امروز: دوشنبه, ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با ۰۴ شوّال ۱۴۴۲ قمری و ۱۷ مه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 276335
۱۴۴
۱
۰
نسخه چاپی

صالحی: حادثه نطنز خرابکاری بود

صالحی: حادثه نطنز خرابکاری بود

صالحی: اتفاق یکشنبه در نطنز ارتباطی با حادثه تیرماه ندارد

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به ایسنا اقدام تروریستی روز یکشنبه در سایت نطنز را "خرابکاری" خواند و گفت: قطعا این اقدام خرابکاری بود. حادثه ای نبود که اتفاقی روی داده باشد. سیستم های امنیتی به این مساله ورود پیدا کردند.

به گزارش ایسنا، علی اکبر صالحی در حاشیه مراسم افتتاح مرکز ملی فناوری کوانتوم در سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این که حادثه روز یکشنبه ارتباطی با حادثه تیرماه سال 99 مرتبط با مرکز مونتاژ سانتریفیوژها دارد گفت: خیر این دو حادثه از هم جدا هستند.

صالحی با اشاره به حادثه تروریستی اخیر در نطنز اظهار کرد: دشمن دلش می‌خواهد یاس و ناامیدی را در دل ملت ما بکارد اما کور خوانده است.

وی ادامه داد: آنها (دشمن) در گزارش هایی که می دهند، می گویند 9 ماه فعالیت های هسته ای را در نطنز عقب انداخته ایم، اما من به شما می گویم، ظرف چند روز آینده شاهد خواهید بود بخش قابل توجهی از خرابکاری هایی که دشمن انجام داده بود، جبران خواهد شد.

وی تاکید کرد: این کشور باز نمی ایستد و هر کاری کنند ما با قوت و قدرت جلو می رویم. بهترین نوع بازدارندگی حفظ نشاط، روحیه و آمادگی است تا به دشمن نشان دهیم که این ملت تسلیم ناپذیر است.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: بار قبل (اقدام تروریستی در تیرماه 99) هم که اقدام خبیثانه کردند و سالن مدرن مونتاژ سانتریفیوژ را از بین بردند، بخش قابل توجهی از آن سالن را احیا کردیم و همین امروز این سالن را سرپا کردیم، ضمن اینکه در دل کوه داریم سالن های متعدد و پیشرفته می سازیم.

صالحی خاطرنشان کرد: البته بگویم که ما از نظر حفاطتی و امنیتی اقدامات جدی را به کار گرفتیم. سیستم های امنیتی ما به ریشه‌یابی اتفاق اخیر رسیدند و خودشان بعدا اطلاع رسانی می کنند اما سرنخ ها پیدا شده است.

وی تصریح کرد: در صنعت هسته ای کارهای ایذایی ما را متوقف نمی کند و این شعار نیست. من هیچ وقت اهل شعار نبودم آنچه گفتم را اعتقاد داشتم و به آن عمل کردم. همین امروز سیستم برق اضطراری در نطنز راه اندازی شد و ظرف روزهای آینده سیستم برق اصلی هم وصل می شود و بقیه امور پیش می رود. همین الان غنی سازی در نظنز با قوت انجام می شود و متوقف نشده است.
وی ادامه داد: بخشی از ماشین ها به خاطر حادثه روز گذشته از مدار خارج شدند و بخشی باید بازنگری شود و آنهایی که آسیب دیدند جایگزین می شوند. این را بگویم هر اتفاقی که افتاده است جبرانش چندین درصد بالاتر بوده است. ما بعد از حادثه اخیر هم، جبرانش را 50 درصد بیشتر خواهیم کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: راه مقابله ما راه شرافتمندانه و کوشش و تلاش است، ولی راه آنها خبیثانه است. جبران اتفاقات روی داده، بازگرداندن گذشته نیست بلکه جبران گذشته به علاوه اقدامات دیگر است که بعدا اطلاع رسانی می شود.

این خبر تکمیل می‌شود.

  • منبع
  • ایسنا

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید