امروز: شنبه, ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۴ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۲۷ فوریه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 267492
۵۵۴
۱
۰
نسخه چاپی

مسئوولیت کیفری ناشی از فعل غیر در قانون کار

تحقق مسئوولیت کیفری ناشی از فعل غیر، مستلزم اجتماع شرایطی در افعال مباشر و فرد مسئوول کیفری ناشی از فعل غیر می باشد. نخستین شرط تحقق این نوع مسئوولیت ارتکاب فعل مادی قابل مجازات است که باید توسط مباشر(غیر) انجام گیرد و دارای شرایط ذیل باشد؛ 1- فعل مورد نظر، تخلف از مقرراتی باشد که مسئوول کیفری فعل غیر، شخصاً موظف به رعایت و اجرای آن باشد. 2- نقض مقررات مذکور عمدی نباشد

پایگاه خبری حقوق نیوز

مسئوولیت کیفری ناشی از فعل غیر در قانون کار

تحقق مسئوولیت کیفری ناشی از فعل غیر، مستلزم اجتماع شرایطی در افعال مباشر و فرد مسئوول کیفری ناشی از فعل غیر می باشد. نخستین شرط تحقق این نوع مسئوولیت ارتکاب فعل مادی قابل مجازات است که باید توسط مباشر(غیر) انجام گیرد و دارای شرایط ذیل باشد؛ 1- فعل مورد نظر، تخلف از مقرراتی باشد که مسئوول کیفری فعل غیر، شخصاً موظف به رعایت و اجرای آن باشد. 2- نقض مقررات مذکور عمدی نباشد.

زیرا در جرائم عمدی، شخص مرتکب مسئوول است نه شخص یا اشخاص دیگر، اما مواردی وجود دارد که مسئوولیت کیفری فعل عمدی، باعث ایجاد مسئوولیت برای اشخاص دیگر می شود. به عنوان مثال در ماده 27 قانون مطبوعات مقرر شده که : «هرگاه در نشریه ای به رهبر جمهوری اسلامی ایران و یا مراجع مسلم تقلید اهانت شود، پروانه آن نشریه لغو و مدیر مسئوول و نویسنده مطلب به محاکم صالحه معرفی و مجازات خواهند شد.»

در فرانسه نیز رویه دیوان عالی کشور، کارفرمایی را بخاطر اینکه شاگردش مرتکب جرم عمدی شده بود مسئوول دانسته است.

حقوق کیفری ایران مسئوولیت ناشی از فعل غیر را به شکل غیر مستقیم پذیرفته است، از جمله این موارد می توان مسئوولیت کارفرما در قبال حوادث ناشی از کار در کارگاه را نام برد که به استناد ماده 91 و 95 ق.ک علیرغم عدم دخالت مادی کارفرما در وقوع حادثه، باز می توان وی را به دلیل عدم نظارت و عدم اجرای مقررات ایمنی مقصر حادثه دانست.

بیشتر بخوانید:

مسئولیت کیفری اشخاص حقوقی در قانون کار

جرم عدم پرداخت دستمزد برابر در شرایط مساوی به کارگران

تاریخچه و سیر تحول حقوق کیفری کار در ایران (قسمت اول)

تاریخچه و سیر تحول حقوق کیفری کار در ایران (قسمت دوم)

منبع: بررسی جرائم و مجازات های قانون کار - فرزاد زنگنه

پایگاه خبری حقوق نیوز - مقالات حقوقی

    دیدگاه

    شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید    کد امنیتی کد جدید