امروز: چهارشنبه, ۰۲ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۵ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 267655
۱۲۶۹
۱
۰
نسخه چاپی

مفهوم شناسی طفل از منظر حقوق کیفری

اولین سوالی که در موضوع حقوق کیفری اطفال به ذهن متبادر می شود این است که منظور از طفل کیست؟ به چه فردی کودک اطلاق می شود؟ به عبارت دیگر، کودکی از چه مرحله ای آغاز و در چه مرحله ای پایان می یابد

مفهوم شناسی طفل از منظر حقوق کیفری

مفهوم شناسی طفل از منظر حقوق کیفری

اولین سوالی که در موضوع حقوق کیفری اطفال به ذهن متبادر می شود این است که منظور از طفل کیست؟ به چه فردی کودک اطلاق می شود؟ به عبارت دیگر، کودکی از چه مرحله ای آغاز و در چه مرحله ای پایان می یابد. پاسخ به این سوالات می تواند مفهوم و تعریف کودک یا طفل را آشکار سازد. اما بدیهی است که پاشخ به این سوالات چندان هم ساده و بدیهی نیست. در ادبیات حقوقی کشورهای مختلف دنیا برای مصداق فرد انسانی از لحظه آغاز حیات تا قبل از بزرگسالی واژه های متعددی را بکار می برند. این اصطلاحات عبارتند از: جنین، نوزاد، کودک، طفل، خردسال، طفل غیر ممیز، طفل ممیز، طفل ممیز نابالغ، طفل غیربالغ، جوان و نوجوان و... که هریک از آنها ضمن اینکه قلمرو مشترکی دارند اما در عین حال مفاهیم مستقل و مراحل خاصی از سیر تکامل فرد انسانی را ترسیم می نمایند.

در هر حال، مفهوم کودک و معیارهای قانونی برای تعیین آن از جمله موضوعاتی است که از نظر حقوقی و حتی از بعد فرهنگی با اختلاف دیدگاه های قابل توجهی همراه است. البته به نظر می رسد که بسیاری از تفاوت های ناشی از سطحی نگری نسبت به حقوق اطفال بوده و هنوز در بسیاری از کشورها بصورت صحیح و علمی و واقع بینانه به مسائل مربوط به حقوق کیفری اطفال نپرداخته اند. بر همین اساس، پیمان نامه حقوق کودک به عنوان مهم ترین سند بین المللی راجع به حقوق کودک نیز تعیین سن قانونی برای تشخیص سن مسئولیت کیفری را به عهده کشورهای عضو قرار داده و از بیان آمرانه آن خودداری کرده است.

به طور کلی از نظر حقوقی، کودک کسی است که به رشد و نمو جسمی و روحی برای زندگی اجتماعی نرسیده است. کنوانسیون حقوق کودک، فرد زیر 18 سال را کودک تلقی می کند.(ماده ی 1)، هرچند که این تعریف را مطلق ندانسته و تعیین آن را به قانون گذاران ملی واگذار کرده است. در حالی که رهنمودهای راجع به عدالت برای کودکان بزه دیده و شاهد جرم سازمان ملل متحد(بند a ماده 9) محدوده ی سنی کودک را به طور مطلق و تا 18 سال تعیین کرده است. از نظر سنی، کودکان 0 تا 18 سال در علم پزشکی، روان شناسی، جرم شناسی و حقوق طبقه بندی شده اند و در هر مرحله سنی با توجه به نیازهای خاصی که دارند مورد بررسی قرار می گیرند. علاوه بر معیار سن، کودکان بر اساس وضعیت جسمی و روانی و همچنین موقعیت اجتماعی گه در آن به سر می برند، طبقه بندی می شوند. از نظر وضعیت جسمانی و روانی، کودکانی که دارای ناتوانی هستند، در طبقه بندی جداگانه با کودکان سالم قرار دارند. کودکان از نظر وضعیت اجتماعی نیز دارای تقسیماتی هستند که شامل کودکان خیابانی، کار، اقلیت، پناهنده، مهاجر و سایر وضعیت های مشابه هستند. در حقوق کیفری ثمره ی عملی تفکیک دوره های مزبور، در نحوه ی واکنشی است که در قبال رفتار مجرمانه ی کودکان و نوجوانان بر حسب تکامل دوره ی سنی، عاطفی و ذهنی اتخاذ می شود.

بیشتر بخوانید:

پیمان نامه جهانی حقوق کودکان (Children's rights)

كنوانسيون‌ حقوق‌ كودك‌ مصوب1989+ فیلم

منبع: عدالت کیفری و اطفال - دکتر باقر شاملو

پایگاه خبری حقوق نیوز - حققو کودکان در جهان

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید