امروز: پنج شنبه, ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۲ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ فوریه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 267481
۷۶۸
۱
۰
نسخه چاپی

مسئولیت کیفری اشخاص حقوقی در قانون کار

بنابراین در کلیه مواد قانون کار که عبارت اشخاص حقوقی یا کارفرما بیان شده در صورت تخلف، مسئوولیت مدنی حاصل از تخلف بعهده اشخاص حقوقی (شرکت و...) ولی مسئوولیت کیفری بعهده نماینده یا مدیر عامل شرکت می باشد

پایگاه خبری حقوق نیوز

مسئولیت کیفری اشخاص حقوقی در قانون کار

ماده 184 ق.ک مقرر می دارد: « در کلیه مواردی که تخلف از ناحیه اشخاص حقوقی باشد، اجرت المثل کار انجام شده و طب و خسارت باید از اموال شخص حقوقی پرداخت شود، ولی مسئولیت جزائی اعم از حبس، جریمه نقدی و یا هر دو حالت، متوجه مدیر عامل یا مدیر مسئول شخص حقوقی است که تخلف به دستور او انجام گرفته است و کیفر درباره ی مسئوولین مذکور اجرا خواهد شد.

این ماده در خصوص مسئوولیت کیفری اشخاص حقوقی ابهام دارد، زیرا عبارت « تخلف از ناحیه اشخاص حقوقی» در ظاهر تخلف را به اشخاص حقوقی نسبت داده است، اما در ادامه آن مشاهده می شود مسئوولیت کیفری به شخص حقیقی که تخلف به دستور او صادر شده (مدیر عامل یا مدیر مسئوول) منتسب می گردد.

بنابراین در کلیه مواد قانون کار که عبارت اشخاص حقوقی یا کارفرما بیان شده در صورت تخلف، مسئوولیت مدنی حاصل از تخلف بعهده اشخاص حقوقی (شرکت و...) ولی مسئوولیت کیفری بعهده نماینده یا مدیر عامل شرکت می باشد. مانند مواد 87 ق.ک ( عدم تحویل به موقع نقشه های احداث کارگاه) و ماده 91 (تهیه و تحویل وسایل حفاظت فنی و نظارت بر استفاده توسط کارگران).

بیشتر بخوانید:

چگونه حقوق کارمند برای پرداخت اقساط مهریه توقیف می شود

چک حقوقی و چک کیفری چیست؟

مصدوم شدن چند عضو با یک ضربه

پایگاه خبری حقوق نیوز - سوالات حقوقی

    دیدگاه

    شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید    کد امنیتی کد جدید