امروز: سه شنبه, ۲۹ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۲ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۰ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 267923
۷۶۹
۱
۰
نسخه چاپی
معماری اشکانیان

معماری ایران در دوره ی اشکانیان (قسمت دوم)

معبد ناهید یا آناهیتا در کنگاور سر جاده ی همدان و کرمانشاه واقع شده است. بقایای ساختمان این معبد که منسوب به دوره ی اشکانیان است تا یک قرن پیش هنوز بر جای بوده است. این معبد بنابر یک طرح یونانی حدود سالهای 20 ق.م روی سکویی وسیع سنگی به روش هخامنشیان ساخته شد

معماری ایران در دوره ی اشکانیان (قسمت دوم)

پایگاه خبری حقوق نیوز

معماری ایران در دوره ی اشکانیان

بنای طاق گرا. واقع در دامنه ی کوه پاطاق در کنار شاهراه کرمانشاه به سرپل ذهاب ترکیب طاقهای گهواره ای و پیشرفت فنون ساختمانی را در این دوره نشان می دهد. برخی بنای طاق گرا را علامت سرحدی ایالت ماد از ایالت اشکانیان می دانند. در این دوره شهرها طبق طرح دایره شکل ساخته شده اند مانند فیروزآباد، تخت سلیمان و دارابگرد، دیوار کاخها را با ستگهای نتراشیده بالا برده اند یا آجر خشت به کار رفته است و میان آن گل و آهک ریخته اند و یا سنگهای تراشیده در آن کار گذاشته اند. در ابتدا کاخهایی شامل سه ایوان بر پا کرده اند و به جای سقف صاف که در زمان هخامنشیان و سلوکیان معمول بود، طاق هلالی به کار رفته است. ستونها دیگر مورد استفاده نداشته اند و نیمه ستونهای تزیینی جای آن را گرفته اند. روی دیوارها را با گچ بریها پوشانیده اند و موضوع نقش شده ی گچبریها خطوط هندسی یا موضوعهای مربوط به نباتات است، نقاشی روی دیوار هم مثل معبد کوه خواجه معمول بوده است.

معبد آناهیتا. معبد ناهید یا آناهیتا در کنگاور سر جاده ی همدان و کرمانشاه واقع شده است. بقایای ساختمان این معبد که منسوب به دوره ی اشکانیان است تا یک قرن پیش هنوز بر جای بوده است. این معبد بنابر یک طرح یونانی حدود سالهای 20 ق.م روی سکویی وسیع سنگی به روش هخامنشیان ساخته شد. تالار وسیع معبد 200 متر مربع بوده است، دیوار ها با تخته سنگهای بزرگی به تقلید از حصارهای تخت جمشید ساخته شده بودند. عوامل و عناصر فراوانی در زمینه ی معماری ایرانی در معبد آناهیتا وجود دارد که از همه مهمتر پلکان دو طرفه آن است. این پلکان از شرق به غرب کشیده شده است و به دیوار جنوبی تکیه دارد یا به عبارتی پلکانی از سطح اراضی اطراف، ما را به ارتفاع هشت تا یازده متر، به رویه ی دیوار جنوبی می رساند. در حال حاضر از واحد پلکان راست جنوبی 25 پله آن موجود و از مجموع پلکان قرینه آن در چپ جنوبی 20 سنگ پله بیشتر باقی نمانده است.

از بزرگان و مورخان مثل ابن فقیه، ابن حوقل، مقدسی، یاقوت حموی تا حمداله مستوفی همه اط شگفتی و زیبایی معماری بی نظیر قصراللصوص و ستونهای آن یاد کرده اند. گفتنی است که نام این بنای پیش از اسلام از آناهیتا، ایزد و فرشته ی نگاهبان آب، فراوانی و برکت گرفته شده است. برخی از مورخان علت این تسمیه را چنین نگاشته اند که قوای مهاجم اعراب در این ناحیه اطراق کرده بودند و اهالی محل چهارپایان و بارهای آنها را به یغما می بردند، از این رو اعراب اینجا را قصر اللصوص به معنای کاخ دزدان نامیدند.

بیشتر بخوانید:

معماری ایران در دوره ی اشکانیان (قسمت اول)

هنر معماری در دوران هخامنشی(قسمت اول)

هنر معماری در دوران هخامنشی(قسمت دوم)

هنر معماری در دوران هخامنشی(قسمت سوم)

هنر معماری در دوران هخامنشی(قسمت چهارم)

تهیه کننده: عاطفه کریمی

منبع: آشنایی با هنر در تاریخ 1 - دکتر غلامعلی حاتم

پایگاه خبری حقوق نیوز - معماری

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید