امروز: شنبه, ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۷ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۰۸ اوت ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 268912
۶۱۴
۱
۰
نسخه چاپی
سقط جنین (abortion)

سقط جنین و سیاستهای مرتبط با آن در جهان (قسمت 1)

سقط جنین به ختم بارداری قبل از اینکه جنین توانایی زندگی در خارج از رحم مادر را یافته باشد، اطلاق می گردد. معمولاً این زمان را قبل از هفته بیستم بارداری و یا وزن جنینی کمتر از پانصد گرم ذکر می کنند

سقط جنین و سیاستهای مرتبط با آن در جهان (قسمت 1)

پایگاه خبری حقوق نیوز

سقط جنین و سیاستهای مرتبط با آن در جهان

رمز زندگی سالم در حفظ رفتارهای درست و تغییرعادت های نادرست، نهفته است . بزرگترین خطرهایی که سلامت را تهدید می کنند، ناشی از رفتارهای پرخطر هستند. یکی از علل مرگ و میر زنان در طول بارداری، دستکاری های عمدی به منظور سقط جنین بوده که تابلوی وحشتناکی از یک سناریو است که زنان قربانیان صف اول آن بوده و از دشوارترین مسائل اخلاقی به حساب می آید. اگرچه سقط جنین، در نگاه اول موضوعی طبی است. مسأله جواز سقط جنین و قانونی سازی آن ، تحت تأثير مسائل مختلف می باشد.

تعریف سقط جنین

سقط جنین به ختم بارداری قبل از اینکه جنین توانایی زندگی در خارج از رحم مادر را یافته باشد، اطلاق می گردد. معمولاً این زمان را قبل از هفته بیستم بارداری و یا وزن جنینی کمتر از پانصد گرم ذکر می کنند. سقط جنین انواع مختلفی دارد: در سقط خود به خود، به دلایل جنینی یا مادری، محصول بارداری، بدون کاربرد عوامل طبی یا مکانیکی، محکوم به خروج خود به خود از رحم مادر است. در حالت دوم، در فرآیند بارداری مشکلی وجود ندارد، ولی به دلایلی، حاملگی به صورت ارادی خاتمه داده می شود. این نوع سقط جنین را عمدی یا القایی می نامند که خود به دو نوع سقط قانونی و غیر قانونی تقسیم می شود. در بیشتر موارد، سقط قانونی به دلیل بیماری و به منظور محافظت از سلامت مادر و یا به دلیل نقایص جنینی انجام می شود. با توجه به اینکه در سقط قانونی، جرم و جنایتی رخ نمی دهد، مجازاتی نیز برای آن مطرح نیست، اما به سقط های القایی که مغایر با قوانین باشند، جنایی یا غیر قانونی گفته که اغلب به صورت سقط های غیر ایمن صورت می گیرد.

از نظر سازمان بهداشت جهانی، سقط هایی که توسط افراد غیر ماهر، یا در وضعیت مخاطره آمیز صورت گیرند به عنوان سقط غیر ایمن در نظر گرفته می شوند .

حال حاضر، سقط جنین در تمام جوامع، بدون توجه به مشکلات قانونی صورت می پذیرد و در کشورهای در حال توسعه، به عنوان یکی از بزرگترین مشکلات بهداشتی در نظر گرفته می شود.

پیشینه سقط جنین

Devereu George در سال 1955 ، با استناد به تاریخ در بررسی سقط جنین در 350 جامعه بسیار قدیمی، اظهار داشت که در تمام جوامع بشری از همان زمانهای اولیه، سقط جنین از جمله مشکلاتی بوده که همیشه با بشر همراه بوده است. در زمانهای گذشته تلفات ناشی از سقط غیر ایمن بسیار بوده است، اما با پیشرفت علم پزشکی، مرگ و میر ناشی از سقط غیر ایمن کاهش یافته است . بنا به گزارشات، الگوهای انجام سقط، در سراسر جهان مشابه و یکسان ذکر گردیده است و زنان در مواجه با حاملگی های ناخواسته، بدون توجه به اعتقادات و ممنوعیت های قانونی، با پذیرفتن خطرات احتمالی آن جهت سقط اقدام می نموده اند، به عنوان مثال زنان آفریقایی با فروکردن شاخه درختان و یا ریشه گیاهان در دهانه رحم توسط ماماهای محلی و یا درمانگران سنتی، امید به انقباض القایی عضلات رحم دارشته و اقدام به سقط می نموده اند. زنان دست از جان شسته زامبیایی نیز با خوردن مواد شوینده و یا بنزین و یا مصرف بیش از حد داروهایی نظیر آسپرین و کلروکین به انقباض شدید عضلات رحم کمک نموده و اقدام به سقط می نمایند. در برخی مناطق پزشکان سنتی، با ضربهزدن به قسمت پایین شکم مادر اقدام به انجام سقط می کنند که می تواند منجر به پارگی رحم و مرگ زن شود.

در ایران نیز مهمترین روش های متداول سقط جنین استفاده از داروها و سموم، خشونت های جسمانی و دستکاری ناحیه ای با مواد شیمیایی است.

در صورتی که بر اساس سازمان جهانی بهداشت World Health Organization بهترین مراقبت برای حفظ سلامتی زنان، باید بر مبنای شواهد بالینی صورت گیرد. از این رو، در سال 2003 دستورالعمل تکنیکی و سیاسی مربوط به سقط را برای سیستم بهداشتی، با خطاب به سیاستگذاران، مدیران و ارائه کنندگان خدمات تدوین و در سال 2013 آن را، به روزرسانی نموده است.

آمارها و پیامدهای ناشی از سقط غیر ایمن

پیامد سقط غیر ایمن، وابسته به تسهیلات محل انجام سقط، مهارت های ارائه دهنده خدمت، روش به کاررفته برای انجام سقط، وضعیت سلامتی و سن بارداری می باشد.

عوارض سقط های غیر قانونی از علل شایع بستری، زنان جوان در کشورهای در حال توسعه است.

طبق گزارش WHO سالانه 22 میلیون سقط غیر ایمن در جهان اتفاق میافتد که 98درصد آن آن مربوط به کشورهای در حال توسعه می باشد. در ضمن 47 هزار مورد از مرگ و میر مادران مرتبط با عوارض سقط غیر ایمن بوده و 5 میلیون زن از ناتوانی های ناشی از عوارض سقط غیر ایمن رنج می برند.

عوارض ناشی از سقط غیر ایمن شامل خونریزی، عفونت و آسیب به، رحم، دهانه رحم، واژن و ارگانهای شکمی بوده است که در 30-20 درصد از موارد منجر به عفونت دستگاه تناسلی می شود. اغلب این عوارض به دنبال روش های مخفی و غیر قانونی رخ می دهند. باید به خاطر داشت که ننگ و ترس از مجازات مانع از گزارشات قابل اعتماد شده و دستیابی به تعداد مرگ و میر مشکل تر می شود. همچنین باعث محروم شدن زنان از دستیابی به مراقبت های بعد از سقط می شود، زیرا آنها، به علت ترس از سوء استفاده، بدرفتاری و تلافی حقوقی یا عدم وجود بودجه کافی از دریافت مراقبت های بعد از سقط، امتناع می ورزند. عوارض و مرگ مادری ناشی از سقط القایی در زنان آفریقایی، بیشتر از سایر کشورهای در حال توسعه می باشد، به طوری که 62 درصد از مرگ ناشی از سقط غیر ایمن در این منطقه صورت می گیرد. میزان مرگ ناشی از سقط غیر ایمن، 460 مورد به ازای هر صد هزار در آفریقا، 520 در صحرای آفریقا، 30 مورد در آمریکای لاتین و 160 مورد به ازای هر صدهزار در آسیا می باشد، اما در صورتی که این عمل، توسط افراد ماهر با استفاده از تکنیک ها و داروهای مناسب و تحت شرایط بهداشتی انجام شود، یک فرایند ایمن بوده و عوارض آن کاهش می یابد. به عنوان مثال در امریکا، میزان مرگ7 /0 در هر 100 هزار سقط قانونی است، حتی سقط قانونی در اواخر سه ماهه دوم میزان مرگ پایین تری نسبت به موارد سقط غیر ایمن دارد.

گزارشات حاکی از آن است که معالجه عوارض ناشی از سقط در کشورهای فقیر، هزینه زیادی را بر سیستم سلامت وارد می کند به طوری که متوسط هزینه برای هر مورد، در آفریقا 114 دلار و در آمریکای لاتین 130 دلار بوده است. هزینه های اقتصادی سقط غیر ایمن برای نظام سلامت کشور، بیشتر از هزینه های مستقیم ارائه خدمات پس از سقط است. در یک مطالعه هزینه سالانه ناشی از معالجه عوارض سقط غیر ایمن در مراقبتهای اولیه 23 میلیون دلار تخمین زده شده است. در صحرای آفریقا افراد مجبور هستند 6 میلیارد دلار برای معالجه ناباروری و 222 میلیون دلار در هر سال برای درمان سایر عوارض ناشی از سقط غیر ایمن از جیب خود پرداخت کنند. به علاوه هزینه عوارض مزمن بعدی 332 میلیون دلار در هر سال تخمین زده شده است. در مکزیک قبل از قانونی شدن سقط، هزینه های ناشی از آن 6/2 میلیون دلار بوده که با دسترسی به سقط ایمن توانسته اند سالانه 7/1 میلیون دلار ذخیره نمایند. بخش عمدهای از این ذخیره را میتوان برای رفع نیازهایی مانند ارائه خدمات با کیفیت، استانداردسازی خدمات و دستورالعملها و آموزش ارائهدهندگان خدمات به کار برد.

منبع: ابعاد مختلف سقط جنین و سیاستهای مرتبط با آن در جهان - آزیتا فتح نژادکاظمی و دیگران

پایگاه خبری حقوق نیوز - بهداشت زنان

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید