امروز: سه شنبه, ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۲۰ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۱۱ اوت ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 267460
۱۰۸۴
۱
۰
نسخه چاپی

قتل های عمدی که که موجب قصاص نیستند کدامند؟

این موارد مربوط به حالتی است که قانونگذار به علت وجود برخی ویژگی هایی در قاتل یا مقتول، مرتکب قتل عمد را مستوجب قصاص نمی داند و از ابتدا با واکنشی متفاوت از قصاص با او مواجه می شود، لذا این موارد را باید از سقوط قصاص متمایز دانست

پایگاه خبری حقوق نیوز

قتل های عمدی که که موجب قصاص نیستند کدامند؟

این موارد مربوط به حالتی است که قانونگذار به علت وجود برخی ویژگی هایی در قاتل یا مقتول، مرتکب قتل عمد را مستوجب قصاص نمی داند و از ابتدا با واکنشی متفاوت از قصاص با او مواجه می شود، لذا این موارد را باید از سقوط قصاص متمایز دانست.

مواردی که قتل عمدی محقق شده ولی موجب قصاص نفس نیست:

1-قاتل پدر یا جد پدری باشد.

(موارد 301 و 309 قانون مجازات اسلامی) قانونگذار در این ماده مقرر می دارد: پدر یا جد پدری که فرزند خود را بکشد قصاص نمی شود و به پرداخت دیه ی قتل به ورثه مقتول و تعزیر محکوم خواهد شد.

2- قاتل دیوانه یا نابالغ باشد.

طبق ماده ی 89 قانون مجازات اسلامی : هرگاه دیوانه یا نابالغی عمداً کسی را بکشد، خطا محسوب و قصاص نمی شود بلکه باید عاقله ی آن ها دیه ی قتل خطایی را به ورثه مقتول بدهند.

مقتول دیوانه باشد.

بر اساس مواد 301 و 305 قانون مجازات اسلامی : هرگاه عاقل، دیوانه ای را بکشد قصاص نمی شود بلکه باید دیه ی قتل را به ورثه مقتول بدهد.

3- قاتل مست باشد.

بر اساس ماده ی 207 قانون مجازات اسلامی: قاتل مست باشد و به کلی مسلوب الاختیار شده و قبلاً برای چنین کاری خود را مست نکرده باشد.

پایگاه خبری حقوق نیوز - سوالات حقوقی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید