امروز: دوشنبه, ۲۸ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۱ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۱۹ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 264291
۱۱۰۰
۱
۰
نسخه چاپی

خیانت و بخشش

باید پذیرفت یک رابطه‌ی زخم خورده گاه هیچ‌گاه و یا در حالت خوش بینانه در کوتاه مدت شبیه اول اش نخواهد شد

خیانت و بخشش

به گزارش حقوق نیوز با گسترش ارتباطات انسانی و همچنین پیشرفت در انواع و اقسام وسایل ارتباط جمعی موضوع خیانت به یکی مباحث مهم در عرصه خصوصی و عمومی تبدیل شده است.

برای هر فردی تجربه بی‌وفایی و خیانت از سمت شریک زندگی بسیار سخت و ناگوار است. تحمل این شرایط برای هر کسی آسان نیست و به همین دلیل است که آدم‌ها در این شرایط متفاوت عمل می‌کنند.

بنابراین نمی توان با راهکارهای کلی به افراد درگیر با موضوع خیانت به آنها کمکی نمود.

البته باید پذیرفت یک رابطه‌ی زخم خورده گاه هیچ‌گاه و یا در حالت خوشبینانه در کوتاه مدت شبیه اولش نخواهد شد. احساسات و اعتماد چنین فردی شدیدا آسیب دیده است، بنابرای نمی توان انتظار داشت که همانند شرایط پیش از خیانت رفتار نماید.

وقتی در مورد خیانت صحبت می کنیم باید به چند نکته توجه داشت:

1- خیانت لزوما جنسی نیست و می تواند عاطفی و حتی کلامی باشد.

2- خیانت به صورت پنهانی صورت می گیرد و اگر علنی شود دیگر خیانت محسوب نمی شود.

3-خیانت عمدتا کوتاه مدت است و کمتر با خیانت بلندمدت برخورد می کنیم.

4-آخرین ویژگی خیانت این است که در بیشتر موارد، به خاطر پول صورت نمی گیرد و دلایلی عمدتا روانی در پس ماجرای خیانت نهفته است.

خیانت و بخشش

خیانت و بی وفایی اشکال متعددی دارد، از قبیل بی وفایی جنسی و بی وفایی عاطفی.

 • بی وفایی عاطفی به صورت درددل کردن با یک غریبه غیرهم جنس، درمیان گذاشتن اسرار، بگو و بخند کردن، گفت و گوی صمیمانه خارج از عرف و مواردی دیگر که از چشم همسر پنهان باشد، صورت می گیرد.

یکی از انواع خیانت های عاطفی که متاسفانه این روزها زیاد به چشم می خورد، خیانت آنلاین است. فرد سعی می کند بیشتر و بیشتر به شبکه اینترنت متصل شود که با یک فرد خاص صحبت کند و همسرش نیز ناراحت است که او ساعت های طولانی را در اینترنت می گذراند. نیاز صحبت کردن فرد با شخص سوم که شاید خیلی زیاد هم نتواند او را ببیند، خیلی بیشتر از نیاز او برای بودن با همسر و نامزدش است.

 • بی وفایی جنسی، برقراری رابطه جنسی و فیزیکی با شخصی خارج از حوزه زناشویی است که می تواند جنبه عاطفی نداشته باشد. در مواردی بی وفایی عاطفی و جنسی می تواند با هم صورت گیرد.

یکی از موضوعاتی که در بحث خیانت حائز اهمیت است، موضوع بخشش می باشد. اینکه آیا فرد خیانت دیده حاضر به بخشیدن طرف مقابل است یا نه شاید در ابتدا موضوعی غیرممکن به نظر برسد زیرا فرد خیانت دیده در اعتماد و احساسات اش با آسیبی جدی مواجه شده است. اما گاهی با گذشت زمان و تلاش فرد خیانت کرده، بتدریج تمایل به بخشش در فرد ایجاد شود. در این مرحله نکته‌ی حائز اهمیت به موقع بخشیدن است. همچنین بخشیدن بدون حرف زدن درباره موضوع، بدون ترمیم رابطه، بدون تلاش برای تغییر، سرانجامی جز خیانت دوباره ندارد. بخشیدن باید بعد از انجام پروسه‌ی التیام باشد. فراموش کردن کار ساده‌ایی نیست. ممکن است حتی شدنی نباشد. اما پذیرش شدنی‌ست.

خیانت و بخشش

پذیرش اینکه در زندگی من گره‌ایی ایجاد شده و من در تلاشم تا آنرا بپذیرم. حالا چطور متوجه شویم فرد خاطی در حال تلاش برای اصلاح رابطه است؟

 • در اغلب موارد تلاش می‌کند تا با همسر خود هم‌دلی کند اینکه بتواند عمیقا احساس های همسرش را بفهمد. اینکار برای مردها دشوارتر از زنان است و نیازمند تمرین و ممارست است.
 • همسرتان بیشتر از آنکه بگوید که مراقب شماست و این موضوع برایش اهمیت دارد، در عمل به شما نشان بدهد.بعد از بحران بی‌وفایی واکنش‌ها بلندتر از بیان کلمات است خیلی خوبه که همسرتان ابراز عشق کند، ولی بعد از این مخفی کاری‌ها نیاز هست که با عمل به شما کمک کند تا علاقه‌اش را اثبات کند.مثل یاداوری زمان‌هایی که برای شما اهمیت دارد، تفریحات دلخواه شما حتی اگر خود به آنها علاقه‌ایی ندارد.
 • در تمام مدت رابطه را بر پایه‌ی اطمینان قرار دهد. یعنی اینکه دست از تمام کارهایی که باعث می‌شود تلاش برای بازسازی اعتماد دشوار باشد، کنار بگذارد.
 • بلد باشد مخالفت خود را درباره مسائل به شکل سالم و سازنده ارائه کند. مخالفت و چالش اجتناب ناپذیر است و حتی در رابطه های خیلی خوب هم وجود دارد. چالش و بحث حتی می‌تواند رابطه را عمیق‌تر کند. ضمن اینکه بحث کردن نشان دهنده‌ی اینست که رابطه شما ارزش نگه داشتن دارد.

بعد از بی وفایی افراد کم تحمل و فشرده هستند.بنابراین برای خارج کردن فرد از این انقباض باید با او صحبت کرد. گفتگو و ارتباط سالم رمز موفقیت هر رابطه است –مخصوصاً رابطه‌ای که بعد از خیانت در حال ترمیم است. باید در این گفتگوها صادقانه اعتراف کرد که به احساسات آسیب دیده طرف مقابل واقف هستید و از درد و فشار عاطفی و بی اعتمادی ایجاد شده در او آگاهی دارید. از ریشه و دلایلی که سبب خیانت شده است صادقانه صحبت کنید. تلاش نکنید که طرف مقابل را مقصر جلوه دهید اما از کمبودهای خود که زمینه های کشش به خیانت را فراهم آورده صحبت کنید.

راهکارهای پیشنهادی روانشناسان برای اعتماد کردن بعد از خیانت

 • به‌هرحال هر چه زمان کمتری را صرف تفکر درباره موضوع خیانت کنیم با آزردگی کمتری با آن مواجه می‌شویم.
 • داشتن صداقت و برطرف کردن نیازهای عاطفی، ریشه خیانت را از بین می‌برد
 • از مطرح کردن مسائل گذشته همسرتان خودداری کنید وقتی مشکلات گذشته را بازگو می‌کنید نه‌تنها احساس آزردگی را در او ایجاد می‌کنید بلکه موجب شدت گرفتن بحث و جدل و اختلاف می‌شوید
 • از قانون صداقت و حمایت پیروی کنید زیرا اعتماد داشتن یعنی این باور که همسرمان با ما صادق است و به احساساتمان اهمیت می‌دهد.
 • به حداقل ۲ سال زمان نیاز است تا خاطرات تلخ گذشته کم‌رنگ شود
 • با اشتباهات گذشته خود زندگی نکنید و بر زمان حال و آینده متمرکز باشید
 • از آزردگی‌تان به‌عنوان وسیله‌ای برای رسیدن به خواسته‌هایتان و گرفتن امتیاز از همسرتان استفاده نکنید.

انتهای پیام

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید