امروز: جمعه, ۰۴ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۷ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 271736
۸۴۷
۱
۰
نسخه چاپی

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 1)

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 1)

پایگاه خبری حقوق نیوز

انواع شیرینی

نکات لازم برای تهیه انواع شیرینی

1- آردهایی که برای تهیه شیرینی ها استفاده می شود مانند آرد سفید یا آرد برنج و آرد نخودچی باید کاملاً نرم و تازه باشد و برای این که آرد برنج و آرد نخودچی نرم باشد باید آنها را الک کرده یا از پارچه بسیار ریز بافت رد کرد.

2- مواد اولیه شیرینی ها باید از بهترین نوع باشد.

3- برای پختن انواع شیرینی ها باید قبلاً فر را با حرارت مناسب گرم و آماده کرد.

4- برای این که شیرینی بپزد و رنگ آن سفید بماند می توانیم یک ورقه کاغذ روغنی را با دستمال کمی مرطوب کنیم و روی شیرینی بیاندازیم و بعد سینی شیرینی را در فر قرار بدهیم.

5- برای حل کردن شکلاتی که در بعضی از شیرینی ها مصرف می شود باید شکلات را خرد کرده در یک ظرف بریزیم و آن ظرف را در آب جوش قرار بدهیم و هم بزنیم تا شکلات حل شود.

6- برای این که روی شیرین طلایی رنگ شود یک زرده تخم مرغ را با کمی شیر مخلوط می کنیم و با قلم مو روی شیرینی می مالیم بعد شیرینی را می پزیم.

طرز پوست گرفتن بادام

بادام را در آب خیس می کنیم تا پوست آن نرم شود بعد پوست آن را می گیریم بعد بادام پوست کنده را روی پارچه تمیزی می ریزیم تا خشک شود.

طرز خواباندن بادام در یاس

بادام پوست کنده خشک شده را در ظرف گودی می ریزیم و روی آنها را مقداری گل یاس ریخته و در ظرف را می بندیم و در روز یکبار یاس های پلاسیده شده را بر می داریم و یاس تازه بجای آن می ریزیم تا بادام ها کاملاً بوی یاس بگیرند به جای یاس می توانیم بیدمشک هم بریزیم و بهمین طریق می خوابانیم تا بادام ها کاملاً بوی بیدمشک بگیرند.

بادام سوخته

مغز بادام ۳۰۰ گرم و شکر ۳۰۰ گرم. مغز بادام را در تابه ریخته کمی تفت داده حفظ شود، بعد شکر را روی آن ریخته و بهم می زنیم تا آنکه قرمز رنگ شود، نه سینی را با کمی کره چرب کرده و بادام سوخته را در آن ریخته و با قاشق بادام ها را از یکدیگر جدا سازیم.

نان گردویی 1

مواد لازم

مغز گردو 400 گرم

زرده تخم مرغ 5 عدد

خاکه قند 5 قاشق غذاخوری

وانیل نصف قاشق مرباخوری

طرز تهیه

گردو را تفت داده که پوست آن گرفته شود. در ظرفی پنج عدد زرده تخم مرغ را با قاشق سوپخوری خاکه قند نرم خوب بزنید، گردو و وانیل را ریخته خوب مخلوط کنید. بعد در ظرفی که به آن را کاغذ پهن کرده، از مایه به ش کل و یا اندازه گردو روی کاغذ گذاشته در فر بگذارید، یا آن که زیر و روی ظرف آتش ذغال گذاشته هفت تا هشت دقیقه بیشتر لازم نیست، نگاه کنید اگر زیر آن قرمز شده از روی آتش بردارید و سرد که شد از روی کاغذ برداشته در ظرف بچینید.

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 1)

نان گردویی 2

مواد لازم

دارچین ۱۰۰ گرم

آرد سفید ۵۰۰ گرم

خرما ۵۰۰ گرم

گردو 400 گرم

مغز پسته ۲۰۰ گرم

طرز تهیه

مغز گردو را در تاره تفت داده پوست آن را گرفته از چرخ رد نموده حاضر است. آرد را در روغن سرخ کرده که مایه غلیظی آماده است. گرد دارچین را در کف سینی پخش نموده نیمی از آن مایه را در سینی صاف و یکدست پهن کرده و نیمی از مغز گردوی چرخ شده را روی آن صاف و یکدست پهن کنید. خرمای هسته و ته گرفته و از وسط دو نیم شده را روی گردو صاف و متصل بهم بچینید. بقیه گردو را روی خرما صاف و مرتب پهن کنید بقیه آرد سرخ شده را روی آن صاف و یکدست بپوشانید، یک کاغذ سفید پاک روی آن گذاشته و روی کاغذ با سینی آن را فشار دهید که بهم بچسبند، بعد کاغذ را برداشته و مغز پسته ریز خرد شده را روی آن پخش نموده و با کف دست آن را فشار داده که جانشین شود. پس از آنکه خنک شد آن را چهارگوش یا لوزی ببرید.

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 1)

نان آردی

مواد لازم

نارگیل پودرشده 200 گرم

آرد گندم 300 گرم

مغز بادام خرد شده 200 گرم

کره یا روغن 200 گرم

شکر 200 گرم

دارچین کوبیده 150 گرم

طرز تهیه

شکر را با قدری آب پخته تا خوب قوام آید آرد گندم و مغز بادام را در روغن سرخ کنید، زمین گذارده شکر را در آن ریخته خوب بهم زده (شکر آب غلیظ شده) گرد دارچین را در ظرفی پهن نموده و مایه را روی دارچین صاف و به قطر یک سانت پهن کرده و نارگیل ریز خرد شده را روی آن پاشید و روز بعد چهارگوش با لوزی بریده و در ظرف بچینید.

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 1)

برشتوک نخودچی

مواد لازم

آرد نخودچی یک کیلو

خاکه قند نیم کیلو

هل کوبیده نصف قاشق چایخوری

روغن ۷۵۰ گرم

طرز تهیه

روغن را در یک ظرف ریخته و روی حرارت می گذاریم تا داغ شود آرد نخودچی را در آن می ریزیم و حرارت را ملایم می کنیم و بهم می زنیم تا آرد کاملاً سرخ شود و طلایی رنگ گردد و بعد آرد نخودچی را از روی حرارت برمی داریم و هل کوبیده نرم و خاکه قند را در آن می ریزیم و مخلوط می نماییم. سپس مایه را در سینی کوچک می ریزیم و با پشت قاشق روی آن را صاف می کنیم بعد از سرد شدن برشتوک را چهارگوش می بریم و مقداری پودر پسته روی آن می پاشیم و در ظرف می چینیم.

طرز تهیه آرد برنج

برنج را چندین بار می شوییم و دو روز در آب سرد خیس می کنیم و در این مدت چند بار آب برنج را عوض می نماییم بعد از دو روز برنج را در آبکش می ریزیم تا آب آن برود بعد برنج را می کوبیم تا کاملاً نرم شود بعد در یک سینی بزرگ پهن می کنیم تا خشک گردد و خشک که شد آن را الک کرده دوباره می گذاریم خشک شود و یک بار دیگر آن را الک می کنیم.

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 1)

نان برنجی

مواد لازم

آرد برنج یک کیلو

خاکه قند ۳۵۰ گرم

روغن نیم کیلو

تخم مرغ ۲ عدد

گلاب یک فنجان

طرز تهیه

خاکه قند و روغن و زرده تخم مرغ ها را خوب می زنیم تا نرم شود سفیده تخم مرغ ها را جداگانه می زنیم که سفت گردد و از همزن نریزد بعد سفیده زده شده و گلاب را با خاکه قند و روغن مخلوط می کنیم. آرد را می ریزیم و بهم می زنیم تا تمام مواد با هم مخلوط شوند این خمیر باید نرم و لطیف باشد خمیر را در یک کیسه نایلون می ریزیم و می گذاریم یک روز بماند بعد از این مدت از خمیر گلوله های کوچکی به اندازه یک فندق برمی داریم در کف دست آن را به اندازه یک دو ریالی پهن می کنیم و روی آن را با شیئی استوانه ای نقشه می اندازیم و یا با قالب های مخصوص روی آنها را نقش می اندازیم. تمام خمیر را دانه دانه به همین شکل درست می کنیم و داخل سینی فر می چینیم و در فر با حرارت ۳۰۰ درجه سانتی گراد به مدت ۲۰ دقیقه می گذاریم بپزد. نان ها باید کمی برشته شوند بعد سینی را از فر بیرون می آوریم و بعد از سرد شدن شیرینی ها را در ظرف می چینیم.

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 1)

سوهان عسلی

مواد لازم

عسل ۳ قاشق سوپخوری

شکر ۱۵۰ گرم

روغن مایع 4 قاشق سوپخوری

خلال بادام ۱۵۰ گرم

زعفران ساییده یک قاشق چایخوری

طرز تهیه

ته سینی را چرب کرده آماده می گذاریم. خلال بادام را می شوییم و خشک می کنیم. در یک ظرف کوچک شکر و روغن و عسل را می ریزیم و روی حرارت تند و یکنواخت می گذاریم گاهی بهم می زنیم تا ش کر آب گردد و طلایی شود خلال بادام را توی مایه می ریزیم و بهم می زنیم (البته زیاد بهم نمی زنیم چون روغن می اندازد) وقتی مایه طلایی شد زعفران را در کمی آب جوش حل کرده داخل مایه می ریزیم کمی بهم می زنیم تا مایه یکدست شود برای این که متوجه شویم سوهان عسل آماده است کمی از مایه را گوشه سینی می ریزیم اگر مایه خودش را گرفت و بسته شد سوهان حاضر است حرارت را خیلی کم می کنیم بطوری که فقط مایه گرم بماند سپس از مایه با قاشق مرباخوری به فاصله روی سینی می ریزیم تا مایه تمام شود فوری روی هر سوهان دو سه عدد خلال پسته قرار می دهیم پس از سرد شدن آنها را با نوک کارد از سینی جدا می کنیم و در ظرف درداری نگاه می داریم.

طرز تهیه شربت باقلوا

شکر را با آب مخلوط کرده روی حرارت می گذاریم تا بجوشد و کمی غلظ شود. گلاب را داخل آن می ریزیم پس از چند جوش شربت را از صافی رد می کنیم اگر باقلوا خشک شد کمی شربت گرم روی آن می دهیم.

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 1)

باقلوا

مواد لازم

بادام پوست گرفته نیم کیلو

هل کوبیده یک قاشق سوپخوری

خاکه قند ۲۵۰ گرم

لواش باقلوا

شیر یک استکان

آرد 150 تا 200 گرم

زرده تخم مرغ 2 عدد

بیکینگ پادر نصف قاشق مرباخوری

روغن مایع 2 قاشق

شربت باقلوا

شکر نیم کیلو

گلاب یک استکان

آب 5/1 پیمانه

طرز تهیه

اول خمیر لواش باقلوا را درست می کنیم. شیر و روغن و بیکینگ پادر زرده تخم مرغ را داخل ظرف ریخته مخلوط می نماییم کم کم آرد را روی مایه می ریزیم و با دست بهم می زنیم تا خمیر شود به طوری که خمیر سفت باشد و به دست نچسبد بعد خمیر را خوب مالش می دهیم سپس آن را داخل یک کیسه نایلون قرار می دهیم و به مدت دو سه ساعت می گذاریم روی یک میز یا تخته بزرگ کمی آرد می پاشیم و بعد خمیری را که در کیسه نایلون گذاشته بودیم به سه قسمت مساوی تقسیم می کنیم باقلوا را بهتر است که در جعبه های کوچک نیم کیلویی و یا یک کیلویی درست کنیم در صورت تهیه در جعبه یک چهارگوش حلب مخصوص باقلوا آماده می گذاریم. از خمیر گلوله ای به اندازه یک گردو برمی داریم روی میز کمی آرد می پاشیم و خمیر را با نورد نازک تا حدی که ممکن است بار می کنیم با برس مخصوصی آرد روی لواش را پاک می نماییم جعبه را روی لواش می گذاریم. لواش را طوری که تقریباً اطرافش نیم سانت از جعبه بزرگتر باشد می بریم و این لواش را در جعبه می اندازیم و بهمین ترتیب دو ورقه لواش توی جعبه می اندازیم بعد روی لواش را با مایه آماده شده بادام پر می کنیم و با پشت قاشق مایه را فشار می دهیم تا سفت و صاف شود کمی گلاب با دست روی مواد می پاشیم و دو تا چهار ورقه لواش روی جعبه می اندازیم و بعد با یک کارد باریک و تیز باقلوا را که هنوز نپخته ایم به شکل لوزی یا چهار گوش می بریم. ۹۰ گرم روغن آب کرده جرم گرفته را داغ می کنیم و روی جعبه می دهیم و جعبه را به مدت ۲۰ دقیقه در فر با حرارت ۳۰۰ درجه سانتی گراد قرار می دهیم بعد جعبه را پس از این مدت روی پنجره بالای فر به مدت یک ربع می گذاریم تا روی باقلوا کمی طلایی شود بعد باقلوا را از فر بیرون می آوریم کمی سرد شود و شربت باقلوا را آماده می کنیم و روی باقلوا می دهیم (شربت باقلوا را یک مرتبه روی باقلوا نمی دهیم بلکه به دفعات روی باقلوا می ریزیم تا خمیر نشود). در چند جعبه می توانیم باقلوا را آماده کنیم. در سینی هم به همین طریق می توانیم باقلوا را درست کنیم. لواش را به اندازه سینی باز می کنیم.

باقلوای پسته

باقلوای پسته هم به شکل باقلوای بادام درست می شود. به جای نیم کیلو بادام نیم کیلو پسته سبز چرخ شده استفاده می کنیم.

باقلوای گردو

این باقلوا هم مانند باقلوای بادام تهیه می شود به جای بادام از نیم کیلو مغز گردوی چرخ کرده استفاده می کنیم.

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 1)

قطاب

مواد لازم

آرد ۱۵۰ گرم (به اندازه ای که مایه خمیر شود)

زرده تخم مرغ 2 عدد

ماست نصف پیمانه

بیکینگ پادر یک قاشق مرباخوری

روغن نصف پیمانه ( ۱۰۰ گرم)

طرز تهیه

زرده تخم مرغ و ماست و بیکینگ پادر و روغن را مخلوط کرده آرد را کم کم به آن اضافه می نماییم بهم می زنیم تا مایه خمیر شود طوری که خمیر زیاد سفت نشود و به دست هم نچسبد. این خمیر را کمی ورز می دهیم و در کیسه نایلون به مدت یک تا دو ساعت می گذاریم بماند.

مواد لازم برای وسط قطاب

بادام چرخ کرده ۲۵۰ گرم

هل کوبیده یک قاشق سوپخوری

خاکه قند ۱۵۰ گرم

طرز تهیه

بادام و خاکه قند و هل را مخلوط کرده آماده می گذاریم از خمیر گلوله ای به اندازه یک پرتقال برمی داریم و روی میز با خمیر بازکن خمیر را باز می کنیم تا قطر خمیر به اندازه نیم سانتی متر شود سپس با گردی دهانه یک استکان یا لیوان دایره ای از توی خمیر در می آوریم دایره را کف دست پهن می کنیم کمی از مواد بادام وسط دایره می ریزیم و یک طرف خمیر را روی مواد برمی گردانیم تا به شکل نیم دایره بشود سپس اطراف خمیر را بهم می چسبانیم و دور خمیر را پیچ میدهیم. بعد در یک ظرف کوچم روغن فراوان می ریزیم و می گذاریم داغ شود و قطاب ها را در روغن سرخ می کنیم بعد با کفگیر قطاب ها را از روغن در می آوریم و در صافی می گذاریم تا روغن زیادی آن گرفته شود و بعد آنها را گرم گرم در خاکه قند می غلتانیم و در ظرف می چینیم.

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 1)

نان پنجره ای

مواد لازم

آرد سفید 2 استکان

شیر یک لیوان

تخم مرغ 6 عدد

گلاب 4 قاشق سوپخوری

نشاسته 1 قاشق سوپخوری

طرز تهیه

در یک ظرف تخم مرغ ها را خوب هم می زنیم که یکدست شود. نشاسته را در گلاب و شیر سرد حل کرده به تخم مرغ ها اضافه می کنیم. بعد آرد را می ریزیم خوب بهم می زنیم تا مایه صاف و یکدست شود سپس در یک ظرف گودی روغن فراوان ریخته می گذاریم داغ شود. روغن به اندازه ای باشد که روی قالب نان پنجره را بگیرد. قالب نان پنجره را درون روغن می گذاریم تا خوب گرم شود سپس قالب را تکان می دهیم تا شیرینی از قالب جدا شود و در روغن بیافتد. یک طرف آن که کمی برشته شد آن را برمی گرانیم تا طرف دیگرش هم برشته شود باید دقت کنیم که رنگ شیرینی ها قهوه ای نشود. زود باید از روغن دربیاوریم و در صافی قرار بدهیم تا روغن زیادی آن گرفته شود. با تمام مایه به همین ترتیب نان پنجره ای دست می کنیم تا تمام شود. شیرینی ها را در ظرف می چینیم و روی آنها خاکه قند نرم می پاشیم.

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 1)

توت

مواد لازم

بادام چرخ کرده نیم کیلو

گلاب یک استکان

خاکه قند نیم کیلو

طرز تهیه

در یک ظرف بادام و خاکه قند را مخلوط می کنیم گلاب را کم کم روی آن می ریزیم و بهم می زنیم تا مایه خمیر شود زیاد شل نباشد باید خمیر چسبندگی پیدا کند. بعد از مایه به اندازه یک فندق برمی داریم و با دست به شکل توت درست می کنیم و آن را داخل شکر می غلتانیم و یک خلال پسته مانند دم توت طبیعی به ته آن فرو می کنیم. تمام خمیر توت به همین شکل آماده می نماییم و آنها را در یک ظرف سربسته نگه می داریم تا خشک نشود. اگر بادام توت را در یاس بخوابانیم شیرینی معطر خواهد شد (اگر خمیر توت شل بود مقداری پودر بادام و یا خاکه قند به آن اضافه می کنیم).

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 1)

پفک

مواد لازم

سفیده تخم مرغ 4 عدد

آب لیمو 3 قاشق سوپخوری

خاکه قند 250 گرم

وانیل نصف قاشق چایخوری

طرز تهیه

سفیده تخم مرغ را در ظرفی می ریزیم و با همزن آنقدر می زنیم که سفید شود سپس خاکه قند را کم کم به آن اضافه می کنیم و روی حرارت ملایم طوری که فقط گرم شود قرار می دهیم و مرتب بهم می زنیم. دقت می کنیم مایه داغ و پخته شود بعد آب لیمو را قطره قطره داخل آن می ریزیم و خوب بهم می زنیم. مایه که پف کرد از روی حرارت برمی داریم و با قاشق یا قیف روی کاغذ روغنی می ریزیم و در فر با حرارت ۱۷۰ درجه چند دقیقه قرار می دهیم تا پفک ها خشک شوند بعد آنها را از فر بیرون می آوریم. اگر بخواهیم پفک رنگی باشد می توانیم مختصری رنگ مخصوص شیرین به مایه اضافه کنیم.

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 1)

زولبیا

مواد لازم

آب 5 قاشق سوپخوری

ماست یک لیوان (۳۰۰ گرم)

نشاسته یک کیلو

طرز تهیه

نشاسته را با آب مخلوط کرده ماست را می ریزیم و بهم می زنیم تا مایه صاف و یکدست شود روغن زیادی داغ می کنیم مایه را در قیف ریخته و در روغن به شکل زولبیا می ریزیم. حرارت را کم کرده یک طرف زولبیا طلایی که شد برمی گردانیم تا طرف دیگر آن برشته شود بعد با کفگیر زولبیای سرخ شده را از روغن در می آوریم و در شربت می اندازیم. شربت به خورد زولبیا که رفت آن را از شربت بیرون می آوریم. تمام مایه را به همین ترتیب آماده می کنیم و در دیس می چینیم.

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 1)

بامیه

مواد لازم

آرد یک پیمانه

تخم مرغ ۳ عدد

روغن مایع 4 قاشق سوپخوری

آب یک لیوان کوچک

شربت غلیظ ۲ پیمانه

طرز تهیه

آب و روغن را در یک ظرف می ریزیم و روی حرارت می گذاریم تا جوش بیاید آرد را داخل آب که جوش آمده می ریزیم و آهسته بهم می زنیم تا مایه سفت شود. مایع را از روی حرارت برمی داریم و می گذاریم کمی سرد شود. پس از سرد شدن مایه تخم مرغ ها را در مایه می شکنیم و با دست ورز می دهیم تا خمیر نرم و یکدست شود بعد در ظرفی روغن مایع را می ریزیم و می گذاریم داغ شود. سپس خمیر بامیه را داخل کیسه قیفی شکل که ماسوله ستاره ای داخل آن قرار داده ایم می ریزیم حرارت را کم می کنیم. دهانه قیف را جمع می نماییم. کیسه را فشار می دهیم تا از مایه داخل روغن بیفتد. چهار تا پنج عدد که ریختیم آنها را سرخ می کنیم بعد بامیه های طلایی شده را از روغن در می آوریم ودر صافی می ریزیم تا روغن زیادی آن گرفته شود. سپس بامیه های آماده شده را در شربت می ریزیم. به همین ترتیب تمام خمیر بامیه را در قیف ریخته و در روغن سرخ و طلایی می کنیم تا مایه تمام شود.

شربت زولبیا و بامیه

مواد لازم

شکر 2 پیمانه

آب 1 پیمانه

گلاب یک استکان

آبلیمو یک قاشق چایخوری

طرز تهیه

آب و شکر را مخلوط کرده روی حرارت زیاد می گذاریم تا بجوش آید و کاملاً غلیظ گردد و سپس آن را از روی حرارت برمی داریم و یک قاشق چایخوری آبلیمو در آن می ریزیم و آن را از صافی رد می کنیم و سپس از آماده شدن جهت استفاده برای روی زولبیا و بامیه از آن استفاده می نماییم.

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 1)

شیرینی بادامی

مواد لازم

سفیده تخم مرغ 4 عدد

خاکه قند 250 گرم

وانیل نصف قاشق چایخوری

پودر بادام ۱۵۰ گرم

طرز تهیه

تخم مرغ ها را می شکنیم و سفیده آن را خوب بهم می زنیم تا سفید شود و بعد خاکه قند را کم کم داخل آن می ریزیم و ظرف مایه را در ظرف آبی گذاشته و روی حرارت قرار می دهیم و مرتب بهم می زنیم تا مایه گرم شود و کش پیدا کند بعد آن را از روی حرارت برمی داریم و پودر بادام و وانیل را با آن مخلوط می کنیم. ته سینی فر را با یک کاغذ روغنی می پوشانیم و از مایه به اندازه یک فندق برمی داریم و روی کاغذ می چینیم سپس فر را با درجه حرارت ۳۰۰ درجه سانتی گراد روشن می کنیم و سینی را به مدت ۲۰ دقیقه روی پنجره وسط فر قرار می دهیم تا شیرینی ها کمی طلایی شود. پس از آماده شدن آن را از فر خارج می کنیم و پس از سرد شدن با نوک کارد شیرینی ها را بر می داریم و در ظرف مناسب می چینیم.

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 1)

شیرینی فندقی

مواد لازم

آرد سفید یک کیلو

خاکه قند یک کیلو

مغز فندق بوداده 250 گرم

مغز بادام بوداده 150 گرم

هل کوبیده یک قاشق سوپخوری

روغن 300 گرم

طرز تهیه

مغز بادام و فندق باید بدون نمک باشد. بادام و فندق را چرخ می کنیم روغن را در ظرف می ریزیم و روی حرارت می گذاریم تا داغ شود. آرد را در روغن داغ ریخته سرخ می کنیم تا کمی طلایی گردد. بعد فندق و بادام و هل را داخل آرد می ریزیم و بهم می زنیم تا کمی دیگر سرخ شود سپس ظرف را از روی حرارت برمی داریم کمی که سرد شد خاکه قند را داخل مخلوط آرد سرخ شده ریخته بهم می زنیم تا یکدست شود. بعد مایه را در یک سینی می ریزیم و با پشت قاشق آن را صاف می کنیم و کمی پودر پسته روی آن می پاشیم و می گذاریم کاملاً سرد شود و بعد به صورت لوزی یا چهار گوش می بریم و در ظرف می چینیم.

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 1)

شیرینی خشک

مواد لازم

آرد سفید یک کیلو

خاکه قند 300 گرم

روغن 400 گرم

وانیل نصف قاشق چایخوری

پوست پرتقال خلال یا لیموترش یا دارچین یک قاشق سوپخوری

طرز تهیه

روغن و اسانسی را که مورد علاقه شماست و خاکه قند را مخلوط کرده خوب می زنیم تا نرم و لطیف شود. آرد را می ریزیم و خوب بهم می زنیم و خمیر را ورز می دهیم تا نرم گردد و چسبندگی پیدا کند روی خمیر را یک پارچه می اندازیم و میگذاریم دو تا سه ساعت بماند بعد روی خمیر را بر می داریم و به هر شکلی که بخواهیم قالب می زنیم و در سینی فر گذاشته و با درجه حرارت ۱۸۰ درجه به مدت نیم ساعت می گذاریم شیرینی ها بپزد. بعد از فر درآورده می گذاریم سرد شود و در ظرف می چینیم.

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 1)

شیرینی کشمشی

مواد لازم

آرد سفید 100 گرم

کره 150 گرم

تخم مرغ 3 عدد

شکر 75 گرم

کشمش ریز سیاه 4 قاشق سوپخوری

وانیل نصف قاشق چایخوری

طرز تهیه

کره و شکر و وانیل را در ظرف ریخته و خوب می زنیم تا کره نرم و لطیف شود یک دانه از تخم مرغ ها را داخل مایه می شکنیم و خوب می زنیم سپس دو عدد تخم مرغ دیگر را می شکنیم و مایه را می زنیم. بعد آرد را در مایه می ریزیم و بهم می زنیم تا تمام مواد مخلوط شود. کشمش تمیز و پاک کرده را داخل مایه می ریزیم و مایه را یک هم می زنیم مایه شیرینی حاضر است کف سینی فر را کمی چرب کرده کاغذ توی سینی می اندازیم و روی کاغذ را هم کمی چرب می نماییم. فر را با حرارت ۳۵۰ درجه سانتی گراد روشن می کنیم تا گرم شود. سپس از مایه با قاشق به اندازه یک گردو برمی داریم و با فاصله در سینی می ریزم سینی را به مدت ۲۰ دقیقه در فر قرار می دهیم تا نان کشمشی برشته گردد بعد سینی را از فر خارج می سازیم و می گذاریم سرد شود. نان ها را با نوک کارد از کاغذ جدا کرده و در ظرف می چینیم.

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 1)

شیرینی کره ای

مواد لازم

آرد سفید ۲۵۰ گرم

کره 250 گرم

خاکه قند ۱۰۰ گرم

وانیل نصف قاشق چایخوری

زرده تخم مرغ یک عدد

آب ۲ قاشق سوپخوری

طرز تهیه

کره را در یک ظرف با همزن می زنیم تا نرم شود. خاکه قند را کم کم به آن اضافه می کنیم و می زنیم تا کرم سفت و لطیفی به دست آید. زرده تخم مرغ و وانیل و آب را داخل آن ریخته و آنها را با هم می زنیم. آرد را کم کم به آن اضافه کرده خوب مخلوط می نماییم تا به شکل خمیر درآید. خمیر را کمی ورز می دهیم و داخل کیسه نایلون می گذاریم و به مدت یک تا دو ساعت در یخچال قرار می دهیم بعد از این مدت از خمیر گلوله هایی به اندازه یک فندق برمیداریم و با دست آن را گرد می کنیم و با فاصله در سینی فر می گذاریم و در وسط هر کدام یک خلال پسته خرد می کنیم. سپس سینی را به مدت ۲۰ دقیقه در فر در قسمت وسط قرار می دهیم تا شیرینی کمی طلایی رنگ شود. بعد سینی را از فر بیرون می آوریم و پس از سرد شدن شیرینی را از سینی درآورده و در ظرف می چینیم.

بیشتر بخوانید:

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمتهای دیگر)

پایگاه خبری حقوق نیوز - سبک زندگی


  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید