امروز: سه شنبه, ۰۴ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۰۸ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۴ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 263960
۴۶۵
۱
۰
نسخه چاپی
مصرف سیگار

سالانه 55 هزار ایرانی به علت مصرف سیگار می میرند

سالانه 55 هزار نفر در ایران به علت استعمال دخانیات جان خود را از دست می دهند و 90 درصد کسانی که به سرطان ریه مبتلا می شوند، سیگاری هستند. علاوه بر سرطان ریه، سیگار و دخانیات عامل مهم سرطان مثانه و پانکراس است

 سالانه 55 هزار ایرانی به علت مصرف سیگار می میرند

به گزارش حقوق نیوز سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: سالانه 55 هزار ایرانی به علت مصرف سیگار جان خود را از دست می دهند.
ایرج حریرچی درباره وضعیت مصرف دخانیات در کشور گفت: 10درصد افراد بالای 18 سال در ایران هر روز سیگار می کشند که حدود 20 درصد مردان و یک درصد زنان هستند و حدود 14 درصد جمعیت کشور به صورت روزانه و تفننی سیگار می کشند که حدود 25 درصد مردان و چهار درصد زنان را شامل می شود.
قائم مقام وزیر بهداشت گفت: حدود 3.4 درصد نوجوانان 13 تا 15 سال در ایران مصرف سیگار دارند که شامل 4.8 درصد نوجوانان پسر و 2.1درصد دختران نوجوان است.
وی افزود: به طور کلی حدود هفت میلیون سیگاری بالای 15 سال در کشور داریم که 100 هزار نفرشان نوجوانان 13 تا 15 سال هستند.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: سیگار و مواد دخانی حاوی هفت هزار ماده شیمیایی است که عامل 70 نوع ماده سرطان زا در مواد دخانی وجود دارد، سالانه هفت میلیون نفر در دنیا به علت استعمال دخانیات جان خود را از دست می دهند که 900 هزار نفرشان سیگاری نیستند بلکه نزدیکان و اطرافیان افراد سیگاری هستند که به اجبار در معرض دود سیگار قرار می گیرند.
وی ادامه داد: سالانه 55 هزار نفر در ایران به علت استعمال دخانیات جان خود را از دست می دهند و 90 درصد کسانی که به سرطان ریه مبتلا می شوند، سیگاری هستند. علاوه بر سرطان ریه، سیگار و دخانیات عامل مهم سرطان مثانه و پانکراس است.
حریرچی گفت: سالانه 10 هزار میلیارد تومان فقط برای خرید سیگار در کشور دود می شود، حدود 30 هزار میلیارد تومان نیز برای درمان مستقیم افراد سیگاری هزینه می شود و حدود 40 هزار میلیارد تومان نیز هزینه های غیر مستقیم استعمال دخانیات مانند از کار افتادگی، خروج از کار و زندگی توام با بیماری است، بنابراین سیگار هر سال حدود 80 هزار میلیارد تومان به کشور خسارت وارد می کند.
وی افزود: این هزینه سنگین در حالی رخ می دهد که کل سهم وزارت بهداشت از صرفه جویی هدفمندی یارانه ها برای اجرای طرح تحول سلامت 4800 میلیارد تومان است که این میزان اعتبار نیز پرداخت نشده است.
سخنگوی وزارت بهداشت اضافه کرد: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که بهترین راه کنترل مصرف دخانیات افزایش قیمت و گران شدن آن و راهکار آن نیز اعمال مالیات 75 درصدی بر قیمت خرده فروشی سیگار است، در حالی که میزان مالیات دخانیات و سیگار در ایران اکنون فقط 10 درصد قیمت خرده فروشی است.
وی ادامه داد: این بازار بزرگ سودآور 10 هزار میلیارد تومانی، برای گروه کوچکی از سرمایه داران که فقط سه هزار شغل ایجاد کرده اند، سلامت مردم و اقتصاد کشور را به سمت نابودی و خسارت های بزرگ می برد در حالی که با کسب درآمد از مالیات سیگار چندین برابر این میزان می توان شغل ایجاد کرد و همزمان منابع کل جمعیت 80 میلیونی کشور را تأمین کرد.
انتهای پیام

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید