امروز: جمعه, ۰۴ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۷ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 271813
۸۶۴
۱
۰
نسخه چاپی

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 2)

پایگاه خبری حقوق نیوز

انواع شیرینی

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 2)

شیرینی زبان گربه

مواد لازم

آرد سفید ۱۲۰ گرم

تخم مرغ 2 عدد

کره 150 گرم

وانیل نصف قاشق چایخوری

خاکه قند ۱۰۰ گرم

طرز تهيه

کره را با خاکه قند و وانیل مخلوط می کنیم و یکی از تخم مرغ ها را داخل آن می ریزیم و بهم می زنیم تا کاملاً مخلوط شوند و بعد تخم مرغ دومی را به آن اضافه می نماییم و خوب می زنیم و آرد را کم کم داخل مایه می ریزیم و هم می زنمی ته سینی فر را کمی چرب کرده خمیر شیرینی را در قیف ساده می ریزیم و به صورت لوله های باریک و با فاصله در سینی می ریزیم و در فر با حرارت ۲۲۰ درجه سانتیگراد قرار می دهیم تا شیرینی بپزد و روی آن طلایی شود بعد از این مدت سینی را از فر بیرون می آوریم و پس از سرد شدن شیرینی ها را در ظرف می چینیم.

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 2)

گوش فیل

مواد لازم

آرد 150 گرم

شیر یک استکان

زرده تخم مرغ 2 عدد

روغن آب کرده 3 قاشق غذاخوری

بیکینگ پادر نصف قاشق مرباخوری

طرز تهیه

شیر و روغن و زرده تخم مرغ، بیکینگ پادر را مخلوط می کنیم و کم کم آرد را می ریزیم و مرتب بهم می زنیم تا مایه خمیر شود و به دست نچسبد و زیاد هم سفت نباشد بعد خمیر را خوب ورز می دهیم و می گذاریم دو ساعت در کیسه نایلون بماند. سپس روی میز مقدرای آرد می پاشیم و خمیر را باز می کنیم مانند لواش باقلوا. اگر بخواهیم گوش فیل پف کند لواش ها را دولا می کنیم در غیر این صورت لواش ها را یک لا با دهانه استکان یا لیوان گردگرد می بریم. اگر لواش را دولا کرده ایم اول آنها را می بریم دو قطعه لواش را روی هم قرار می دهیم و اطراف آنها را بهم می چسبانیم و یک طرف آن را کمی جمع می کنیم تا چین خوردگی پیدا کند سپس روغن فراوانی داغ می کنیم و نان های آرد شده را در روغن می گذاریم و با حرارت ملایم یک طرف نان ها که برشته شد آن را برمی گرانیم تا طرف دیگرش هم برشته شود آنگاه نان های آماده شده را در صافی می گذاریم تا روغن زیادی آن گرفته شود. وقتی نان ها سرد شدند دو طرف آنها را کمی خاکه قند می پاشیم و در ظرف می چینیم.

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 2)

نقل بادام

مواد لازم

خلال بادام 300 گرم

شکر 5/1 کیلو

آب یک استکان

گلاب یک استکان

طرز تهیه

(خلال های بادام را اگر در یاس بخوابانیم نقل ما معطر می شود). بادام ها را در یک ماهی تابه می ریزیم و روی حرارت ملایم می گذاریم تا بادام ها گرم شود. بعد شکر و گلاب و آب را می گذاریم تا بجوشد قوام آید و حالت کشی پیدا کند. این شکر قوام آمده را داخل آبکش کوچک که سوراخ های گرد دارد می ریزیم و آبکش را روی بادام ها داخل ماهیتابه می گیریم تا شکر قوام آمده روی بادام ها بریزد. ماهیتابه را تکان می دهیم تا شکر قوام آمده روی تمام بادام ها را مانند قشری پوشانده و چون بادام روی حرارت ملایم است نقل ها سفید می شود (بجای آبکش از یک کفگیر سوراخ دار هم می توانیم استفاده کنیم.) این کار را ادامه می دهیم تا شکر قوام آمده تمام شود و بادام ها به شکل نقل دراید. بعد نقل ها را از هم جدا می کنیم تا بهم نچسبد و آنها را دانه دانه روی کاغذ روغنی قرار می دهیم تا خشک شود. اگر بخواهیم نقل بادام درشت شود باید از مغز بادام درسته استفاده کنیم و طریقه درست کردن فرقی ندارد.

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 2)

برگ های پاییزیی

مواد لازم

آرد سفید 275 گرم

پودر قند 150 گرم

تخم مرغ یک عدد

کره 120 گرم

جوش شیرین نصف قاشق چایخوری

زرده تخم مرغ 3 عدد

طرز تهیه

پودر قند، آرد، جوش شیرین و یک دانه تخم مرغ و کره را با هم مخلوط کرده خوب ورز بدهید تا آن که خمیر نرمی عمل آید. آن را روی تخته خمیر بازکنی گذاشته کمی آرد روی تخته پاشیده و آن را نازک باز کنید بعد آن را با قالبی به شکل برگ درخت قالب کنید و در سینی شیرینی پزی که ته آن را چرب کرده و کمی آرد پاشیده اید برگ ها را چیده آن سه زرده تخم مرغ را در ظرفی زده با قلم موی بسیار تمیز خشک روی آن برگ ها بمالید که بخوبی و سراسر زرد شود و بعد در فر ملایم پخته شود.

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 2)

سیگارت

مواد لازم

آرد سفید 75 گرم

کره 150 گرم

خاکه قند 100 گرم

سفیده تخم مرغ 3 عدد

وانیل نصف قاشق چایخوری

طرز تهیه

کره را خوب می زنیم تا نرم شود خاکه قند را به آن اضافه کرده مخلوط می کنیم. سفیده تخم مرغ را کم کم داخل مایه ریخته بهم می زنمی تا مایه صاف و یکنواخت باشد آرد را در مایه می ریزیم وانیل را هم اضافه کرده خوب مخلوط می نماییم. سینی فر را کمی چرب کرده مایه را در قیف می ریزم و به صورت گلوله های کوچک به اندازه گرد و با فاصله روی سینی ریخته سینی را تکان می دهیم تا گلوله ها کمی پهن شود بعد سینی را به مدت ۱۵ دقیقه با حرارت ۱۸۰ درجه قرار می دهیم نان ها باید پهن و نازک باشد بعد از این مدت سینی را از فر بیرون می آوریم و همان موقع تا نان ها گرم است هر کدام از نان ها را دور شیئی استوانه ای مانند مداد یا چیز دیگری می پیچیم و لوله می کنیم و یا مانند قيف آنها را لوله کرده در ظرف می چینیم.

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 2)

نان نارگیلی

مواد لازم

آرد سفید یک کیلو

روغن ۵۰۰ گرم

خاکه قند ۷۰۰ گرم

پودر نارگیل نیم کیلو

طرز تهیه

فر را با حرارت ۱۸۰ درجه سانتی گراد روشن می کنیم. روغن و خاکه قند را با هم مخلوط کرده می زنیم تا نرم و پفکی شکل گردد و آرد را کم کم داخل آن می ریزیم و ورز می دهیم تا نرم شود و چسبندگی پیدا کند سپس پودر نارگیل را به آن اضافه می کنیم و خمیر را به آرامی دوباره ورز می دهیم تا یکدست و صاف شود بعد خمیر را در کیسه نایلون می گذاریم دو تا سه ساعت بماند روی میز یا تخت های خمیر را به قطر یک سانتی متر باز می کنیم و با قالب های گرد کوچک و ظریفی خمیر را قالب می زنیم و با فاصله در سینی می چینیم. سینی را در قسمت وسط فر به مدت بیست دقیقه قرار می دهیم تا شیرینی بپزد و روی آن طلایی شود. سینی را از فر بیرون می آوریم و می گذاریم کاملاً سرد گردد. چون این شیرینی بسیار ترد و لطیف است و زود از هم می پاشد باید سرد شود و بعد از سینی جدا می کنیم و در ظرف می چینیم.

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 2)

نان قندی

مواد لازم

آرد سفید یک کیلو

خاکه قند ۳۵۰ گرم

روغن ۶۰۰ گرم

جوش شیرین یک قاشق چایخوری

طرز تهیه

روغن و جوش شیرین و خاکه قند را مخلوط کرده بهم می زنیم تا مایه نرم شود. آرد را داخل مایه می ریزم و بهم می زنیم. خمیر را خوب مالش می دهیم تا خمیر نرم گردد و چسبندگی پیدا کند بعد خمیر را در کیسه نایلون می ریزیم و می گذاریم چند ساعت بماند بعد با دست از خمیر به اندازه یک فندق برمی داریم و در دست گرد می کنیم و روی آن کمی سفیده تخم مرغ می مالیم. می توانیم کمی هم خشخاش روی آنها بپاشیم بعد آنها را در سینی می چینیم و در فر با حرارت 220 درجه قرار می دهیم تا به مدت یک ربع بماند و بعد از این مدت حارت را کمتر می کنیم و یک ربع دیگر شیرینی را می گذاریم در فر بماند تا روی آنها طلایی شود. سپس سینی شیرینی را از فر خارج می سازیم و بعد از سد شدن نان ها را در ظرف می چینیم.

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 2)

نان چایی

مواد لازم

آرد سفید یک کیلو

روغن 400 گرم

وانیل نصف قاشق چایخوری

خاکه قند ۳۰۰ گرم

طرز تهیه

روغن، خاکه قند و وانیل را مخلوط کرده می زنیم تا مایه نرم شود آرد را داخل مایه می ریزیم و بهم می زنیم و خمیر را ورز می دهیم تا نرم و چسبندگی پیدا کند. خمیر را در کیسه نایلون می ریزیم و سه چهار ساعت می گذاریم بماند بعد خمیر را روی میز به قطر نیم سانتی متر باز می کنیم. سپس با قالب گردی به اندازه یک دهانه استكان می بریم و در سینی می چینیم. تمام خمیر را به این صورت آماده می کنیم و روی آنها کمی سفیده تخم مرغ می مالیم و سینی را در قسمت وسط فر قرار می دهیم به مدت بیست دقیقه می گذاریم بماند. بعد از این مدت سینی را برای بیست دقیقه دیگر روی پنجره بالای فر قرار می دهیم تا روی نان ها طلای شود. سپس سینی را از فر بیرون می آوریم و پس از سرد شدن آنها را از سینی جدا می سازیم و در ظرف می چینیم.

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 2)

قرص خورشید

مواد لازم

آرد برنج یک کیلو

خاکه قند ۳۵۰ گرم

گلاب یک استکان

تخم مرغ 2 عدد

روغن نیم کیلو

زعفران ساییده یک قاشق چایخوری

خاکه قند 250 گرم

بادام چرخ کرده ۳۰۰ گرم

هل کوبیده یک قاشق چایخوری

طرز تهیه

روغن و خاکه قند و زرده تخم مرغ ها را مخلوط می کنیم و خوب بهم می زنیم تا نرم شود. سفیده تخم مرغ را هم جداگانه خوب بهم می زنیم. گلاب و سفیده زده شده را در داخل خاکه قند و زرده تخم مرغ می ریزیم سپس آرد را به آن اضافه می کنیم و زعفران ساییده شده را در کمی آب جوش حل می کنیم و در مایه می ریزیم و کاملاً بهم می زنیم تا مخلوط شوند. البته اول این خمیر کمی شل است بعد از چند ساعت ماندن خمیر سفت می شود آنگاه خمیر را در یک کیسه نایلونی می ریزیم و می گذاریم یک ساعت روز بماند بعد مواد داخل خمیر را آماده می نماییم و بادام چرخ کرده و ۲۵۰ گرم خاکه قند و هل کوبیده نرم را مخلوط می کنیم. سپس خمیر را به اندازه یک فندق برمی داریم وسط آن را با انگشت کمی گود می کنیم و با قاشق چایخوری کمی از مواد بادام و خاکه قند و هل را وسط آن می ریزیم و با دست خمیر را جمع می کنیم طوری که مواد داخل آن دیده نشود. مواظ باشید خمیر ترک نخورد می توانیم روی آن را نقش هم بیندازیم و با خلال پسته آن را تزیین کنیم و داخل سینی چرب کرده آنها را می چینیم و در فر با ۲۲۰ درجه به مدت نیم ساعت قرار می دهیم تا کمی برشته شوند بعد سینی را از فر خارج کرده و پس از سرد شدن قرص خورشیدها را در ظرف مناسب می چینیم.

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 2)

رنگینک

مواد لازم

آرد گندم یک کیلو

روغن ۵۰۰ گرم

مغز گردو ۲۵۰ گرم

خاکه قند ۲۵۰ گرم

پودر پسته ۲ قاشق سوپخوری

خرما یک کیلو

دارچین ۲ قاشق سوپخوری

هل کوبیده یک قاشق مرباخوری

طرز تهیه

روغن را در یک ظرف می ریزیم و روی حرارت می گذاریم تا آب شود آرد را الک کرده داخل روغن داغ می ریزیم و مرتب بهم می زنیم تا آرد طلایی گردد و بوی آرد سرخ شده به مشام برسد آرد را از روی حرارت برمیداریم و می گذاریم کمی سرد شود بعد خاکه قند، دارچین و هل ساییده نرم را با آرد سرخ شده مخلوط می نماییم و خوب بهم می زنیم تا یکدست شود. هسته های خرما را در می آوریم و وسط هر دانه خرما نصف مغز گردو قرار می دهیم نصف از آرد سرخ شده را در یک دیس می ریزیم و با پشت قاشق روی آن را صاف می کنیم. خرما را روی آرد به طور مرتب بغل هم می چینیم بقیه آرد را روی خرماها می ریزیم. تمام سطح خرما را با آرد می پوشانیم و روی آنها را صاف می کنیم و کمی از خاکه قند و دارچین و پودر پسته روی آنها می پاشیم و با آرد آن را به شکل لوزی یا مربع می بریم و در ظرف می چینیم.

بیشتر بخوانید:

طرز تهیه انواع شیرینی(قسمت 1)

پایگاه خبری حقوق نیوز - سبک زندگی


  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید