امروز: سه شنبه, ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۳ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۰۴ اوت ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 267379
۳۷۱
۱
۰
نسخه چاپی
الیزابت هولمز (Elizabeth Holmes)

سرگذشت مشهورترین زنان کارآفرین جهان (قسمت چهارم)

الیزابت هولمز به مدت 11 سال برای توسعه یک فناوری انقلابی کوشید و روشی را ابداع کرد که تنها با یک خراش کوچک و دریافت یک قطره خون از نوک انگشت فرد مشکوک به بیماری، می توان تمام نارسایی ها و میزان گستردگی آن را در وجودش تشخیص داد

سرگذشت مشهورترین زنان کارآفرین جهان (قسمت چهارم)

پایگاه خبری حقوق نیوز

الیزابت هولمز (Elizabeth Holmes)

الیزابت هولمز - تا همین چند سال گذشته بسیاری از ما با جوانترین خانم میلیاردر جهان یعنی الیزابت هولمز آشنایی نداشتیم. استراتژی غیرمعمول وی برای پیشرفت درکسب و کار باعث شد بیش از یک دهه از مرکز توجه رسانه ها دور بماند و به ساخت شرکت انقلابی آزمایش خون خود بپردازد. نکته جالب توجه این است که اوضاع و شرایط الیزابت هولمز با موقعیت استیو جابز شباهت زیادی دارد. هر دو در کودکی منزوی و گوشه گیر بودند. استیو جابز بنیانگذار شرکت اپل در نوجوانی به فلسفه ی افلاطونی علاقه مند شد و هولمز نیز در همین ایام به فیلسوف مشهور رُمی هارکوس آرولیوس گرایش پیدا کرد. هر دو تحصیلاتشان را ناتمام گذاشتند؛ عقیده داشتند که در سایه ی تحصیلات دانشگاهی نمی توانند به اهداف و رویاهایشان جامه عمل بپوشانند. هولمز نیز مانند بنیانگذار اَپل، شرکت خود را پایه گذاری کرد، و نیز با ایجاد نوآوری، کسب و کار سایر صنعتگران را از رونق انداخت و سالها اهدافش را مخفی و مکتوم نگه داشت. جابز در چهل سالگی میلیاردر شد و هولمز در سی و یک سالگی صاحب شرکتی نه میلیارد دلاری گردید. البته بیم هولمز و جابز یک تفاوت عمده وجود دارد؛ این که هولمز در فضایی کارش را آغاز کرد که سالها مردان یکه تاز میدان بودند. او آرزومند غنی ساختن دانش و تجربه خود بود. می خواست به عنوان یک زن کارآفرین موفق مطرح شده و حضورش را در مقام و موقعیتی منحصر به فرد تثبیت کند.

هولمز می گوید: خواسته ی من از زندگی کشف ناشناخته هایی است که تاکنون از چشم بشر پنهان مانده و نمی دانسته ممکن و عملی است.

الیزابت هولمز که اکنون دارایی اش بالغ بر 5/4 میلیارد دلار است می گوید:« من در آغاز کارم بر اهداف و فعالیتهایم سرپوش گذاشتم زیرا افراد به سرعت از نوآوریها الگوبرداری می کنند.»

سرگذشت مشهورترین زنان کارآفرین جهان (قسمت چهارم)

الیزابت همیشه یک بلوز یقه اسکی مشکی به تن دارد. بعضی افراد انتخاب او را در لباس، غیرعادی و برخی آن را مغرورانه می پندارند. در صورتی که پوشش همیشگی او تنها به این دلیل است که برخلاف بسیاری از خانم ها نمی خواهد هر روز وقتی را به انتخاب و هماهنگی لباسش اختصاص دهد. او در زندگی شخصی اش از هر ترفندی برای جلوگیری از اتلاف وقت و افزایش راندمان کارش استفاده می کند. بد نیست بدانید که این دختر سی و یک ساله، تمام هفت روز هفته کار می کند، گیاهخوار است و چند بار در روز ترکیبی از آب خیار، جعفری، کلم، اسفناج، کاهو و کرفس می نوشد. اعتقاد دارد عدم مصرف فرآورده های حیوانی به وی امکان می دهد که به خواب نیاز کمتری داشته باشد. او می گوید در مسیر تحقق اهدافش، به جز برادر کوچکش که از چهار سال پیش مدیر پخش تولید شرکت ترانوس است برای معاشرت با کسی وقت ندارد و ظرف ده سال گذشته حتی یک روز مرخصی نداشته است. خودش در این باره می گوید: « من با جدیت تمام جنبه های زندگیم را برای رسیدن به اهدافم برنامه ریزی کردم» هنگام گفتگو با الیزابت گویی با یک سیاستمدار حرف می زنید. او بسیار نفوذناپذیر و دست نیافتنی است.

اغلب افراد استیو جابز، بنیانگذار اَپل را فردی بلندپرواز به شمار می آورند و جالب است بدانید که الیزابت هولمز از این حیث گوی سبقت را از او هم ربوده است. نوآوری الیزابت از دو جهت قابل تعمق است. نخست تغییر بنیادی در علوم آزمایشگاهی و دوم تغییر نگرش نسبت به روشهای جدید.

او به مدت 11 سال برای توسعه یک فناوری انقلابی کوشید و روشی را ابداع کرد که تنها با یک خراش کوچک و دریافت یک قطره خون از نوک انگشت فرد مشکوک به بیماری، می توان تمام نارسایی ها و میزان گستردگی آن را در وجودش تشخیص داد. برای چند لحظه تصور کنید که می توانید تنها با یک خراش کوچک و دریافت یک قطره خون، در هر کجا که باشید خودتان دهها آزمایش را ظرف مدتی کوتاه و با بهایی اندک انجام دهید. شرکت ترانوس که الیزابت هولمز بعدها آن را تاسیس کرد تاکنون برای صدها نفر با شرایط و بیماریهای مختلف این امکان را فراهم کرده تا به جای مراجعه به پزشک و رفتن به آزمایشگاه و استفاده از سرنگ با تکنیک ساده ای که در بالا به آن اشاره شد روند بیماری شان را کنترل کنند. هرکس می تواند این ابزار کوچک و ساده آزمایشگاهی را از داروخانه حوالی خانه اش بخرد و با هزینه ای کمتر از نصف مراکز آزمایشگاهی ابتلا به بیماری و حتی انواع سرطان را در وجودش تشخیص دهد و یا روند بهبود آن را تحت کنترل داشته باشد. الیزابت اعتقاد دارد که استفاده از این ابزار راحت، ارزان و سریع می تواند روشهای پیشگیری از بیماریها را دگرگون کند و تردیدی نباید داشت که دیر یا زود صنعت تشخیص طبی کنونی تحت تاثیر این نوآوری از رونق خواهد افتاد.

بیشتر بخوانید:

سرگذشت مشهورترین زنان کارآفرین جهان (قسمت اول)

سرگذشت مشهورترین زنان کارآفرین جهان (قسمت دوم)

سرگذشت مشهورترین زنان کارآفرین جهان (قسمت سوم)

سرگذشت مشهورترین زنان کارآفرین جهان (قسمت پنجم)

تهیه کننده: عاطفه کریمی

منبع: سرگذشت مشهورترین زنان کارآفرین جهان - محمدرضا آل یاسین و مونا آل یاسین

پایگاه خبری حقوق نیوز - کسب و کار

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید