امروز: دوشنبه, ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ برابر با ۰۶ رمضان ۱۴۴۲ قمری و ۱۹ آوریل ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 267269
۱۴۳۰
۱
۰
نسخه چاپی
ماریسا مایر (Marissa Mayer)

ماریسا مایر شاخص ترین چهره در صنعت IT در جهان (قسمت 1)

به اعتقاد مایر چنانچه هنگام برخورد با مشکلات خسته شده و احساس درماندگی کردید نشانه ی آن است که تا شکوفایی خلاقیت تان تنها چند گام فاصله دارید

حقوق نیوز/ کسب و کار/ کارفرینان و مدیران موفق

ماریسا مایر شاخص ترین چهره در صنعت IT  در جهان (قسمت 1)
ماریسا مایر (Marissa Mayer)

ماریسا مایر (Marissa Mayer)

ماریسا مایر بی گمان شاخص ترین چهره در صنعت آی تی جهان به شمار می آید. او پس از حضور در گوگل موانع و مشکلات این شرکت را به تخته پرش مبدل ساخت و با رفع آنها به اثربخش ترین فرد در این مجموعه تبدیل شد. سپس به یاهو آمد و با آفرینش تغییرات بنیادی رشد و پیشرفت این شرکت را میسر ساخت و سود چشمگیری نصیب آن کرد.

مدیر عامل جوان یاهو گرانترین مدیرعامل در تکنولوژی ای تی جهان بوده و در حال حاضر سرمایه ی شخصی اش بالغ بر 380 میلیون دلار است. در سال 2009 موسسه فناوری ایلینویز به پاس فعالیتهایش در حوزه ی آی تی به او دکترای افتخاری اهدا کرد. همچنین مایر از سوی مجله ی نیوزویک به عنوان یکی از ده شخصیت آینده ساز در حوزه ی فناوری اطلاعات معرفی شد؛ مجله ی فورچون وی را جزء 50 زن جوان و تاثیرگذار در صنعت آینده ی جهان به شمار آورد و سرانجام نشریه ی بیزینس ویک او را کارخانه آینده پردازی گوگل لقب داد.

ماریسا مایر در 30 می 1975 در شهر کوچکی در ایالت ویسکانسین آمریکا به دنیا آمد. مادرش معلم هنر و پدرش مهندس بود. او در دوران کودکی و نوجوانی به کلاس باله و اسکی روی یخ می رفت و در مسابقات رقابتی در این رشته ها شرکت می کرد. ماریسا از همان ابتدا به ریاضیات و علوم علاقمند بود. در دوران دبیرستان و در اوقات فراغت در سوپر مارکت حوالی محل سکونتش کار می کرد و در آنجا برای ایجاد سهولت در کار صندوقدار تمام اقلام را کُگذاری کرد و به خاطر سپرد.

ماریسا در دوره ی نوجوانی رویای پزشک شدن در سر می پروراند. اما هنگام تحصیل در دانشگاه استنفورد به علوم کامپیوتری علاقمند شد و با ادامه ی این راه مدرک کارشناسی را در سیستم های سمبلیک و کارشناسی ارشد را در علوم کامپیوتر با گرایش هوش مصنوعی دریافت کرد.

ماریسا می گوید: قاطعانه تصمیم داشتم پزشک شوم. اما در سال اول دانشگاه دریافتم به رغم اینکه در شیمی و زیست شناسی قوی هستم اما این درسها هرگز مرا به چالش نکشیده است.

فرصت تحقیقاتی ماریسا در مرکز بین المللی SRI و نیز فعالیتش در آزمایشگاه تحقیقاتی UBS در زوریخ سبب شد تا بی درنگ پس از فارغ التحصیلی 14 موسسه به او پیشنهاد کار بدهند. در واقع او برای شروع کار با دنیایی از گزینه های مختلف روبرو بود. می توانست یک مشاور با درآمدی بالا شود و یا به عنوان پرفسور در دانشگاه تدریس کرده و حقوق و مزایای مستمر و تضمین شده بگیرد. اما او بر تمام این گزینه ها خط بطلان کشید و با پذیرفتن پیشنهاد همکاری از جانب لری پیج و سرگئی برین، بنیانگذاران گوگل در مسیری مبهم و مجهول گام نهاد که به عزت و افنخار می انجامید.

ماریسا مایر شاخص ترین چهره در صنعت IT  در جهان (قسمت 1)
ماریسا مایر (Marissa Mayer)

در سال 1999 گوگل هنوز یک غول اینترنتی نشده بود. حتی فضایی برای مصاحبه با منقاضیان کار وجود نداشت. به طور که لری پیچ اطلاعات ماریسا مایر را درباره ی هوش مصنوعی در پشت یک میز پینگ پنگ ارزیابی کرد. در آن زمان تنها 19 نفر در گوگل کار می کردند. مایر پس از پذیرفتن این پیشنهاد بیستمین عضو گوگل و نخستین زن مهندس این مجموعه شد. او در آغاز کار با گوگل از مشاهده ی جمع کثیری از نوابغ و افراد با استعداد که در آنجا مشغول به کار بودند حیرت کرد. این کسان اینقدر باهوش بودند که مایر اغلب پس از گفتگو با آنان و یا مشاهده ی عملکردشان دچار رعب و وحشت می شد. با وجود این ترسناک بودن این فضا مایر را برای کار و فعالیت در آنجا از همیشه مصمم تر کرد.

مایر به عنوان کُدنویس در گوگل استخدام شد و اولین پروژه بزرگی که به عهده گرفت ساخت سیستم تبلیغاتی این شرکت بود.

به اعتقاد مایر چنانچه هنگام برخورد با مشکلات خسته شده و احساس درماندگی کردید نشانه ی آن است که تا شکوفایی خلاقیت تان تنها چند گام فاصله دارید. او می گوید : من همیشه به انجام کارهایی دست می زنم که آمادگی انجامش را ندارم. زیرا می دانم که هرگاه گیر کرده باشم بدان معناست که استعداد و خلاقیت هایم در حال جوشش و غلیان است. او می افزاید: ممکن است کاری را فراتر از حد توانتان تصور کنید و یقین نداشته باشید که به انجامش قادرید. با وجود این به مجرد این که برخیزید، آستین ها را بالا بزنید و وارد میدان عمل شوید، راه دستیابی به خواسته هایتان هموار می شود.

مایر سالها سرپرست گروهی بود که تنظیم فعالیتهای موتور جستجوی گوگل را برعهده داشت. او حتی در بخش طراحی آیکون های موتور جستجوی گوگل و صفحات وابسته به این شرکت نیز نقش آفرینی کرد.

او می گوید: در مقام مدیر کارم دشوار بود. ناگزیر بودم برای تمام روز برنامه ی زمان بندی داشته باشم. در عوض با فراتر رفتن از گوشه ی امن و راحت زندگیم به استعداد و قابلیتهای باطنی ام که بکر و دست نخورده باقی مانده بود دست یافتم.

مایر هرگز به رفع موانع در چارچوب مسئولیتش بسنده نمی کرد. هرگاه در سایر بخشهای گوگل مشکلی می دید بدون آنکه چشم انتظار مسئولان آن بخش برای تقاضای کمک باشد با موانعی که افراد در حل آنها به ستوه آمده بودند روبرو می شد و حل و فصل شان می کرد. او با این کارها صدها میلیون دلار به درآمد گوگل افزود و خودش نیز به ستاره ای در فناوری آی تی مبدل گشت و ملکه گوگل لقب گرفت.

ماریسا مایر (Marissa Mayer)
ماریسا مایر (Marissa Mayer)

در اوایل سال 2008 از حالات و رفتار مایر مشخص بود که برای یک جهت گیری تازه در زندگی حرفه ای اش آماده می شود.

او در جریان مصاحبه ای گفت: من برای راه اندازی گوگل تلاش فراوان کردم. استقامتم در برابر چالشها و فراز و نشیبها و پیروی از تدابیر درست که از ژرفای باطنم بر می خاست سبب شد تا این راه ناهموار را صاف و هموار کنم و از این مصاف سربلند بیرون آیم. حال که شالوده ی گوگل بر پایه ی محکم استوار شده مایل نیستم کنج عافیت پیشه کرده و به افتخارات گذشته ام ببالم. من پیوسته برای خود اهدافی در نظر گرفته و تمام وقتم را حول این اهداف متمرکز می سازم و رویدادهای آینده را جالب ترین اتفاقات ممکن تلقی می کنم. چند روز پس از این مصاحبه رویدادی اتفاق افتاد که نه تنها نظر تمام افراد سیلیکون ولی که توجه سایر علاقمندان به فناوری آی تی در سراسر جهان به آن معطوف شد. مایر در جولای 2012 مدیرعامل یاهو شد.

مایر در آغاز کارش در یاهو با شرکتی روبرو شد که با مشکلات فراوان از جمله کاهش ارزش سهام، تعلیق کارکنان و کاهش درآمد سالانه دست به گریبان بود. به دلیل همین نارساییها مایر پنجمین مدیرعاملی بود که ظرف پنج سال به این مقام منصوب می شد. اغلب دست اندرکاران آی تی با اقدامات متهورانه مایر در گوگل آشنا بودند و یقین داشتند که با پیروی از همان تدابیر می تواند موفقیت های مشابهی را در یاهو تجربه کند. آنان می دانستند که در میان مدیرعامل های 500 شرکت بسیار موفق آمریکا 20 مدیرعامل زن وجود دارد و ماریسا مایر یکی از آنهاست.

منبع: سرگذشت مشهورترین زنان کارآفرین جهان - محمدرضا آل یاسین و مونا آل یاسین

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید