امروز: دوشنبه, ۲۹ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۴ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۸ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 263807
۷۳۸۹
۱۰
PNAZAR
نسخه چاپی

قاعده مرور زمان در جرم انتقال مال غیر

جرم فروش مال در دسته بندی جرایم تعزیری قرار داشته و جزو جرایم لهی محسوب نمی شود و با توجه به اینکه بحث مرور زمان تنها در جرایم تعزیری قابلیت اعمال دارد ، تاخیر در طرح شکایت در جرم فروش مال غیر می تواند موجب تضرر بزه دیده و از بین رفتن حق مشارالیه گردد

قاعده مرور زمان در جرم انتقال مال غیر

مرور زمان و انتقال مال غیر

قانون مجازات اسلامی در موارد 105 تا 113 با مطرح کردن بحث مرور زمان متضور از جرم را مجبور به طرح شکایت در بازه ی زمانی مشخصی از تاریخ اطلاع از وقوع جرم نموده و ضمانت اجرای عدم طرح شکایت در موعد تعیین شده را سلب حق شکایت نسبت به جرم رخ داده قرارداده است.

جرم فروش مال در دسته بندی جرایم تعزیری قرار داشته و جزو جرایم لهی محسوب نمی شود و با توجه به اینکه بحث مرور زمان تنها در جرایم تعزیری قابلیت اعمال دارد ، تاخیر در طرح شکایت در جرم فروش مال غیر می تواند موجب تضرر بزه دیده و از بین رفتن حق مشارالیه گردد.

نکته حائز اهمیت در این بحث مدت مرور زمان جرم انتقال مال غیر می باشد که با توجه به ملاک مطرح شده در م 105 ق . م . ا باید بر اساس میزان مجازات این جرم مدت مرور زمان را تعیین نماییم : میزان مجازات حبس جرم انتقال مال غیر 1 تا 7 سال می باشد که طبق ملاک م 19 ق . م . ا درجه 4 محسوب می شود و جرایم تعزیری درجه 4 دارای 1 سال مهلت طرح شکایت و 10 سال مهلت تعقیب می باشد که در صورت عدم اقدام در این مواعد متضرر امکان رسیدن به حق خود در جرم فروش مال غیر را از دست خواهد داد.

به طور مثال فردی ملک خود را در سال 84 به موجب مبایعه نامه عادی به برادر خود منتقل کرده و قبل از اینکه سند قطعی را انتقال دهد ملک را به شخص دیگری منتقل می نماید که طبق نص صریح قانون مصداق بارز جرم انتقال غیر می باشد . حال برادر فروشنده باید نهایتا تا 1 سال پس از اطلاع از وقوع جرم شکایت خود را مطرح نماید و مرجع تعقیب نیز تا 10 سال از طرح شکایت تعیین تکلیف نماید و گرنه جرم رخ داده مشمول مرورزمان شده و قابلیت پیگیری را از دست می دهد .

  • منبع
  • موسسه حقوقی تهران وکیل