امروز: شنبه, ۰۵ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۸ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 267480
۲۷۵۲
۱
۰
نسخه چاپی
افترای عملی

منظور از افترای عملی چیست؟

گاهی ممکن است به جای آنکه حرف افتراآمیزی را علیه دیگری به زبان آورد و یا مطلب افترا آمیزی علیه وی منتشر شود با گذاشتن ادوات و یا اشیای اتهام آور نزد وی او را در مظان اتهام قرار می دهند و در واقع تاثیر منفی این کار بیشتر از یک افترای ساده است. لذا مجازات سنگین تری برای این مورد تعیین شده است

پایگه خبری حقوق نیوز

منظور از افترای عملی چیست؟

گاهی ممکن است به جای آنکه حرف افتراآمیزی را علیه دیگری به زبان آورد و یا مطلب افترا آمیزی علیه وی منتشر شود با گذاشتن ادوات و یا اشیای اتهام آور نزد وی او را در مظان اتهام قرار می دهند و در واقع تاثیر منفی این کار بیشتر از یک افترای ساده است. لذا مجازات سنگین تری برای این مورد تعیین شده است. طبق ماده 669 قانون مجازات اسلامی «هرکس عالماً و عامداً به قصد متهم کردن دیگری آلات و ادوات جرم یا اشیایی را که یافت شدن آن در تصرف یک نفر موجب اتهام او می گردد بدون اطلاع آن شخص در منزل یا محل کسب یا جیب یا اشیایی که متعلق به او است بگذارد یا مخفی کند یا به نحوی متعلق به او قلمداد نماید و در اثر این عمل شخص مزبور تعقیب گردد، پس از صدور قرار منع تعقیب و یا اعلام برائت قطعی آن شخص، مرتکب به حبس از 6 ماه تا سه سال و یا تا 74 ضربه شلاق محکوم می شود.»

منظور از گذاردن: گذاشتن آلات و ادوات جرم و یا اتهام آور در منزل، محل کسب و مکان های شخصی است.

منظور از مخفی کردن: می توان گفت برای مثال مواد مخدر در باغچه منزل کسی پنهان کردن.

منظور از متعلق به غیر قلمداد کردن: می توان اینگونه مثال زد که کسی مواد مخدر را در ساک یا چمدان شخصی دیگری قرار دهد و آن شخص تحت تعقیب قرار گیرد.

بیشتر بخوانید:

مجازات رانندگی بدون گواهینامه چیست؟

اعسار چیست و در مورد آن چه اطلاعاتی دارید؟

اموال غیر قابل توقیف (مستثنیات دین) کدامند؟

قوانین مربوط به تکریم و و رعایت حرمت ارباب رجوع کدامند؟

پایگاه خبری حقوق نیوز - سوالات حقوقی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید