امروز: دوشنبه, ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۱۱ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 268598
۸۵۴
۱
۰
نسخه چاپی
مینیسک زانو (knee meniscus)

علائم پارگی مینیسک زانو چیست؟

پارگی خفیف رباط های پا و رباط صلیبی می تواند به آسیب زانو منجر شود. این آسیب ها در حین ورزش و استفاده نادرست از زانو ایجاد می شوند.پارگی مینیسک یکی از رایج ترین آسیب دیدگی های زانو است.

علائم پارگی مینیسک زانو چیست؟

علائم پارگی مینیسک زانو چیست؟

مینیسک چیست؟

مینیسک قطعه‌ی دایره‌ای شکل غضروفی است که مانند ضربه‌گیر داخل مفصل عمل می‌کند. هر یک از مفصل‌های زانو دارای یک مینیسک خارجی زیر برجستگی بیرونی استخوان ران و یک مینیسک داخلی زیر برجستگی داخلی استخوان ران است. هر مینیسک مانند یک بالشتک طبیعی بین استخوان ران (فمور) و استخوان درشت نی (تیبیا) عمل

می‌کند. این دو بالشتک با ممانعت از سایش انتهای این دو استخوان به یکدیگر از فرسایش مضاعف داخل مفصل زانو جلوگیری می‌کنند؛ و همچنین بخش اعظم ضربه‌ی حاصل از پریدن و فرو آمدن را جذب می‌نمایند و در پخش مناسب و برابر مایع مفصلی مؤثراند تا زانو حرکتی نرم و روان داشته باشد و مواد لازم را دریافت کند.

وظایف اصلی مینیسک ها

1. افزایش پایداری مفصل زانو با عمق بخشیدن به سطح مفصلی

2. انتقال و پخش نیرو های وارده به مفصل

3. افزایش نرمی مفصل

4. جذب شوک های ضربه

بسته به اینکه شکل پارگی مینیسک چگونه است و در کدام قسمت از آن قرار دارد پارگی های مینیسک به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود. پارگی ها ممکن است طولی، عرضی، مایل ، دسته سطلی ، شاخی ،به صورت زبانه ای (آویخته) ، یا مخلوطی از انواع قبلی باشند. پارگی های مینیسک هم در حین ورزش می تواند رخ دهد و هم در

سایر فعالیت های غیر ورزشی ممکن است ایجاد شود.

علت پارگی مینیسک زانو

مینیسک زانو گاهی هنگام انجام فعالیت هایی پاره می شود که فشار یا ضربه مستقیم حاصل از چرخش یا پیچ خوردن با نیروی شدید را به زانو وارد می کنند. چرخش یا حرکت محوری ناگهانی، سر پا نشستن طولانی مدت یا بلند کردن اشیاء سنگین علت پارگی مینیسک زانو می باشد. بسیاری از ورزشکاران در معرض پارگی مینیسک زانو قرار

دارند. ورزش هایی مانند فوتبال، بسکتبال، تنیس که همراه با چرخش و توقف ناگهانی هستند احتمال بروز این مشکل را افزایش می دهند.

تعدادی از علت پارگی مینیسک زانو :

1. سن (مینیسک با افزایش سن دچار فرسودگی می شود)

2. ورزش های برخوردی مانند فوتبال، هاکی و راگبی (نوعی فوتبال آمریکایی)

3. ورزش های مسابقه ای مانند دومیدانی

4. بلند کردن اشیاء و اجسام سنگین و خم شدن

چرخش های شدید که باعث ایجاد وزن روی ساق پا و خم شدن زانو می شود اغلب باعث پارگی های مینیسک زانو مزمن می شود. به صورت میانگین از بین هر صدهزار نفر 61 نفر در طول زندگی خود تجربه این اختلال را داشته اند. پارگی هایی که ناشی از فرسودگی مینیسک زانو است در افراد بالای 65 سال رایج است. این اتفاق زمانی ایجاد می

شود که مینیسک زانو ضعیف می شود و حالت کشسانی خود را از دست می دهد حتی تصادف های جزیی هم می تواند، در افراد پیر باعث پارگی مینیسک زانو و از بین رفتن آن شود.

انواع و درجه بندی پارگی مینیسک زانو

طیف آسیب دیدگی های مینیسک از تخریب داخلی تا پارگی‌های شدید را شامل می‌شوند. برای توصیف آسیب دیدگی های مینیسک ( پارگی مینیسک زانو) از سیستم درجه بندی مناسبی استفاده می‌شود.

پارگی مینیسک زانو به روش‌های مختلف، با در نظر گرفتن موقعیت کالبدشناختی، نزدیکی به خون‌رسانی و...، درجه‌بندی می‌شود. تاکنون پیکربندی‌ها و الگوهای پارگی گوناگونی توصیف شده‌اند که در زیر به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم:

 • شاخ قدامی

 • بدن

 • شاخ پشتی (یکی از رایج ترین پارگی ها است)

 • رایج ترین شکل پارگی که در آسیب دیدگی های مینیسک رخ می دهد شامل موارد زیر است

 • پارگی های پیچیده و از بین برنده (بیشتر از یک شکل دارد)

 • پارگی دسته سطلی

 • پارگی شبیه به بال

 • پارگی های طولی

 • پارگی های عرضی

 • پارگی شبیه به منقار طوطی

 • پارگی شعاعی

سپس این پارگی‌ها با توجه به نزدیکی به قسمت خونرسانی مینیسک، یعنی قرار گرفتن در ناحیه "قرمز ـ قرمز"، "قرمز ـ سفید" یا "سفید ـ سفید" درجه‌بندی می‌شوند.

درمان پارگی مینیسک

درمان پارگی مینیسک شامل دو مرحله است یکی فاز حاد و دیگری فاز مزمن. در فاز حاد آسیب باید در ابتدا فرد را از بازی خارج کرد به وی استراحت داد و زانو را تحت کامپرشن و درمان با یخ قرار داد. معمولا در هر یک ساعت بین 11 تا 21 دقیقه از یخ بر روی موضع استفاده می شود بهتر است از تماس مستقیم یخ با بافت پرهیز شود زیرا ممکن است

باعث آسیب پوست شود. این درمان باعث کاهش تورم و التهاب در بافت آسیب دیده می شود.درمان فاز حاد معمولا بین 48 تا 72 ساعت به طول می انجامد.

در فاز مزمن درمان تاکید بر روی بازتوانی و در صورت داشتن اندیکاسیون ، عمل جراحی است. نوع درمان بر حسب سن فرد ، میزان فعالیت و تحرک فرد ، میزان و ناحیه پارگی مینیسک و مدت زمانی که از پارگی گذشته است تغییر می کند. ناحیه ای که در یک سوم خارجی مینیسک قرار دارد دارای خونرسانی خوبی است و پارگی هایی که در این

قسمت هستند ممکن است به طور خودبخودی یا با عمل جراحی ترمیم شوند.

ناحیه دو سوم مرکزی به صورت خود به خودی یا عمل جراحی ترمیم نمی شود بلکه احتیاج به جراحی و خارج کردن مینیسک به صورت کامل یا نسبی دارند که این عمل معمولا به وسیله آرتروسکوپی و توسط جراح متخصص ارتوپدی انجام می شود.

درمان فیزیوتراپی

بعد از عمل جراحی ورزشکاران باید تحت فیزیوتراپی قرار گیرند. فیزیوتراپی باعث سرعت بخشیدن به فرآیند بهبودی می شود و تضمین می کند که همه ورزشکاران، چه آنهایی که عمل کرده اند و چه افرادی که با روش غیرجراحی درمان شده اند، به خوبی بهبود پیدا می کنند.

عموما بهترین درمان ترمیم مینیسک پاره شده و حفظ حداکثری مینیسک است. این کار باعث می شود که تقریبا ساختار اندامی نرمالی داشته باشید و احتمال آرتریت دژنراتیو در دوره های بعدی زندگی را کاهش می دهد. با استفاده از بریس و ارتز مخصوص زانو (زانوبند) و فیزیوتراپی می توان تا حد زیادی مینیسک پاره شده را ترمیم کرد.

بیشتر بخوانید:

علائم دیسک کمر چیست؟

علائم آرتروز زانو چیست و چگونه درمان می شود؟

نشانه‌ها و علائم سرطان استخوان

شانه منجمد یا کپسولیت چسبنده چیست؟

 • منبع
 • nabzema.com
 • zanbil.ir
 • namnak.com

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید