امروز: پنج شنبه, ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۲۲ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۱۳ اوت ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 267140
۳۰۰
۱
۰
نسخه چاپی
مالیات Tax

قدمت جمع آوری مالیات (قسمت اول)

قدیمی ترین دولت ها نخستین شکل های مالیات را با نام های مختلف از مردم می گرفتند. در زبان فرانسه هنوز به مالیات impots گفته می شود که از ریشه ی imposer به معنی تحمیل و به زور قبولاندن می آید و مردمی که توانایی پرداخت آن را نداشتند مجازات می شدند

قدمت جمع آوری مالیات (قسمت اول)

پایگاه خبری حقوق نیوز

قدمت جمع آوری مالیات

دولت هم مانند اهالی برای زندگی به پول احتیاج دارد و باید منابع مالی داشته باشد تا بتواند خدمات خود را انجام دهد و کشور را مجهز کند. در زمان باستان نگهداری کاخ های سلطنتی، ساختن جاده ها، پرداخت دستمزد به ماموران و کارمندان غیرنظامی و نظامی به عهده ی دولت بود.

قدیمی ترین دولت ها نخستین شکل های مالیات را با نام های مختلف از مردم می گرفتند. در زبان فرانسه هنوز به مالیات impots گفته می شود که از ریشه ی imposer به معنی تحمیل و به زور قبولاندن می آید و مردمی که توانایی پرداخت آن را نداشتند مجازات می شدند. در مصر، فرعون ها، برای این کار نیل‌سنج را ساخته بودند که یک چوب دراز بود و با آن ارتفاع طغیان نیل را اندازه می گرفتند: هر چه مقدار طغیان بیشتر بود علامت این بود که محصول کشاورزی هم فراوان تر خواهد شد، بنابراین مقدار مالیات هم بیشتر می شد. در میان‌رودان، در تمدن آشور (هزاره ی دوم پیش از میلاد مسیح)، دولت اداره هایی را در کنار ساحل ساخته بود و چون شهرها عموماً نزدیک رودخانه ها واقع شده بود، فروشندگان و بازرگانان باید مالیات خود را به آنها می پرداختند.

محاسبه ی دقیق مالیات های قدیم، امروز مشکل است زیرا واحدهای اندازه گیری در این صدها سال بسیار تغییر کرده است ولی می توانست حتی یک سوم درآمد هم بیشتر باشد، مانند مالیاتی که در شهرهای بزرگ امروز گرفته می شود. علاوه بر آن هربار که یک شهر یا یک کشور در جنگ شکست می خورد باید به شکلی باج و خراج پرداخت می کرد: مقدار معینی گندم و غلات یا گاو و گوسفند یا فلزات قیمتی.

تمدن های قدیم معمولاً به دو قدرت تکیه داشتند: کاخ (یعنی شاه) و معبد (یعنی راهبان و روحانیان). اینها هم خودشان هدایا و کمک های داوطلبانه ی اهالی را دریافت می کردند(همان طور که اکنون نیز در کلیساها، اعانه و نذورات جمع آوری می شود) و یا به صورت اجباری مردم را مکلف می کردند که این مورد کاملاً مالیات حساب می شد.

چرا کشیش ها به مالیات نیاز داشتند؟

زیرا مذهب تا همین اواخر ماموریت هایی را انجام می دادند که امروز بر عهده ی دولت ها است. به خصوص در زمینه ی کمک های اجتماعی و آموزش و پرورش.

سازمان های مذهبی به افرادی که درآمدی نداشتند کمک می کردند. حتی در زمان عیسای مسیح، معبد اورشلیم در اسرائیل این کمک ها را طی برنامه ی منظمی توزیع می کرد: هر روز به نام «کاسه ی فقیران» و هر هفته به نام «سبد فقیران»، مشابه برنامه ی «غذای رایگان» و حتی شبیه دفتر کمک های اجتماعی که امروز در شهرداری های فرانسه فعالیت می کند و مسئول هماهنگی در جمع آوری و توزیع کمک های فوری به افراد نیازمند است.

آموزش و پرورش هم در آغاز به عهده ی سازمان های مذهبی بود و خواندن متن های مقدس زیر نظر راهبان میان‌رودان، خاخام های یهودی و بعدها با سوادان مسلمان آموزش داده می شد. مدارس خاخامی و مدارس قرآنی گواه این نقش مذهب در آموزش عمومی هستند. ولی برای تامین مالی چنین کارهای اجتماعی و آموزشی، هدایا و صدقات گا به گاه پیروان هر مذهب کافی نبود. زیرا به پول قابل توجهی نیاز بود که فقط از طریق پرداخت اجباری ممکن بود فراهم شوذ. یعنی مالیات.

بیشتر بخوانید:

قدمت جمع آوری مالیات (قسمت دوم)

تهیه کننده: عاطفه کریمی

منبع: کتاب کوچک سیاست - اُدُن وله

پایگاه خبری حقوق نیوز - مقالات اقتصادی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید