امروز: جمعه, ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۰۸ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۲ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 268470
۱۱۸۴
۱
۰
نسخه چاپی
سزارین انتخابی

سزارین انتخابی و عوارض آن (قسمت 2)

علاوه بر این که سزارین به عنوان یک جراحی شایع در اغلب موارد زایمانی انجام می شود و بسیاری از امکانات، تجهیزات و تخت های بیمارستانی و افراد مجرب در ارتباط با این عمل درگیر می شوند، میزان مرگ و میر و عوارض زایمانی در مادرانی که تحت این عمل قرار می گیرند، به طور چشمگیری بیش از مادرانی است که زایمان طبیعی دارند

حقوق نیوز/ سلامت و بهداشت/ بهداشت زنان

سزارین انتخابی و عوارض آن (قسمت 2)

عوارض سزارین انتخابی

انتخاب روش زایمان سزارین از سوی مادر باردار، بدون علت پزشکی یا زمانی که ختم بارداری به صورت عمل سزارین با پیش بینی قبلی در دوران مراقبت های پری‌ناتال انجام شده باشد، سزارین انتخابی محسوب می شود.

امروزه سزارین های بدون علت بالینی موجب افزایش محسوس در میزان سزارین شده است.

این روش که فقط برای استفاده در موارد اورژانس و برای نجات مادر و جنین ابداع شده بود امروزه در بین جوامع شیوع بیشتری پیدا کرده است و به وسیله ای برای فرار از درد زایمان مبدل شده است، به طوری که در بسیاری از جوامع انجام زایمان با روش سزارین به یک فرهنگ مبدل گشته و بیش از نیمی از زنان داوطلبانه به انجام سزارین روی می آورند و این در حالی است که انجام این عمل جراحی خود عواقب بسیار زیادی برای مادر و جنین به همراه دارد از جمله عوارض بیهوشی، خونریزی، آمبولی، عفونت های بعد از عمل جراحی و میزان بالاتر مرگ و مادران پس از انجام عمل سزارین نسبت به زایمان طبیعی، که همه ی این عوامل با همدیگر به غیر از ایجاد عوارضِ جسمی و روانی برای مادر، موجب 2-3 برابر شدن هزینه ی زایمان برای مادر و خانواده می شوند، همچنین ناتوانی های مادر پس از انجام سزارین موجب عدم توجه و رسیدگی مادر و شیردهی ناصحیح نوزاد پس از تولد می گردد.

مطالعات مختلف نشان داده اند که سطح تحصیلات، سزارین قبلی، دیسترس تنفسی، بیماری های لگنی، دیابت بارداری از جمله عوامل موثر در نوع زایمان می باشند.

علاوه بر این که سزارین به عنوان یک جراحی شایع در اغلب موارد زایمانی انجام می شود و بسیاری از امکانات، تجهیزات و تخت های بیمارستانی و افراد مجرب در ارتباط با این عمل درگیر می شوند، میزان مرگ و میر و عوارض زایمانی در مادرانی که تحت این عمل قرار می گیرند، به طور چشمگیری بیش از مادرانی است که زایمان طبیعی دارند. البته بسیاری از مرگ ها به علت عوارضی است که منجر به سزارین می گردد، اما قسمتی نیز معلول خطرات بسیار زایمان از طریق جراحی می باشد. به طوری که میزان مرگ و میر مادران در اثر سزارین 7-2 برابر و میزان ناتوانی 10-5 برابر زایمان طبیعی است.

به علاوه عوارض مادری و مدت ماندن در بیمارستان را نیز افزایش می دهد.. خطرات عمده ای از قبیل عفونت شدید، خونریزی و بیهوشیف حملات ترمبوآمبولی و پنومونی استنشاقی، مادران را بعد از عمل تهدید می کند.

یکی از راه های کاهش سزارین، شناسایی علل تمایل بیماران به انجام سزارین است. فقدان آگاهی از عوارض سزارین، نگرش منفی به زایمان طبیعی و نسبت دادن شایعات و عوارض نادرست به زایمان طبیعی از علل مهم روی آوردن زنان به سزارین می باشند.

با توجه به این که زایمان طبیعی بهترین نوع زایمان است و انجام عمل جراحی سزارین، قاعدتاً محدود به مواردی است که زایمان از طریق کانال طبیعی میسر نبوده و یا با خطراتی جدی برای جنین یا مادر همراه باشد، بنابراین موارد استفاده از عمل سزارین محدود و مشخص بوده و الزاماً روش ارجح برای زایمان نیست. چرا که مانند هر عمل جراحی دیگر عوارض و خطرات فراوان برای مادر و نوزاد به همراه دارد. به طوری که خطر مرگ مادر در زایمان سزارین اورژانسی 8 برابر زایمان طبیعی گزارش شده است.

همچنین سزارین اورژانسی اغلب یک تجربه تروماتیک بوده و افسردگی پس از زایمان واسترس پس از سانحه را به همراه دارد.

پایان

منابع (References)

سزارین انتخابی؛ رویکردی است اخلاقی یا غیراخلاقی – معصومه آباد – عفت السادات مرقاتی خویی

تعیین‌کننده‌های موثر بر تمایل به سزارین (مطالعۀ موردی: زنان باردار شهر تهران) خلیل علی محمدزاده - پریوش افرادی اسبقرانی

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید