امروز: سه شنبه, ۲۹ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۲ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۰ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 268327
۴۴۲
۱
۰
نسخه چاپی

عوارض های ناشی از کشیدن قلیان چیست؟

قلیان کشیدن رفتار غلطی است که امروزه بین جوانان بسیار باب شده است. از جمله عوارض قلیان کشیدن می‌توان به زمینه سازی ابتلا به انواع سرطان‌‌ها و بیماری‌های دستگاه گوارشی مانند آسم و برونشیت اشاره کرد.

عوارض های ناشی از کشیدن قلیان چیست؟

با استناد مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، یک ساعت مصرف قلیان، ۲۰۰ پک دارد اما این مقدار در سیگار، ۳۰ پک است. به‌طور طبیعی، حجم دود استنشاقی در کشیدن قلیان خیلی بیشتر از حجم دود استنشاقی در کشیدن سیگار است. کشیدن قلیان با لوله آب، دودی برابر ۵۹ عدد سیگار را تولید می‌کند. بنابراین خطرات کشیدن سیگار برای سلامتی، مشخصا با کشیدن قلیان بیشتر می‌شود.

عوارض کشیدن قلیان

1. ابتلا به آسم: با توجه به حجم دود بالایی که در اثر قلیان کشیدن وارد ریه‌ها و دستگاه تنفسی می‌شود، می‌تواند به نایژه‌ها و مژک‌های داخل ریه‌ها آسیب برساند و آنها را حساس کند و در نتیجه سبب آسم و مشکلات تنفسی شود. کودکان و نوزادانی که در معرض دود قلیان باشند هم به احتمال بیشتری دچار آسم و ذات الریه می‌شوند.

2. ابتلا به سرطان: از آنجایی که دود قلیان منوکسید بالایی دارد می‌تواند موجب سرطان شود و افراد قلیانی دارای آنتی ژن کارسینوامبریونیک بیشتری در سرم خونی هستند که می‌تواند تومور ایجاد کند. معمولا سرطان مری، دهان، پانکراس و ریه با کشیدن قلیان و سیگار ارتباط مستقیم دارد.

3. کاهش میزان اکسیژن خون: بالا بودن میزان منوکسید کردن در دود قلیان موجب می‌شود که با هموگلوبین‌ها اتصال پیدا کرده و خون کمتر بتواند اکسیژن را به اندام‌ها منتقل و در نتیجه می‌تواند زمینه ساز دامنه‌ای از بیماری‌ها مانند سکته شود.

4. افزایش بیماری‌های عفونی: با توجه به اینکه در تهبه قلیان بهداشت چندانی رعایت نشده و حتی آب ته قلیان برای مشتریان مختلف عوض نمی‌شود، همین می‌تواند عامل انتقال و انتشار عفونت در میان افراد مختلف شود.

5. مشکلات ریوی: به دلیل استنشاق زیاد منوکسید کربن؛ افراد قلیانی بیماری‌های تنفسی و ریوی بیشتری را دچار خواهند شد و عموما با گلودرد، خس خس سینه، گرفتگی گلو و ... روبرو هستند. قلیان کشیدن می‌تواند بیماری‌های ریوی مزمن مانند سل و برونشیت را نیز افزایش بخشد.

6. تاثیر قلیان کشیدن بر باروری مردان: بر اساس تحقیقات میزان تحرک و کیفیت اسپرم در میان مردان سیگاری بسیار پایین‌تر از افراد عادی است و با توجه به اینکه قلیان به مراتب خطرناک‌تر و مضرتر از سیگار است، در نتیجه مصرف آن می‌تواند بر روی کیفیت نطفه مردان و قابلیت باروری آنها تاثیر بگذارد.

7. تاثیر قلیان کشیدن در باروری و بارداری زنان: قلیان کشیدن بر روی باروری زنان نیز تاثیرات منفی خواهد گذاشت و می‌تواند موجب سقط و ناباروری و یا ایجاد مشکلاتی برای سلامت رحم شود. ضمن اینکه یائسگی و پوکی استخوان نیز با مصرف قلیان و سیگار ارتباط مستقیم دارد. تخمک زنان قلیانی باروری کمتری دارد و می‌تواند بر قدرت باروری آنها تاثیر منفی بگذارد. زنانی که قلیانی هستند و یا سیگار می‌کشند احتمالا دیرتر بارور می‌شوند و به همین دلیل توصیه می‌شود که یکسال قبل از اقدام به بارداری استعمال دخانیات هم توسط مادر و هم پدر قطع شود.

  • حتی در هنگام زایمان عوارض ناشی از قلیان کشیدن می‌تواند موجب شود که به جنین استرس بیشتری وارد شده و جنین نسبت به انقباضات رحم تحمل کمتری داشته باشد.

  • با توجه به امکان اثرات منفی قلیان کشیدن بر جنین، معمولا فرزندان زنان قلیانی کم وزن‌تر هستند و چنین نوزادانی برای ابتلا به بیماری‌های تنفسی مستعدتر هستند.

8. اختلال در بهبود زخم‌ها: افرادی که قلیان و سیگار می‌کشند یا در معرض دود آن قرار دارند در زمینه بهبود زخم‌هایشان بیشتر دچار مشکل خواهند شد. همچنین زخم‌های گوارشی در اثر مصرف دخانیات به تاخیر می‌افتد.

9. عامل بیماری ام اس: یکی از عوامل ابتلا به ام اس مصرف قلیان تشخیص داده شده است و برای مبارزه با شیوع بالای این بیماری که خصوصا در میان جوانان بسیار در حال افزایش است باید استعمال مواد مخدر و قلیان را کم کرد.

بیشتر بخوانید:

مخدر ال اس دی (LSD) چیست و مصرف آن چه عوارضی دارد؟

شایع ترین بیماریها در افراد سیگاری

گرد آورنده : محمدی

پایگاه خبری حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید