امروز: پنج شنبه, ۰۳ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۶ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 264492
۳۴۰۷
۱
۰
نسخه چاپی

تکلیف جنبه عمومی جرم ضرب و جرح عمدی ثابت شده با قسامه

پرسش : در ایراد ضرب و جرح عمدی که با قسامه ثابت می شود آیا جنبه عمومی جرم لحاظ می شود؟

تکلیف جنبه عمومی جرم ضرب و جرح عمدی ثابت شده با قسامه

تکلیف جنبه عمومی جرم ضرب و جرح عمدی ثابت شده با قسامه

پرسش : در ایراد ضرب و جرح عمدی که با قسامه ثابت می شود آیا جنبه عمومی جرم لحاظ می شود؟

نظر اکثریت

با استفاده از ماده 614 قانون مجازات اسلامی که مقرر داشته : «هرکس عمداً به دیگری جرحی یا ضربی وارد آورد که ... گردد در مواردی که قصاص امکان نداشته باشد چنانچه اقدام وی موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه و بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد به دو تا پنج سال حبس محکوم خواهد شد...» و با عنایت به نظریه مشورتی شماده 4095/7 مورخ 28/9/1378 اداره حقوقی قوه قضاییه چنانچه جرح عمدی با قسامه ثابت شود و به نظر قاضی رسیدگی کننده عمل مذکور باعث جری شدن متهم شود اعمال جنبه عمومی بلامانع است و با توجه به اینکه به همان اندازه که اقرار و سایر دلایل به قاضی علم می دهند به همان اندازه نیز قسامه به قاضی علم برای احراز جرائم می دهد و فرقی نمی کند که جرم به چه دلیلی احراز شده است، درصورتی که جرم با قسامه ثابت شود جنبه عمومی اعمال خواهد شد.

نظر اقلیت

در جراحاتی که با قسامه ثابت می شود: جنبه عمومی جرم را نمی توان لحاظ کرد چون جنبه عمومی جرم تعزیری است، به علاوه در اسلام مجازات جراحات قصاص است اگر در جایی تصریح شده باشد که علاوه بر دیه حکم به مجازات بازدارنده یا تعزیری صادر شود جنبه عمومی اعمال خواهد شود، ولی اگر تصریح نشده باشد، نمی توان در این خصوص حکم صادر کرد چون جنبه عمومی در این گونه موارد خلاف اصل است.

نظر کمیسیون نشست قضایی (قم)

در صورت اثبات دعوای مدعی بر اساس قسم موضوع قاعده مدعی و منکر، جنبه عمومی جرم منتفی است. در صورتی که اثبات جرم با انجام قسامه از باب لوث باشد نظر به اینکه قسامه یکی از طرق اثبات جرم محسوب می شود، جنبه عمومی آن بر اساس موضوع ماده 614 قانون مجازات اسلامی قابل اعمال خواهد بود.

www.newslaw.net

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید