امروز: پنج شنبه, ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۲۲ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۱۳ اوت ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 266574
۵۴۱
۱
۰
نسخه چاپی
درمان های سنتی

روش‌های سنتی درمان سرماخوردگی، تب و بیماری‌های تنفسی 2

روش‌های سنتی درمان سرماخوردگی، تب و بیماری‌های تنفسی 2

روش‌های سنتی درمان سرماخوردگی، تب و بیماری‌های تنفسی

علف پابزی اثر قابل ملاحظه ای در رفع انسداد و احتقان بینی دارد. یک قاشق چای خوری پابزی را له کنید و در یک تکه پارچه ببندید و آن را استنشاق کنید. بسته ی دیگری از آن را کنار بالش بگذارید تا احتقان بینی در حین خواب هم تسکین پیدا کند.

برای بزرگسالان روش دیگری هم برای استنشاق پابزی وجود دارد. یک قاشق چای خوری از دانه های پابزی را در آب جوش بریزید و بخار آن را استنشاق کنید. درمان موثرتر آن پاشیدن یک قاشق چای خوری گرد فلفل سیاه روی زغال در حال سوختن است. ابتدا عطسه های متعدد و مکرر بروز می کند ولی در عرض یکی دو روز حالت سرماخوردگی رفع می شود.

روش دیگری نیز برای درمان سرماخوردگی در شیرخواران و کودکان وجود دارد: یک قاشق چای خوری گرد زردچوبه و یک چهارم قاشق چای خوری پابزی را در یک فنجان آب جوش بریزید و سپس آتش را خاموش کنید و بگذارید محلول سرد شود. یک هشتم لیوان از این جوشانده را پس از شیرین کردن با کمی عسل، روزی سه بار به کودک بدهید.

کسانی که دچار سرماخوردگی های مکرر می شوند، روش آسان دیگری نیز وجود دارد. قبل از خواب کمی گرد دارچین که در روغن حیوانی سرخ شده و در شیر داغ ریخته شده است بخورید.

در هر آشپزخانه ی هندی گل انگشتانه پیدا می شود. این گل لعاب زیادی دارد. برای درمان حالت های التهابی گلو و درمان سرفه ی مداوم موثر است و اثر آرام بخش و مسکن دارد. گل را به قطعاتی خرد کنید، به یک لیوان آب بیفزایید و بگذارید بجوشد تا جوشانده ای حاصل شود. بخاری را که از روی جوشانده متصاعد می شود استنشاق کنید تا سرفه ی خشک و التهاب حلق و گلو تسکین یابد.

یکی از دوستان زرتشتی ام، هنگامی که در مورد ناتوانی اطبا در درمان بیماری های ساده ای مثل سرماخوردگی و سرفه بحث می کرد، روش جالبی برای درمان این موارد برایم توضیح داد.

تخم بَزرَک (تخم کتان) را می توان از تمام عطاری ها تهیه کرد. این دانه های کوچکِ قهوه ای رنگ و کشیده را روی آتش ملایم تف می دهند، سپس به شکل گرد درمی آورند و برای زمان مقتضی نگهداری می کنند. در هنگام نیاز، یک قاشق چای خوری از این گرد را در یک و نیم لیوان آب گرم می کنند و می جوشانند تا حجم آن به نصف تقلیل یابد. این جوشانده را با شکر یا نباتن شیرین می کنند و مثل چای برای کسانی که به سرفه ی مزمن و سرماخوردگی مبتلا هستند، تجویز می کنند. حتی برای پیشگیری از حملات آسم و خس خس سینه می توان این چای را به کودکان داد.

چای تخم بزرک (تخم کتان) برای اسهال مزمن و اسهال خونی مفید است. و سبب سهولت دفع ادرار می شود.

بیشتر بخوانید:

روش‌های سنتی درمان سرماخوردگی، تب و بیماری‌های تنفسی 1

منبع: گیاه درمانی؛ درمان های خانگی به روش هندی - دکتر گیریجاخانا

پایگاه خبری حقوق نیوز - داروهای گیاهی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید