امروز: چهارشنبه, ۰۵ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۰۹ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 264436
۳۹۳۶
۴
۰
نسخه چاپی

مرور زمان در جرم کلاهبرداری

پرسش: در خصوص بند «ب» ماده 109 قانون مجازات اسلامی مصوب 1/2/92 و در مورد مستثنیات شمول مرور زمان ، اولاً : آیا جرم کلاهبرداری از سایر جرائم اقتصادی موضوع تبصره ماده 36 آن قانون مجزا شده و بدون رعایت مبلغ از شمول مرور زمان خارج است؟ ثانیاً: در فرضی که مال موضوع جرائم اقتصادی غیر از وجه نقد باشد آیا ارزش مال برای تعیین سقف مبلغ در زمان وقوع جرم ملاک است یا در زمان شکایت؟

مرور زمان در جرم کلاهبرداری

مرور زمان در جرم کلاهبرداری

پرسش: در خصوص بند «ب» ماده 109 قانون مجازات اسلامی مصوب 1/2/92 و در مورد مستثنیات شمول مرور زمان ،

اولاً : آیا جرم کلاهبرداری از سایر جرائم اقتصادی موضوع تبصره ماده 36 آن قانون مجزا شده و بدون رعایت مبلغ از شمول مرور زمان خارج است؟

ثانیاً: در فرضی که مال موضوع جرائم اقتصادی غیر از وجه نقد باشد آیا ارزش مال برای تعیین سقف مبلغ در زمان وقوع جرم ملاک است یا در زمان شکایت؟

با توجه به تصریح بند «ب» ماده 109 قانون مجازات اسلامی 1392 و نصاب مقرر در ماده 36 و تبصره ذیل آن از قانون مذکور فقط کلاهبرداری بیش از یک میلیارد ریال مشمول ممنوعیت مرور زمان مقرر در ماده 109 مذکور می باشد و بزه کلاهبرداری کمتر از نصاب مذکور مشمول مقررات مروز زمان است.

در فرضی که انتقال دهنده مال غیر، مالی غیر از وجه نقد به عوض آن گرفته است ، میزان جزای نقدی معادل ارزش ریالی عوضی است که در ازاء انتقال مال غیر گرفته و ارزیابی آن از تاریخ وقوع جرم ملاک است.

نظریه مشورتی شماره 361/93/7 مورخ 20/2/1393 اداره کل حقوقی قوه قضائیه

www.newslaw.net

    دیدگاه

    شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید



    کد امنیتی کد جدید