امروز: جمعه, ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با ۲۴ رمضان ۱۴۴۲ قمری و ۰۷ مه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 274616
۳۱۹
۱
۰
نسخه چاپی

زندگی هدفمند | راهکارهایی برای زندگی هدفمند

یقینا زندگی که براساس هدف طراحی شده باشد دارای پستی و بلندی‌هایی است که می‌توان آن را موانعی برای رسیدن به موفقیت دانست. اما چطور بتوانیم یک زندگی بر اساس هدف داشته باشیم

زندگی هدفمند | راهکارهایی برای زندگی هدفمند

زندگی هدفمند همان‌طور که از نام‌اش مشخص است یعنی داشتن هدفی مشخص در زندگی که ممکن است شامل همه‌ی هدف‌های ما شود. افرادی که زندگی هدفمندی را دنبال می‌کنند مثل آب رودخانه‌ای هستند که یک مسیر مشخصی را دنبال می‌کنند و هیچ مانعی نمی‌تواند جلوی آن‌ها را بگیرد.

زندگی هدفمند

یقینا زندگی که براساس هدف طراحی شده باشد دارای پستی و بلندی‌هایی است که می‌توان آن را موانعی برای رسیدن به موفقیت دانست. اما چطور بتوانیم یک زندگی بر اساس هدف داشته باشیم.

مسئولیت پذیر بودن

در مثال بالا موانعی که در مسیر رودخانه وجود دارد را گفتیم که این‌ها مشکلات یک زندگی هدفمند می‌‌باشد. مسئولیت پذیر بودن یعنی فرار نکردن از مشکلی که به‌وجود آمده. اما پس از پذیرفتن مشکل در مسیر موفقیت باید یک قدم جلوتر رفته و راه‌حلی برای مشکلات پیدا کنید. قرار نیست کسی یا حتی خودتان را به‌خاطر به‌وجود آمدن مشکلات سرزنش کنید. قبل از اینکه کسی را مقصر بدانید سعی کنید به‌دنبال راه‌حلی برای آن باشید. این کاری است که افراد هدفمند انجام می‌دهند.
ادامه دادن مسیر موفقیت

مهم‌ترین اصل زندگی هدفمند بر پیشرفت فردی اشاره دارد و برای رسیدن به این امر باید مسیر موفقیت را با بالاترین سرعت ممکن حرکت کرد.

هر شخصی در گذشته اشتباهات یا خاطرات تلخی را تجربه کرده است. اما همین‌طور که آنتونی رابینز گفته است:

گذشته با آینده یکسان نیست مگر اینکه انتخاب شما باشد که کجا زندگی کنید

قبل از اینکه رو به جلو حرکت کنید باید گذشته را پشت سر گذاشته باشید. تا وقتی که توان تغییر دادن چیزی که اتفاق افتاده است را ندارید نمی‌توانید به گذشته فکر کنید.

در حال رقابت نیستید

در حال ایجاد یک زندگی هدفمند هستید نه یک مسابقه‌ای که تصور کنید حتما باید در آن برنده شوید و شکست خوردن به معنای نگرفتن مدال باشد. موفقیت در زندگی با تلاش برای اینکه دیگران را کنار بزنید یا حس کنید از دیگران عقب افتاده‌اید نیست. شما برای خودتان و هدفی که دارید تلاش می‌کنید. وقتی این موضوع را درک کنید متوجه خواهید شد می‌توانید در کنار دیگران برای رسیدن به هدف‌ها تلاش کنید. مهم‌تر اینکه حس رقابت یک نوع ترس در وجود آدم‌ها ایجاد می‌کند.

توضیح ندادن به دیگران

هدف‌های هر کسی می‌تواند منحصر به فرد باشد و نیازی نیست برای دیگران درباره کارهایی که انجام می دهید توضیحاتی ارائه دهید. زندگی هدفمند به این معناست که:

- از دید خودمان به آینده نگاه کنیم

- دنبال کردن اهداف خود بدون توجه به حرف‌های منفی دیگران

زمانی که این دو نکته را رعایت می‌کنید درهای جدیدی از موفقیت فردی به روی شما باز می‌شود و این اصل را در زندگی خود قرار می‌دهید که جز رسیدن به هدف ذهنیت دیگری ندارید و برای کاری که در حال انجام‌اش هستید فقط به هدف فکر می‌کنید و نه صحبت‌های اطرافیان. زندگی هدفمند به شما این امکان را می‌دهد که مسیر خود را انتخاب کنید و از آن مسیر پیروی کنید

زندگی هدفمند معنا و شادی را به هر چیزی که شما انجام می‌دهید و احساس رضایت بیشتری نسبت به تکمیل هر کار به ارمغان می‌آورد. یک سوال که اغلب در ذهن‌شان پیش می‌آید این است که ما برای چه زندگی می‌کنیم؟ جواب آن را فقط افرادی می‌دانند که یک زندگی هدفمند داشته باشند.

زندگی هدفمند | راهکارهایی برای زندگی هدفمند

قدرت کنجکاوی را دست کم نگیرید

هیچوقت قدرت کنجکاوی را دست کم نگیرید. کنجکاوی همان دانستن و یاد گرفتن است که ذهنتان را روشن و پویا نگه می‌دارد.وقتی می‌پذیرید که چیزی را نمی‌دانید برای دانستن آن تمایل و اشتیاق پیدا می‌کنید و تمام تلاش تان را برای به دست آوردن آن به کار می‌برید.آدم‌های کنجکاو سوال می‌پرسند، به دنبال پاسخ می‌گردند و مسیرهای تازه‌ای را برای مشکلات قدیمی امتحان می‌کنند. آنها با رفتارهای شان به راحتی قابل تشخیص هستند. آنها یک مشکل را با دید تازه و ذهن باز بررسی می‌کنند و به یک راه حل خلاقانه و نوآورانه می‌رسند.آدم‌های کنجکاو همیشه به دنبال اطلاعات جدید هستند. همیشه آنها را در کتابخانه‌ها و کتابفروشی‌ها پیدا می‌کنید. آنها از مدیر، همسر، دوستان و یا همکارانشان درخواست بازخورد می‌کنند و همیشه سوالات عمیق و متفکرانه می‌پرسند.دنبال اطلاعات تازه باشید. منابع خود را در نظر بگیرید و آنها را گسترش دهید.

انگیزه‌های خود را بررسی کنید

اگر انگیزه‌های شما خالصانه و صادقانه باشند پیشرفت را تجربه خواهید کرد در غیر اینصورت هرگز به هدف نخواهید رسید.اعتبار واقعی از درون می‌آید. وقتی اعتماد به نفس شما با واکنش دیگران از بین نرود باعث ایجاد انگیزه معتبر و نتایج معتبر می‌شود.اعتماد به نفس خود را با تقویت شخصیت بالا ببرید. مهربان باشید. به جای گرفتن ببخشید. حتی به کسی که نمی‌تواند برای شما کاری انجام دهد اهمیت بدهید.از شما دعوت می‌کنم انگیزه‌های خود را بررسی کنید. مهم نیست در چه موقعیتی هستید اگر این کار را انجام ندهید زندگی خود را روی ستون‌های متزلزلی می‌سازید. پس از انتقاد کردن و کنترل نتایج پرهیز کنید. به جای اینکه درگیر یک نتیجه خاص شوید زندگی خود را با اهداف جداگانه‌ای در نظر بگیرید. وقتی به نتایج متفاوت فکر کنید هماهنگ با روحیات خود پیش می‌روید و این آرامش درونی شما را به هدف می‌رساند. هدف یک چیز بیرونی نیست بلکه چیزی است که در درون خود دارید.

ارزیابی بخش‌های اصلی زندگی

اگر احساس می‌کنید در کار تمام وقت تان گیر افتاده اید، اگر احساس می‌کنید مهارت خاصی ندارید، بی تجربه هستید یا آموزش کافی ندیده اید پس در مسیر هدف زندگی نمی‌کنید و یا هدفی در زندگی ندارید. چگونه این را تشخیص دهیم و بفهمیم که چه هدفی در زندگی داریم؟بخش‌های اصلی زندگی هر شخصی مختص خودش است و فقط خودش می‌تواند آنها را تعیین کند. از خودتان سوالات شخصی درباره زندگیتان بپرسید. به عنوان مثال: در بخش‌های اصلی زندگی‌ام چه کارهایی می‌کنم؟ آیا در برخی از آنها عالی هستم اما در برخی نقص‌هایی دارم؟به عنوان مثال شغل یکی از بخش‌های اصلی زندگی است که خیلی‌ها با آن درگیر هستند. اگر بخش اصلی زندگی شما نیز هست از خودتان بپرسید: من در چه کاری خوب هستم؟ استعدادها، مهارت‌ها و توانایی‌های خاص من چیست؟ چه کاری می‌خواهم انجام دهم؟چه مشکلی شما را آزار می‌دهد؟ چه فرصت ها، شغل‌ها و یا تفریح‌هایی دوست داشتید اما به آنها نرسیدید؟ واقعیت خود را در بخش‌های اصلی زندگی تان پیدا کنید تا بتوانید در یک مسیر هدف دار پیش بروید.

عادت‌های تاثیرگذار را تقویت کنید

یکی از مهم‌ترین چیزهایی که باعث می‌شود یک زندگی هدفمند داشته باشید این است که عادت‌های تاثیرگذار خود را تقویت کنید. رفتارها و کارهایی که باعث می‌شود در مسیر رویاهای قلبی تان سریع‌تر حرکت کنید. و بالعکس عادت‌هایی که تاثیرگذاری پایینی دارند باعث از بین رفتن انرژی، اشتیاق و تلاش می‌شوند و مانع از پیدا کردن هدف می‌شوند.

یکی از عادت‌هایی که باید تقویت کنید این است که مراقب زمان و انرژی خود باشید. هر کاری که با این دو منبع انجام می‌دهید تعیین کننده نتیجه زندگی تان است. زمان یکی از باارزش‌ترین دارایی‌های ماست و آن را با انجام دادن کارهایی که ما را به جلو پیش نمی‌برد هدر می‌دهیم. چقدر وقت برای تماشای تلویزیون، پرسه زدن در فضای مجازی و پاسخ دادن به پیام‌ها می‌گذرانید؟ متاسفانه زمان زیادی را برای این سه کار بیهوده صرف می‌کنیم.

اگر بخواهیم در جهت هدف زندگی کنیم و به اهداف مان برسیم باید این عادت‌های بی تاثیر را از زندگی خود حذف کنیم. در عوض در ساعت‌هایی که به آنها «ساعت قدرت» می‌گویند به خودتان انرژی و روحیه بدهید. هر روز صبح ۲۰ دقیقه ورزش کنید و ۲۰ دقیقه با صدای بلند مطالعه کنید.

ما در دنیای الکترونیکی زندگی می‌کنیم که به سرعت نور حرکت می‌کند و ما فراموش می‌کنیم که چگونه تمرکز کنیم. زندگی هدفمند یعنی هر روز صبح با هیجان از خواب بیدار شویم و از زمانی که پا روی زمین می‌گذاریم نمی‌توانیم برای تغییر در زندگی منتظر بمانیم. برای حل مشکلات، آوردن لبخند به چهره دیگران و پیدا کردن راه حل هیجان زده هستیم و شب‌ها با رضایت می‌خوابیم زیرا امروز روز پرباری داشتیم.

زندگی هدفمند | راهکارهایی برای زندگی هدفمند

زمان را مدیریت کنید

برای رسیدن به هر هدف و موفقیتی ، همیشه و همیشه پای مدیریت زمان در میان خواهد بود.

در یک زندگی هدفمند ، شما از تمام بیست و چهار ساعتی که در طول شبانه روز در اختیار دارید به بهترین شکل استفاده خواهید کرد.

همچنین میزان اتلاف وقت شما به حداقل خواهید رسید.

از سارقان انگیره فاصله بگیرید

در یک زندگی هدفمند شما باید از تمام افرادی که روحیه و انگیزه شما را ضعیف می کنند و یا آن را از شما می گیرند، فاصله بگیرید.

کلام و رفتار این افراد مانند یک سم مهلک عمل می کند که شما از رسیدن به اهداف خود دورتر و دورتر می کند.

حتی ممکن این است این دلسردی ها به خاطر نگرانی های بیش از حد اطرافیان شما به وجود بیاید.

داشتن بهترین دوستان

همه‌ی ما دوستان نزدیکی داریم که احساس نزدیکی به آن‌ها داریم و زمان زیادی را با آن‌ها صرف می‌کنیم. حال ممکن است این دوستی در زمان کودکی یا در دوران دانشگاه شکل گرفته باشد اما در هر دو نوع آن‌ها دوستانی هستند که از شما حمایت می‌کنند.

روابط ما تاثیر مهمی در زندگی دارد. افرادی که زندگی هدفمندی را دنبال می‌کنند سعی بر این دارند که دوستان خوب و حامی را فیلتر کنند و تنها کسانی را در کنار خود به عنوان دوست داشته باشند که از آن‌ها حمایت کنند. دوستان خوب می‌توانند شما را به موفقیت نزدیک‌تر کنند و دوستان بد این قابلیت را دارند حتی شما را از هدفی که دارید دور نگه دارند. می‌توانید همین الان فکر کنید کدام یک از افرادی که با آن‌ها رابطه دارید می‌توانند در زندگی شما و رسیدن‌تان به هدف تاثیرگذار باشند؟ سعی داشته باشید با این افراد روابط‌تان را بیشتر کنید.

  • منبع
  • فرشید پاکذات
  • اقتصادآنلاین

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید