراجعه کنید

همان گونه که پیش از این گفته شد، ورم پستان نوزاد مساله نگران کننده‌ای نیست، زیرا تورم آن‌ها به طور طبیعی پس از ۵ تا ۸ هفته کاهش می‌یابد.

گاهی اوقات پستان نوزاد قرمز رنگ و بیش از حد متورم می‌شود. در این صورت بایستی بلافاصله با پزشک متخصص کودکان مشورت کنید.

اگر پستان نوزاد برای مدت زمان طولانی متورم است، بایستی در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

اگر تورم هر روز افزایش می‌یابد و حجم آن کاهش نمی‌یابد، بایستی به پزشک مراجعه کنید.


  • منبع
  • roham.ws/web/
  • setare.com/

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید