امروز: پنج شنبه, ۰۲ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۰۷ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۱ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 266725
۱۰۲۳
۱
۰
نسخه چاپی

زیستن در لحظه ی حال

زیستن در لحظه ی حال، مانند راه رفتن روی یک طناب باریک است. اگر تمرین نداشته باشید، سقوط شما حتمی است، اما با تمرین زیاد یاد می گیرید که چطور تعادل تان را بیش تر و بیش تر حفظ کنید - برای حفظ و تمرکز ذهن بر زمان حال، با ما همراه باشید.

زیستن در لحظه ی حال

توجه و بیداری

حالا دیگر اغلب مردم فهمیده اند که زندگی کردن در زمان حال چقدر مشکل است، در واقع بیش تر وقت خود را صرف افسوس برای گذشته و ترس از آینده می کنند. خب، اینکار کمی راحت تر است!

زیستن در لحظه ی حال، مانند راه رفتن روی یک طناب باریک است. اگر تمرین نداشته باشید، سقوط شما حتمی است، اما با تمرین زیاد یاد می گیرید که چطور تعادل تان را بیش تر و بیش تر حفظ کنید - برای حفظ و تمرکز ذهن بر زمان حال، این دو راهکار را پیشنهاد می کنم:

1- برای انجام هر کاری به خود وقت نامحدود بدهید.

از با عجله زندگی کردن بپرهیزید. وقتی سیستم باورهای شما بگوید: « من همیشه وقت کم می آورم.» حدس می زنید چه اتفاقی می افتد؟ همیشه وقت کم می آورید. آن وقت مجبور می شوید همیشه بدوید تا از اتوبوس جا نمانید، یا در آسانسور بسته نشود یا به قرارتان دیر نرسید. شما مجبور خواهید بود ناهار را در فاصله میان تلفن هایی که به دفتر کارتان می شود، صرف کنید، حمام رفتن شما، دوش های سرسری و سی ثانیه ای خواهد بود و ...

پیش از انجام هر کاری به خودتان بگویید: « تا زمانی که مشغول نوشتن این نامه ( اتوکردن این لباس، تمیز کردن گلدان ها و یا هر کار دیگری) هستم، تمام توجهم روی همین کار است. هر چقدر که وقت ببرد، مهم نیست، من هیچ عجله ای ندارم.»

2- هوشیاری را از حیوانات بیاموزید.

اگر روزی به همراه سگ تان به گردش بروید، متوجه نکات جالبی خواهید شد. سگ ها به همه چیز توجه می کنند. هر بوته ای، گل یا درختی، هر شیر فلکه آبی و هر پروانه ی کوچکی توجه آن ها را به خود جلب می کند. اگر صدبار دیگر با همان سگ از همان مسیر عبور کنید، همه چیز برای او تازگی خواهد داشت و او چیز جدیدی را کشف خواهد کرد. سگ ها در زمان حال زندگی می کنند.

اگر هوشیاری سگ ها را الگو قرار دهیم و تمرین کنیم، متوجه می شویم که معمولا ذهن ما، نه در زمان حال، که در جاهای دیگری سیر می کند. سعی کنید، وقتی غذایی می خورید، مزه ی هر لقمه را حس کنید، وقتی با دوست تان مشغول صحبت هستید، تمام کلمات او را بشنوید، وقتی به آهنگی گوش می دهید، هر آوایی را به طور مجزا مجسم کنید. وقتی برای پیاده روی بیرون می روید، به تک تک درختان و بوته های سر راه تان توجه کنید. کمی که بگذرد، توجه تان بیش تر می شود و زندگی در زمان حال را یاد می گیرید.

مدام به خود بگویید: « من هر قدر که بخواهم وقت دارم.» پس از مدتی تکرار و تمرین، این جمله بخشی از ضمیر ناخودآگاه شما می شود و در زندگی تان جنبه ی عملی پیدا می کند. هر وقت که احساس کردید برای انجام کاری تحت فشار هستید، به خاطر بیاورید که « من کلی وقت دارم، هر قدر که بخواهم.»

عرفای صوفی بر این باورند که انسان در خواب زاده می شود، در خواب زندگی می کند، و پیش از آن که بیدار شود، از دنیا می رود. من فکر می کنم منظور آن ها از خواب، کمبود توجه و هوشیاری ما بوده است. بیش تر مواقع پیش می آید که ما تنها از سر ناچاری و یا بی علاقگی مشغول انجام کاری هستیم، در حالی که ذهن مان در جایی دیگر و به فکر ناهار است.

هر چه بیش تر بتوانید تعادل تان را روی طناب حفظ کنید، از زندگی بهتری برخوردار خواهید بود.

تهیه کننده: شیوا ترابی

آخرین راز شاد زیستن! - اندرومتیوس

پایگاه خبری حقوق نیوز

بیشتر بخوانید:

چگونه به آرامش خیال برسیم؟

چرا باید یاد بگیریم که اندیشه هایمان را کنترل کنیم؟!

اگر این مسئله نیز حل می شد، حتما خوشبخت می شدم!

بخت و اقبال - اندرومتیوس

راز سر به مُهر قدرت / اندرومتیوس (قسمت اول)

راز سر به مُهر قدرت / اندرومتیوس (قسمت دوم)

راز سر به مُهر قدرت / اندرومتیوس (قسمت پایانی)

چرا تفکر مثبت؟ (قسمت اول)

چرا تفکر مثبت؟ (قسمت دوم)

دلبستگی و تعلق خاطر - اندرومتیوس

    دیدگاه

    شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید    کد امنیتی کد جدید