امروز: یکشنبه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ برابر با ۰۲ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 267007
۴۸۸
۱
۰
نسخه چاپی
اچ آی وی (HIV)

دانستنی های اچ آی وی (HIV)

اچ آی وی به سیستم دفاعی بدن حمله کرده (سیستم مصونیت) و باعث می شود که شما نتوانید بخوبی علیه عفونت ها مقابله کنید. شما ممکن است اچ آی وی داشته باشید اما برای سالهای متوالی مشکلی نداشته باشید. به فرد دارای اچ آی وی گفته می شود اچ آی وی مثبت

دانستنی های اچ آی وی (HIV)

پایگاه خبری حقوق نیوز

دانستنی های اچ آی وی (HIV)

حقوق نیوز - اچ آی وی (ویروس مختل کننده سیستم مصونیت بدن) ویروسی است که می تواند موجب ابتلا به ایدز شود(عارضه ناشی از نقصان مصونیت)

اچ آی وی به سیستم دفاعی بدن حمله کرده (سیستم مصونیت) و باعث می شود که شما نتوانید بخوبی علیه عفونت ها مقابله کنید. شما ممکن است اچ آی وی داشته باشید اما برای سالهای متوالی مشکلی نداشته باشید. به فرد دارای اچ آی وی گفته می شود اچ آی وی مثبت.

هنگامی که سیستم دفاعی بدن از کار می افتد فرد دارای اچ آی وی ممکن است مبتلا به یک بیماری خاص و یا سرطان شود. ترکیبی از این عوامل ایدز نامیده می شود. گرفتن ایدز از دیگران ممکن نیست. ایدز فقط در افرادی که ویروس اچ آی وی را دارند ایجاد می شود.

اچ آی وی چگونه منتقل می شود؟

اچ آی وی در خون، منی، ترشحات مهبل و شیر سینه موجود است. چنانچه هر کدام از این ترشحات وارد بدن شود خطر عفونت اچ آی وی وجود دارد.

چهار راه مشخص برای انتقال اچ آی وی وجود دارد:

1- بوسیله عمل زناشویی(بصورتی که آلت مردانه داخل مهبل یا مقعد شود) بدون استفاده از کاندوم.

این رایج ترین شیوه انتقال اچ آی وی است. روش نادر تر این است که اچ آی وی توسط انجام عمل جنسی از طریق دهان به دیگری منتقل شود.(لیسیدن/ مکیدن آلات تناسلی)

2- از طریق استفاده مشترک از وسایل تزریق مواد مخدر

لوازمی که جهت استعمال مواد مخدر استفاده می شود از قبیل سرنگ، سوزن، فیلتر، قاشق، آب، آئینه و نی ممکن است حتی پس از پاک کردن مقدار اندکی خون روی آنها باقی بماند.

3- از طریق مادر به کودکش

اچ آی وی ممکن است در هنگام بارداری – هنگام زایمان و یا هنگام شیر دادن منتقل شود. یک سری اقدامات ممکن است انجام شود که خطر انتقال اچ آی وی را به کودک تقلیل دهد.

4- برخورد تصادفی با یک سوزن آلوده(جراحت برخورد سوزن)

اگر شما توسط یک سوزن مستعمل مجروح شدید نمی بایست به هیچ وجه محل جراحت را مکیده و یا ضد عفونی نمائید بلکه آن را به آرامی فشار دهید تا خون بیاید سپس با آب و صابون به آرامی شستشو داده و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

اچ آی وی توسط تماس های معمولی مانند موارد ذیل منتقل نمی شود:

در آغوش گرفتن

بوسیدن

دست دادن

استفاده مشترک از لیوان و کارد و چنگال

توالت

این نوع ویروس از طریق پوست سالم، نیش حشرات و یا از طریق هوا منتقل نمی شود.

دانستنی های اچ آی وی (HIV)

عمل زناشویی ایمن تر

با دیدن یک فرد نمی توان تشخیص داد که اچ آی وی دارد یا خیر. در نتیجه چنانچه عمل زناشویی انجام می دهید(دهانی، جلو، عقب) تنها راه اطمینان از اینکه خطری شما را تهدید نمی کند این است که عمل زناشویی ایمن تر انجام دهید. این بدان معناست که:

از کاندوم و یا کاندوم زنانه (کاندوم زنانه که در قسمت مهبل زن برای زناشویی از جلو گذاشته می شود.)

استفاده از مایع چرب کننده برای عمل جنسی از مقعد.

استفاده از کاندوم های معطر و یا دهانه( یک پوشش لاستیکی که دهان را می پوشاند) هنگام سکس دهانی.

کاندوم/ کاندوم زنانه می تواند شما را در مقابل سایر عفونتهای ناشی از سکس در امان قرار دهد. استفاده از مایع چرب کننده به همراه کاندوم باعث کاهش خطر خشک شدن و پارگی کاندوم می شود.

دانستنی های اچ آی وی (HIV)

استفاده امن تر از مواد مخدر

اگر مواد مخدر تزریق می کنید همواره از سوزن و سرنگ نو استفاده کرده و هرگز اینگونه لوازم تزریقی را از قبیل فیلتر، قاشق، آب، آئینه و نی را هرگز با دیگری مشترکاً استفاده نکنید هرچند که شما بخوبی آن فرد را می شناسید.

سوزن نو را خریداری نمائید و سوزنهای مستعمل خود را با دقت دور بیندازید. از سطل های زباله مخصوص سین مستقر در محل تعویض سوزن استفاده کنید و یا اینکه سوزن مستعمل را در یک قوطی نوشابه انداخته و دور بیندازید.

آزمایش اچ آی وی

چنانچه مبتلا به اچ آی وی باشید بدن شما توسط تولید ویروس های ضد بدن عکس العمل نشان می دهد. نمونه خون گرفته شده و برای یافتن این ویروس آزمایش می شود. این آزمایش خون تنها راه تشخیص اچ آی وی است.

چه زمانی بایستی آزمایش را انجام داد

بدن شما ممکن است 12 هفته زمان نیاز داشته باشد تا ویروس های ضد بدن را تولید کند. این زمان مدتی است که طول می کشد تا عفونت تاثیر خود را نشان دهد و به آن دوره پنجره می گویند. این بدین معناست که چنانچه خطر اچ آی وی شما را در مدت 12 هفته پیش از آزمایش تهدید کرده است نتیجه آزمایش ممکن است دقیق نباشد. شما می توانید از پزشک عمومی خود درخواست آزمایش اچ آی وی نمایید. آزمایش محرمانه و در بسیاری مراکز رایگان می باشد.

بیشتر بخوانید:

نشانه ها و عوارض ویروس HIV در زنان + فیلم و انیمیشن آموزشی

HIV مساوی با بی اخلاقی نیست: تست HIV بدهید

نشانه ها و عوارض ویروس HIV در مردان + فیلم آموزشی

دانش آموزان باید درباره HIV بدانند + فیلم آموزشی

HIV با ایدز فرق دارد/ تست HIV را جدی بگیرید

منبع: اچ آی وی - دانستنی ها(ویروس مختل کننده مصونیت بدن)

پایگاه خبری حقوق نیوز - آسیب‌های اجتماعی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید