امروز: جمعه, ۰۴ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۷ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 271872
۸۸۵
۱
۰
نسخه چاپی
دسر

طرز تهیه انواع دسر(قسمت 1)

انواع دسر

دسرهای ایرانی

طرز تهیه انواع دسر(قسمت 1)

فرنی 1

مواد لازم

آرد برنج ۳ قاشق

شیر یک شیشه

شكر ۱۰۰ گرم

گلاب ۲ قاشق سوپخوری

طرز تهیه

آرد برنج را در شیر می ریزیم، گلاب و شکر را اضافه می کنیم و روی حرارت ملایم قرار می دهیم و مرتب بهم می زنیم تا ته نگیرد و غلیظ شود. غلظت فرنی باید مثل ماست معمولی باشد. پس از آماده شدن فرنی در کاسه های کوچک می ریزیم.

فرنی 2

مواد لازم

نشاسته ۱۰۰ گرم

شیر یک شیشه

گلاب ۲ قاشق سوپخوری

شکر ۱۰۰ گرم

طرز تهیه

نشاسته را در شیر کاملا حل می کنیم. گلاب و شکر را به آن اضافه می کنیم و روی حرارت می گذاریم و بهم می زنیم تا جوش آمده کمی غلیظ شود. سپس در کاسه های کوچک می ریزیم.

طرز تهیه انواع دسر(قسمت 1)

یخ در بهشت

مواد لازم

نشاسته 1 فنجان

شير ۲ شیشه

شکر ۲ لیوان

آرد برنج ۱۰۰ گرم

گلاب ۲ قاشق سوپخوری

آب ۴ فنجان

طرز تهیه

نشاسته را در آب سرد حل کرده و صاف می کنیم، آرد برنج را هم در شیر حل می کنیم. نشاسته حل شده را با آرد برنج حل شده مخلوط می نماییم و در قابلمه می ریزیم و با حرارت ملایم می گذاریم جوش بیاید و مرتب بهم می زنیم تا غلیظ شود. سپس شکر و گلاب را داخل مایه می ریزیم و با حرارت خیلی ملایم باید بجوشد و هم می زنیم تا ته نگیرد مایه باید کاملاً غلیظ شود بطوری که خط قاشق روی آن از بین نرود. آن وقت یخ در بهشت آماده است. مایه را در دیس گودی می ریزیم و ظرف را تکان می دهیم تا مایه صاف شود و می گذاریم کاملاً سرد شود و خودش را بگیرد بعد به صورت لوز لوز می بریم وکمی پودر پسته روی آن می پاشیم.

طرز تهیه انواع دسر(قسمت 1)

شیر برنج

مواد لازم

برنج یک فنجان

شیر دو شیشه

خامه ۱۵۰ گرم

گلاب نصف استکان

طرز تهیه

برنج را دو سه ساعت زودتر خیس می کنیم. آب برنج را خالی کرده با دو لیوان آب می گذاریم کمی بپزد بعد شیر را اضافه می کنیم و با حرارت ملایم باید شیر برنج بجوشد تا کاملاً بپزد. سپس گلاب را داخل آن می ریزیم و چند جوش که زد خامه را می ریزیم و شير برنج را بلافاصله از روی حرارت برمی داریم و در ظرف می کشیم و با شکر یا مربا مصرف می کنیم.

طرز تهیه انواع دسر(قسمت 1)

شله زرد

مواد لازم

برنج نیم کیلو

شكر ۷۵۰ گرم

زعفران ساییده یک قاشق مرباخوری

گلاب نصف استکان

خلال بادام ۱۵۰ گرم

خلال پسته ۵۰ گرم

دارچین ۲ قاشق غذاخوری

طرز تهیه

بهتر است برنج را از شب قبل خیس کنیم، برنج را پیمانه کرده دو برابر هر پیمانه آب روی برنج می ریزیم و روی آتش می گذاریم تا جوش بیاید. کف برنج را می گیریم و میگذاریم کاملاً مغز برنج پخته شود. سپس شکر و گلاب و زعفران حل شده در آب جوش را می ریزیم و مرتب هم می زنیم تا ته نگیرد و جا بیافتد و خلال های بادام را نیز درون آن ريخته، هنگامی که آماده شد شله زرد در ظرف های مناسب ریخته و روی آن را با خلال پسته و دارچین تزیین می کنیم.

طرز تهیه انواع دسر(قسمت 1)

ترحلوا

مواد لازم

آرد برنج یک کیلو

شكر ۷۵ گرم

گلاب یک استکان

زعفران ساییده یک قاشق چایخوری

روغن 750 گرم

آب ۴ لیوان

طرز تهیه

روغن را در ظرف می ریزیم. اگر ظرف گود باشد مانند قابلمه بهتر است. روی آتش می گذاریم تا داغ شود بعد آرد برنج را می ریزیم و حرارت را ملایم می کنیم و مرتب بهم می زنیم تا آرد سرخ شود و رنگ آن قهوه ای کم رنگ بشود. سپس شکر را با آب می جوشانیم تا آب شود و قوام بیاید. بعد گلاب و زعفران را داخل شربت می ریزیم چند جوش که زد از روی حرارت برمی داریم. آرد سرخ شده را از روی حرارت برمی داریم و شربت را داخل آن می ریزیم و خوب بهم می زنیم تا شربت جذب حلوا بشود و روغن بیاندازد اگر مایع کمی شل بود دو دقیقه حلوا روی آتش می گذاریم. بعد حلوا را در دیس می کشیم و خلال بادام و پسته روی آن را تزیین می کنیم.

طرز تهیه انواع دسر(قسمت 1)

حلوای آرد گندم

مواد لازم

آرد گندم (آرد نان سنگک باشد بهتر است یک کیلو شکر ۷۵۰ گرم

روغن ۵۰۰ گرم

زعفران ساییده یک قاشق چایخوری

آب ۴ لیوان

گلاب یک استکان

طرز تهیه

آرد را الک می کنیم در یک ظرف گود روغن را می ریزیم تا داغ شود. بعد آرد را می ریزیم با حرارت ملایم مرتب بهم می زنیم تا آرد سرخ شود و رنگ آن قهوه ای و بوی آرد بلند شود. شکر را در آب ریخته روی حرارت می گذاریم تا چند جوش بزند. آرد سرخ شده را از روی حرارت برمی داریم و شربت را به تدریج روی آرد می ریزیم و بهم می زنیم تا شربت جذب حلوا بشود و حلوا روغن بیاندازد اگر شل بود یکی دو دقیقه حلوا را روی حرارت می گذاریم سپس حلوا را با در دیس می کشیم و یا در بشقاب های کوچک می ریزیم و با خلال پسته و بادام روی آنها را تزیین می کنیم. می توانیم حلوا را داخل کاغذهای کوچک شکلات قرار بدهیم و روی هر یک را خلال پسته و بادام بگذاریم.

طرز تهیه انواع دسر(قسمت 1)

کاچی

مواد لازم

آرد گندم نیم کیلو

آب 10 لیوان

شکر 750 گرم

روغن 300 گرم

زعفران ساییده یک قاشق چایخوری

گلاب یک استکان

طرز تهیه

آرد را الک کرده و روغن را می گذاریم داغ شود. آرد را در روغن ریخته تا با حرارت ملایم سرخ شود و مرتب بهم می زنیم و رنگ آرد طلایی که شد شکر را با آب می جوشانیم تا قوام بیاید و گلاب و زعفران حل شده در آب گرم را داخل شربت می ریزیم و سپس شربت را به تدریج داخل آرد سرخ شده می ریزیم سپس بهم می زنیم تا آرد صاف شود. بعد کاچی را می گذاریم آرام بجوشد و به روغن بیافتد. اگر کاچی خیلی غلیظ بود مقداری آب داخل آن می ریزیم و یک جوش که زد کاچی را در ظرف می کشیم. برای تهیه کاچی بجای آرد گندم می توانیم از آرد برنج استفاده کنیم.

طریقه سبز کردن گندم برای سمنو

گندم را تمیز کرده می شوییم آب سرد روی آب می ریزیم به طوری که روی گندم را سه انگشت آب بگیرد. دو روز گندم را می گذاریم در آب باشد در مدت این دو روز دو سه بار آب آن را عوض می نماییم نوک گندم ها سفید که شد دستمال نازکی را خیس می کنیم و گندم را در آن می ریزیم و دستمال گندم را در یک ظرف قرار می دهیم و در جای گرمی مانند نزدیک بخاری یا پشت پنجره در آفتاب می گذاریم و روزی دو بار صبح و شب کمی آب با دست روی دستمال می پاشیم. دستمال باید همیشه مرطوب باشد ریشه گندم که ظاهر شد آن را در یک ظرف پهن می کنیم و پارچه مرطوبی روی آن می کشیم و روزی دو سه بار روی دستمال أب می پاشیم تا گندم ها ساقه پیدا کند وقتی ساقه نقره ای رنگ شد قبل از آن که سبز شود آن را برای سمنو مصرف می کنیم.

طرز تهیه انواع دسر(قسمت 1)

سمنو

مواد لازم

گندم یک کیلو

آرد ۴ کیلو

طرز تهیه

به نسبت یک کیلو گندم چهار کیلو آرد لازم است. گندم نقره ای شده را چرخ می کنیم و یا می کوبیم بعد مقداری آب روی آن می ریزیم و خوب مخلوط کرده آن را از صافی رد می نماییم و آنها را با دست فشار می دهیم تا عصاره گندم که شیرین است گرفته شود آرد را در یک ظرف مناسب می ریزیم. شیره گندم را هم روی آن ریخته بهم می زنیم تا مایه صاف و رقیق شود. شیره گندم باید مقداری باشد که مایه را رقیق کند. ظرف را روی حرارت ملایم قرار می دهیم مرتب آن را هم می زنیم تا جوش آمده و غلیظ گردد و ته نگیرد و رنگ آن هم قهوه ای شود. نکته حساس در پختن سمنو این است که از هم زدن سمنو غفلت نکنیم چون زود ته می گیر و گلوله می شود. پس از آن که سمنو غلیظ شد و غلظت آن مانند ماست معمولی درآمد و رنگ آن هم قهوه ای خوش رنگ شد سمنو آماده است سمنو به روغن و شکر احتیاج ندارد چون جوانه گندم خود شیرین و چرب ست اگر مایل بودیم می توانیم مقداری بادام با پوست اول در سمنو بریزیم.

طرز تهیه انواع دسر(قسمت 1)

مسقطی

مواد لازم

نشاسته خوب 250 گرم

روغن 50 گرم

گلاب نصف استکان

شکر 400 گرم

آب 6 فنجان

خلال بادام 100 گرم

طرز تهیه

نشاسته را در ۶ فنجان آب سرد حل کرده و صاف می کنیم. بعد در ظرف گودی می ریزیم و با حرارت ملایم می گذاریم بجوشد و کمی غلیظ شود و مرتب بهم می زنیم تا ته نگیرد. سپس گلاب و شکر و خلال بادام را داخل نشاسته ریخته و روغن آب کرده را اضافه می کنیم و مسقطی را هم می زنیم تا تمام مواد با هم مخلوط شوند مایه که غلیظ شد آن را در پیاله های کوچک می ریزیم و کمی پودر پسته روی آنها می پاشیم.

طرز تهیه انواع دسر(قسمت 1)

برشتوک

مواد لازم

آرد 250 گرم

روغن 200 گرم

پودر قند 150 گرم

دارچین مقداری

طرز تهیه

آرد را الک کرده در روغن سرخ می کنیم و مرتب بهم می زنیم تا قهوه ای رنگ شود. سپس آن را از روی حرارت برمی داریم پودر قند و دارچین را داخل آن می ریزیم و خوب بهم می زنیم تا یکدست گردد. دوباره آن را به مدت دو دقیقه روی حرارت قرار می دهیم با پشت قاشق روی برشتوک می مالیم و آن را از روی حرارت برمی داریم. و تا داغ است در ظرف گود یاسینی کوچک می ریزیم و روی آن را صاف می کنیم و مقداری پودر پسته و نارگیل روی آن می پاشیم. می توانیم برشتوک را لوزی لوزی مانند باقلوا هم ببریم و در ظرف بچینیم.

طرز تهیه انواع دسر(قسمت 1)

حریره بادام

مواد لازم

بادام 200 گرم

شكر ۲ قاشق سوپخوری

آرد برنج ۳ قاشق سوپخوری

طرز تهیه

روی بادام آب جوش می ریزیم تا پوست آنها را بتوانیم بکنیم. بادام پوست کنده شده را چرخ می کنیم و با در مخلوط کن می ریزیم سپس در پارچه نازکی بادام چرخ شده را ریخته و سه لیوان آب گرم روی آن می ریزیم و شیره بادام را کاملاً می گیریم بعد آرد برنج را در شیره بادام حل می کنیم و شکر را اضافه کرده و روی حرارت ملایم می گذاریم و مرتب بهم می زنیم تا کمی غليظ شود سپس از روی حرارت برمی داریم و در ظرف می کشیم.

دسرهای فرنگی


طرز تهیه انواع دسر(قسمت 1)

کرم کارامل

مواد لازم

شیر ۳ فنجان

شكر ۴۵۰ گرم

تخم مرغ ۱۰ عدد

وانیل نصف قاشق چایخوری

طرز تهیه

یک فنجان و نیم از شکر را با کمی آب حدود چهار قاشق در ظرف کوچکی می ریزیم و روی حرارت ملایم می گذاریم و هم می زنیم تا شکر آب شود و طلایی رنگ گردد. نصفی از این شربت را در ظرفی که می خواهیم کرم را در آن آماده کنیم می ریزیم و شربت را تا تمام بدن ظرف می چرخانیم تا بدنه ظرف با شربت آغشته گردد (ظرف گود و پیرکس باشد بهتر است) نصف لیوان آب جوش داخل بقیه شربت می ریزیم روی حرارت قرار می دهیم تا شکرهای کارامل شده حل شود و شربت کمی غليظ شود و آن را از روی حرارت برمی داریم می گذاریم تا سرد شود. زرده تخم مرغ را با بقیه شکر و وانیل مخلوط کرده بهم می زنیم تا کاملاً سفید و سفت شود. ۵ عدد سفیده تخم مرغ را جداگانه می زنیم تا سفت شود. شیر را می جوشانیم و تا داغ است روی زرده تخم مرغ می ریزیم و سفیده را هم اضافه می کنیم و تمام مواد را مخلوط می نماییم و این مایه را در ظرفی که با کارامل آغشته کرده بودیم می ریزیم و کرم را به صورت بن ماری داخل فر قرار می دهیم و مدت یک ساعت کرم را می گذاریم در فر تا پخته شود.

پس از یک ساعت یک چنگال را وسط آن فرو می کنیم اگر از مایه چیزی به چنگال نچسبد کرم حاضر است ظرف را از فر بیرون می آوریم و می گذاریم کاملاً سرد شود و ظرف گرم را داخل یک ظرف گرد مناسب برمی گردانیم. می توانیم این کرم را در ظرف های کوچک به تعداد نفرات آماده کنیم و روی آن شربت کارامل را که قبلاً آماده کرده ایم بدهیم (کرم کارامل را روی حرارت گاز هم بدون این که در فر بگذاریم به طريقه بن ماری می توانیم درست کنیم.)

طرز تهیه انواع دسر(قسمت 1)

کرم شکلات

مواد لازم

شیر یک فنجان

کاکائو ۱۰۰ گرم

شکر ۷ قاشق سوپخوری

کره ۵۰ گرم

طرز تهیه

شیر و کاکائو و شکر را در یک ظرف می ریزیم و روی حرارت ملایم می گذاریم و بهم می زنیم تا جوش آمده و غليظ شود. کره را داخل آن می اندازیم. کره که آب شد کرم را از روی حرارت برمی داریم تا سرد شود سپس مصرف می کنیم.

طرز تهیه انواع دسر(قسمت 1)

کرم موز

مواد لازم

موز ۶ عدد

شیر ۲ فنجان

شکر ۷ قاشق سوپخوری

وانیل نصف قاشق چایخوری

کاکائو یک قاشق سوپخوری

خامه ۲۵۰ گرم

طرز تهیه

ژلاتین را در کمی آب جوش حل کرده شیر را کمی گرم می کنیم و ژلاتین را با شیر مخلوط می نماییم می گذاریم تا سرد شود. دو عدد از موزها را کنار گذاشته بقیه را ریز خرد می کنیم. شیر و موز و شکر و خامه را با هم مخلوط کرده و کاکائو را در شیر حل می کنیم و داخل مایه می ریزیم سپس مایه را در قالب ریخته و در یخچال قرار می دهیم تا بسته شود. قالب را یک ثانیه در آب نیم گرم می گذاریم و زود در ظرف برمی گردانیم و اطراف آن را با بقیه موزها به صورت حلقه حلقه تزئین می کنیم.

طرز تهیه انواع دسر(قسمت 1)

دسر طالبی

مواد لازم

طالبی 3 عدد

گردوی تازه 300 گرم

خامه 600 گرم

سفیده تخم مرغ ۶ عدد

قند ساییده 6 قاشق سوپخوری

میوه مخلوط ۴ فنجان

برگ مو چند عدد

شكر ۶ قاشق سوپخوری

تذکر

قند ساییده شده باید با ۶۰۰ گرم خامه و شش سفیده تخم مرغ به وسیله همزن زده شود.

طرز تهیه

طالبی ها را تماماً پوست می کنیم. سر آن را یک ورقه گرفته تخمه های آن را بیرون آورده ته طالبی را کمی صاف می کنیم به طوری که بتوانیم در بشقاب عمودی قرار بدهیم. خامه را با سفیده تخم مرغ خوب می زنیم و با احتياط قند ساییده را به آن اضافه می کنیم.

طالبی با حوله تمیزی خوب خشک می کنیم و میوه آماده را با شکر مخلوط کرده وسط طالبی می ریزیم سرطالبی را گذارده و خامه زده شده را دور آن می مالیم به طوری که تمام طالبی گرفته شود. گردو را ریز کرده و به اطراف طالبی روی خامه می پاشیم و اطراف آن را با برگ مو و میوه های الوان تزیین می نماییم و در یخچال می گذاریم.

تذکر

میوه هایی را که می توانیم در طالبی بریزیم به قرار ذیل است: کمپوت آناناس، تکه ای کوچک طالبی، انگور بی دانه (اگر دانه داشت دانه های آن را قبلاً بیرون می آوریم) توت فرنگی، هلو، گیلاس بدون هسته و بقیه میوه های دیگر که در فصل یافت می شود.

طرز تهیه انواع دسر(قسمت 1)

دسر هلو

دسر هلو بسیار راحت و خوشمزه و لذیذ می باشد و می توان از هلوی تازه و همچنین از کنسرو هلو استفاده کرد.

مواد لازم

هلو 3 فنجان

دارچین کوبیده نصف مرباخوری

آب سرد نصف فنجان

پوست لیموترش رنده شده یک قاشق مرباخوری

شکر یک فنجان

آرد سفید یک فنجان

نمک یک چهارم قاشق مرباخوری

روغن نصف فنجان

طرز تهیه

قالب نسوز مورد نظر را چرب می کنیم. هلو را بریده و در ته قالب قرار می دهیم. دارچین، آب و پوست لیمو ترش را اضافه می کنیم. در یک کاسه جداگانه شکر، آرد نمک و روغن را با هم مخلوط نموده و روی هلو پهن می کنیم. در فر ۳۵۰ درجه به مدت ۳۵ الی ۴۵ دقیقه یا تا موقعی که روی آن کاملاً برشته شود می گذاریم.

تذکر

این دسر را می توانیم گرما گرم خورد و هم می توانیم آن را با خامه سرو کرد.

طرز تهیه انواع دسر(قسمت 1)

دسر سیب با خمیر

این دسر بسیار آسان و اگر در اندازه گرفتن مواد دقت شود هرگز خراب نمی شود و درست کردن آن مثل سایر دسرها ابداً نگرانی ندارد و در موقعی که انسان مهمان دارد و می خواهد دسر تهیه نماید که حتماً خوب از آب درآید بهتر است که آن را دست کند.

مواد لازم

سیب درشت یک کیلو

شیر یک فنجان

آرد سفید یک فنجان

تخم مرغ یک عدد

پیکنیگ پودر یک قاشق مرباخوری

نمک نصف قاشق مرباخوری

لیمو ترش ۲ عدد

(برای سرخ کردن) به مقدار لازم

شكر یک فنجان اندازه گیری

طرز تهیه

سیب های را پوست کنده، حلقه حلقه بريده وسط آن را در می آوریم و در آبلمیو و شکر می خوابانیم. تخم مرغ را در یک کاسه می شکنیم و کمی می زنیم. آرد و بیکینگ پادر و نمک را با هم الک کرده به تخم مرغ می افزاییم کم کم شیر سرد را اضافه می کنیم. سیب های حلقه حلقه شده را دانه دانه از کاسه بیرون آورده در آرد می غلطانیم و در مایه فرو می بریم (دقت می کنیم تا ما دور تا دور سیب را بگیرد و در روغن که قبلاً به مقدار لازم در قابلمه سنگین وزنی داغ کرده ایم سرخ می کنیم.) پس از انداختن سیب ها در روغن شعله آتش را کم می کنیم که وسط آن پخته شود.

از روغن بیرون می آوریم و روی کاغذ کاهی قرار می دهیم تا زیادی روغن آنها گرفته شود. در دیس مورد نظر می چینیم و سپس کرم لیموترش تهیه شده را روی آن می ریزیم.

طرز تهیه انواع دسر(قسمت 1)

ژله میوه با خامه

مواد لازم

ژله توت فرنگی ۳ بسته

خامه ۲۵۰ گرم

وانیل نصف قاشق چایخوری

خاکه قند ۴ قاشق سوپخوری

میوه خرد کرده ۲ لیوان

طرز تهیه

ژله را در یک ظرف می ریزیم و سه فنجان آب جوش کم كم داخل ژله ریخته و بهم می زنیم تا ژله در آب جوش حل شود. سه فنجان آب سرد به آن اضافه می کنیم و ژله را می گذاریم تا سرد شود. میوه های خرد شده را در ژله حل شده می ریزیم. مایه را در قالبی که وسط آن سوراخ است ریخته و در یخچال قرار می دهیم تا کاملاً بسته شود خامه را با خاکه قند مخلوط کرده می زنیم تا سفت شود و فرم بگیرد وقتی ژله بست شد آن را از یخچال در آورده و یک لحظه آن را در آب نیم گرم قرار می دهیم. ظرفی را روی دهانه قالب می گذاریم. ژله را در ظرف برمی گردانیم و روی آن را با خامه آماده شده پر کرده اطرافش را می توانیم با انواع کمپوت میوه تزیین کنیم.

طرز تهیه انواع دسر(قسمت 1)

کافه گلاسه

مواد لازم

شیر یک لیوان

قهوه ۲ قاشق مرباخوری

شكر ۴ قاشق

بستنی یک فنجان

طرز تهیه

شیر و قهوه و شکر را مخلوط کرده با حرارت ملایر می جوشانیم. سپس در یخچال می گذاریم تا کاملاً سرد شود بعد بستنی را در لیوان می ریزیم. با شیر و قهوه سرد شده لیوان را پر می کنیم (این مقدار برای یک لیوان کافه گلاسه در نظر گرفته شده است.)

بیشتر بخوانید:

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید