امروز: پنج شنبه, ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۲۲ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۱۳ اوت ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 270142
۵۵۵
۱
۰
نسخه چاپی
Sheryl Sandberg

سرگذشت مشهورترین زنان کارآفرین جهان (قسمت بیست و ششم)

شریل سندبرگ، مدیر ارشد فیس بوک و یکی از بانفوذترین زنان در امور تجاری جهان است.

Sheryl Sandberg

پایگاه خبری حقوق نیوز

سرگذشت مشهورترین زنان کارآفرین جهان

من هرگز بدون کمک و مساعدت شوهرم قادر نبودم به کارم ادامه دهم. با اتکاء به او توانستم فکرم را در راستای اهداف شغلی ام بسیج کنم. عدم حمایتش قابلیت هایم را محدود می کرد و نمی گذاشت از ظرفیت کامل نیروی مولدم کار بکشم. زنگی زناشویی من نیز مانند بسیاری از ازدواج ها روندی رو به رشد داشته است. من و همسرم پیوسته می کوشیدیم سهم خود را در انجام نیمی از کارهای خانه انجام دهیم. مشارکت ما بعد از بحث و جدل های فراوان صیقل یافت و از آن پس از هر حیث یار و یاور یک دیگر بودیم. و خبر خوب آن است که مردان نسل جدید در قیاس با نسل پیشین، برای اینکه شریک واقعی زندگی باشند آمادگی بیشتری دارند. در یک گردهمایی از شرکت کنندگان پرسیدند که مهم ترین خصوصیات یک شغل چیست. اغلب مردان بین چهل و پنجاه ساله گفتند:«کاری که مرا به چالش بکشد و استعداد ها و قابلیت هایم را متباور کند.» در صورتی که مردان بین بیست و سی ساله اظهار داشتند:« کاری که به من امکان دهد وقت بیشتری را به خانواده ام اختصاص دهم.» این وضعیت نشانگر آن است که تغییر قابل توجهی در تقسیم عادلانه امور خانه بین زوج ها در حال رخ دادن است. بنابراین اگر جویای یک شریک زندگی مناسب هستید کسی را انتخاب کنید که به برابری حقوق زن و مرد اعتقاد داشته و زنان را موجوداتی باهوش، صاحب عقیده، جسور و بلند پرواز و عادل به شمار آورد و از همه مهم تر انصاف را در امور خانه رعایت کند.

چشم انتظار روزی هستم که نیمی از کارهای خانه را مردان به دوش بکشند و نیمی از مشاغل مربوط به شرکت ها و مؤسسات به عهده زنان باشد. حاصل چنین تحولی به وجود آمدن خانواده های شاد، مشاغل موفق و پر رونق تر و در نهایت زندگی بهتر برای همگان خواهد بود.

جوانا استروبر نویسنده کتاب:« 50/50، راهی واقعی برای رسیدن به همه چیز» اعتقاد دارد اگر در آغاز زندگی بین زن و شوهر در رسیدگی به امور خانه توازنی وجود نداشته باشد، پس ازبه دنیا آمدن بچه و بازگشت زن به سرکار اوضاع نامتوازن تر از گذشته می شود. بنابراین بهتر است در روزهای نخستین زندگی مشترک در تقسیم مسئولیت های خانه به توافق برسید.

بسیاری از زنان هنگام پیمودن راه پر فراز و نشیب اشتغال پیوسته داشتن فرزند را در پس زمینه ذهن شان دارند. در نتیجه پس از تولد فرزندشان آمادگی دارند برای مراقبت از او وقت بگذارند. آنان در اوقات فراغت به کارهایی که پس از بچه دار شدن باید انجام دهند نیز فکر می کنند و پیشاپیش در زندگی حرفه ای شان فضایی را برای فرزندی که در آینده ممکن است بیاید می گشایند. به طور مثال یک وکیل زن ممکن است با امید به بچه دار شدن، پرونده های کمتر و ساده تری را بپذیرد، یک آموزگار ساعات کمتری تدریس کند، یک نمایتده فروش محدوده کوچک تری را برای فعالیت های بازاریابی اش در نظر گرفته و تصدی پست مدیریت را از ذهنش بیرون راند. این افراد ممکن است بدون این که خود ملتفت شوند، از تلاش برای رسیدن به امکانات و فرصت های جدید چشم پوشیده و اگر چنین فرصتی در اختیارشان قرار گیرد یا از پذیرش آن سرباز می زنند و یا چنان با تردید پاسخ مثبت می دهند که آن موقعیت شغلی در اختیار فردی دیگر قرار می گیرد، غافل از این که حتی اگر زنی بلافاصله بعد از ازدواج باردار شود، باز هم نه ماه فرصت دارد تا فکری برای مراقبت از فرزندش بکند.

بیشتر بخوانید:

اُپرا وینفری و داستان موفقیت هایش

سرگذشت مشهورترین زنان کارآفرین جهان

تهیه کننده: محمدی

منبع: سرگذشت مشهورترین زنان کارآفرین جهان - محمدرضا آل یاسین و مونا آل یاسین

پایگاه خبری حقوق نیوز - کسب و کار

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید