امروز: چهارشنبه, ۰۲ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۵ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 270469
۳۶۱
۱
۰
نسخه چاپی
آنتونی رابینز

شاه کلید موفقیت/مدیریت احساسات (قسمت هفتم)

هرگاه دستخوش احساسی شدید-احساسی که تاکنون آن را احساس منفی می خواندید اما از این پس قرار است فراخوان عمل بخوانید- لازم است دست به دو تغییر عمده بزنید: یا برداشت خود را تغییر دهید یا رویه ای را که در پیش گرفته اید.

آنتونی رابینز

پایگاه خبری حقوق نیوز

دو تغییر عمده

در مثال پیشین برداشت شما می توانست چنین باشد که گویی همسرتان دیگر علاقه ای به شما ندارد، زیرا در روزهای نخست آشنایی، او آب در دست داشت زمین می گذاشت و می آمد شما را در آغوش می کشید. اما حالا دیگر این کار را نمی کند. این شما را می آزارد و احساس آزردگی بسی دردناک تر از احساس ناراحتی است.

آیا داشتن چنین احساسی در این موقعیت، در این زمان و نسبت به این شخص بجا و مناسب است؟

این پرسشی است که هنگام از سر گذراندن هرگونه احساسی بی درنگ باید از خود بپرسید.

اگر برداشت شما چنین است که همسرتان دیگر دوستتان ندارد، آیا باید این برداشت را تغییر دهید؟

آیا شما قوانینی برای خود دارید که در این موقعیت نارساست؟

پاسخ هر دوی این پرسش ها مثبت است. موافق نیستید؟ همسر شما فقط غرق در کار خود بوده و بی توجهی او بدان معنا نبود که دیگر شما را دوست ندارد. این احساس در واقع می خواهد به شما گوشزد کند لازم است برداشت خود را تغییر دهید وگرنه بدون هیچ دلیلی رنج خواهید کشید.

همچنین این موقعیت می تواند نمادی برای تغییر دادن رویه ای که در پیش گرفته اید باشد. به بیان دیگر، ممکن است نشان از آن باشد که شما نیازهای واقعی تان را به همسرتان ابراز نمی کنید و بنابراین باید این رویه را تغییر دهید. شاید به جای احساس آزردگی یا ناراحتی لازم باشد رو به همسرتان کنید و به او بگویید:«عزیزم، می دانم سرت گرم کار است و هر کاری می کنی برای حمایت از اعضای خانواده است. اما بیا و دقایقی را فقط به من اختصاص بده. من اکنون به مهر و محبت تو نیاز دارم.» اکنون اگر طرف مقابل ناراحت شود، علامت آن است رویه ای که در پیش گرفته اید هنوز مناسب نیست و لازم است نرمش پذیری و خلاقیت بیشتری نشان دهید یا عاشقانه تر از پیش رفتار کنید. شاید هم لازم باشد این کار را به زمانی دیگر موکول کنید. این ها همگی مربوط به تغییر رویه و روش شما در برقراری ارتباط است.

گاهی هم ممکن است روش برقراری ارتباط شما با همسرتان در لحظه ای ویژه، او را به ابراز عشق برنیانگیزد و رفتار کنونی تان او را اندکی دلخور کند. برای مثال اگر از در وارد شوید اما همسرتان به پیشواز شما نیاید و به همین سبب احساس کنید او شما را از خود می راند، در این موقعیت چه برخوردی نشان خواهید داد؟

بیشتر مردم وقتی احساس رانده شدگی می کنند ناراحت یا آزرده می شوند. به برخی نیز احساس خشم دست می دهد.

پیام احساس خشم چیست؟

پیام احساس خشم این است که شما اصولی برای زندگی خود دارید که طرف مقابل یا حتی خودتان آن ها را رزیر پا گذاشته اید. یکی از اصول شما این است که اگر کسی دوستتان داشته باشد باید هرگاه از در وارد شدید به پیشوازتان بیاید و به شما سلام کند. چون او امروز این کار را نکرد عصبانی شدید. این اصل زیر پا گذاشته شد و امری که مهم می شمردید روی نداد.

اکنون با همسرتان که روحش از ماجرا خبر ندارد چه برخوردی خواهید کرد؟ شاید به او چپ چپ نگاه کنید. شاید هم حرف های نیش داری به او بزنید یا شروع به ایراد گرفتن از کارهای او بکنید. در نتیجه او این بار به عمد به شما بی اعتنایی خواهد کرد و شما را از خود خواهد راند.

پس هرگاه احساس رانده شدگی، آزردگی یا خشم به شما دست دهد بی درنگ در دل بگویید «بسیار خوب، این احساس پیامی دارد. پیامی مبنی بر این که من یا باید برداشتم را تغییر دهم یا رویه ای را که در پیش گرفته ام.»

شاید نیازی به تغییر دادن برداشت خود نداشته باشید و همسرتان به راستی شما را از خود براند. در این صورت لازم است نگاهی به موقعیتی که با آن روبه رو هستید بیندازید و بگویید:«برخورد من با او به هیچ وجه عاشقانه نیست. پس تعجبی ندارد که چنین واکنشی نشان می دهد. باید در خودم تغییراتی ایجاد کنم.»

بنابراین روال کار همیشه چنین است که نخست علامت را شناسایی می کنیم، سپس پیام آن را دریافت می کنیم و به آن توجه نشان می دهیم و آن گاه درمی یابیم که بر پایه ی آن پیام یا باید برداشتمان را تغییر دهیم یا رویه ای را که در پیش گرفته ایم (طرز برخورد و رفتارمان را).

شاید این فرمول در آغاز کمی پیچیده به نظر برسد اما اگر آن را چندین بار مرور کنید در ذهنتان جا خواهد افتاد.

به خود بگویید «اگر من برداشت خود یا رویه ای را که در پیش گرفته ام تغییر دهم، اگر طرز برخورد یا رفتارم را با طرف مقابل عوض کنم، یا اگر نگرشم را تغییر دهم و به آن رویداد به گونه ای دیگر نگاه کنم، دیگر درد و رنجی احساس نخواهم کرد.»

این پیامی است که احساس رنجیدگی به شما می دهد. تکرار می کنم. احساس رنجیدگی نشانه ی آن است که باید نوع نگاه خود به رویدادها و در نتیجه معنایی را که به آن ها می بخشید و اگر پای اشخاصی دیگر در میان باشد، طرز بیان خواسته ها و نیاز های خود یا طرز رفتار و برخوردتان با آنان را تغییر دهید.

حرف حساب نشانه های عمل این است که به ما می گویند باید افق های تازه ای را در برابر خود بگشاییم و در مسیری متفاوت حرکت کنیم، وگرنه همچنان دردمند خواهیم ماند.

اگر این فراخوان های عمل را نادیده بگیرید و به پیام آن ها گوش نسپارید، آن ها نه تنها ناپدید نمی شوند، بلکه پیوسته بر شدتشان می افزایند تا سرانجام روزی آگاه و هشیار شوید و لزوم ایجاد تغییر را دریابید.

بیشتر بخوانید:

41 فکر سمی در اضطراب و افسردگی

تعریف شناخت درمانی و اصول آن

به کار گیری هوش اجتماعی در زندگی

تهیه کننده: محمدی

منبع: مدیریت احساسات-آتونی رابینز،نورمن کازینس

پایگاه خبری حقوق نیوز - روانشناسی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید