امروز: سه شنبه, ۰۱ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۴ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 268279
۵۲۹
۱
۰
نسخه چاپی
سپندارمذ

زنان و جشن سپنته آرمئی‌تی

یکی از سنت های زیبا و جشن های باشکوه ایرانیان، جشن سپنته آرمئی‌تی بود. برپایی این جشن، خود بیانگر اهمیت زنان و جایگاه آنان در نزد ایرانیان باستان می باشد

زنان و جشن سپنته آرمئی‌تی

جشن سپنته آرمئی‌تی یکی از سنت های زیبا و جشن های باشکوه ایرانیان بود. برپایی این جشن، خود بیانگر اهمیت زنان و جایگاه آنان در نزد ایرانیان باستان می باشد. جشن سپنته آرمئی‌تی نزد زرتشتیان در روز 5 اسفند برگزار می شد.

جشن سپنته آرمئی‌تی در روز سپندارمذ به معنای نگهبان زمین نامیده برگزار می شود. واژه سپندارمذ در اوستا به معنای فروتنی و بردباری است. با توجه به این که زمین همانند زنان خاصیت باروری دارند این جشن برای بزرگداشت زنان نیکوکار برگزار می شود. در این روز مادران از فرزندان خود و زنان از شوهرانشان هدایایی دریافت می کردند و زنان نیکوکار که فرزندان نیکو پرورش داده بودند مورد تقدیر واقع می شدند. زنان در این روز به طور کامل استراحت می کردند و مردان به پاس تلاش یک ساله همسرانشان، وظایف زنان را به عهده می گرفتند و فعالیت های یک زن را تجربه می کردند.

سپندارمذ در عالم معنوی، مظهر محبت و بردباری و تواضع اهورامزدا است. در جهان جسمانی فرشته ای است موکل زمین، به این مناسبت آن را مونث دانسته، دختر اهورامزدا خوانده اند. سپندارمذ موظف است که همواره زمین را خرم و آباد، پاک و بارور نگه دارد هرکه به کشت و کار پردازد و خاکی را آباد کند خشنودی سپندارمذ را فراهم کرده است. کلیه خوشنودی و آسایش در روی زمین سپرده به دست اوست مانند خود زمین این فرشته شکیبا و بردبار است به خصوص مظهر وفا و اطاعت و صلح و سازش است.

ایزد آبان، ایزد دین، ایزد اَرد از همکاران او شمرده می شوند. در ایران قدیم در این روز جشن می گرفتند. به قول ابوریحان بیرونی: این عید به زنان اختصاص داشته و از شوهران خود هدیه دریافت می کردند، از این روی به جشن مزدگیران معروف بوده است.

بیدمشک گل مخصوص سپندارمذ می باشد.

منبع: تحلیل جامعه شناختی حقوق زن در دوره ی ساسانی - مژگان وثوق بنایی

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید