امروز: چهارشنبه, ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۴ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۰۵ اوت ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 270625
۸۲۴
۱
۰
نسخه چاپی
مکاتبات

نامه رئیس کانون وکلای مرکز به رئیس قوه قضاییه در خصوص ملاقات وکلا با موکلین زندانی

حقوق نیوز/ مقررات وکالت

نامه رئیس کانون وکلای مرکز به رئیس قوه قضاییه در خصوص ملاقات وکلا با موکلین زندانی

33- نامه رئیس کانون وکلای مرکز به رئیس قوه قضاییه در خصوص ملاقات وکلا با موکلین زندانی

شماره : 9993/ح/ک

تاریخ : 22/5/80

ریاست محترم قوه قضاییه جمهوری اسلامی

حضرت ایت الله جناب آقای هاشمی شاهرودی

احتراماً خاطر عالی را مستحضر می دارد :

1- به موجب ماده 193 آیین نامه زندان ها "وکلای دادگستری در صورت داشتن وکالتنامه رسمی برای حفظ حقوق موکل زندانی خود هر موقع ضرورت ایجاب نماید می توانند ... با موکلان خود ملاقات نمایند ..."

اولاً شرط تجویز ملاقات "داشتن وکالتنامه رسمی، صدور مجوز از ناحیه مقام قضایی و مراجعه در ساعات اداری" می باشد.

ثانیاً ظاهرا احراز "ضرورت" با وکیل و موکل است.

ثالثاً در مورد زندانیان ممنوع الملاقات، مجوز مقام ممنوع کننده ملاقات لازم است.

2- به موجب قسمت اخیر تبصره 1 ماده 187 آیین نامه مذکور " ... به مجرد شروع محاکمه وکیل مدافع شخص بازداشت شده حق خواهد داشت که ب اوملاقات نمایند و هیچ یک از ماموران انتظامی یا اداری و قضایی نمی توانند به هیچ وجه از این ملاقات جلوگیری نمایند ..."

3- ملاحظه می فرمایند که از یک سو حق مندرج در ماده 193 آیین نامه مربوط به پرونده خاص و منحصر به مدت رسیدگی به آن نیست زیرا فردی که در پرونده خاصی بازداشت شده است ممکن است معاملات و ارتباطات دیگری داشته باشد که حفظ حقوق وی در این موارد ملاقات با وکیلش را ایجاب کند حتی اگر در پرونده ای که وی در آن بازداشت شده حکم صادر و قطعی شده و وی در حال تحمل کیفر باشد.

4- از طرفی با توجه به ضوابط موجود و حاکم (ماده 326 قانون آیین دادرسی مدنی و ماده 235 قانون آیین دادرسی کیفری) در نظام حقوقی ما ظاهراً هیچ حکمی هیچ گاه به مرحله ای از قطعیت نمی رسد که مکان و احتمال خدشه در آن کلاً منتفی باشد.

بنابراین همواره این احتمال وجود دارد که ملاقات وکیل با موکل زندانی اش برای تقاضای اعمال ماده 235 سابق الذکر نسبت به رای قطعی که به خاطر آن در زندان است ضرورت پیدا کند.

5- ممنوعیت ملاقات زندانی به موجب صدر تبصره ماده 187 آیین نامه زندان ها امری استثنایی و در مورد وکلا صرفا تا زمان شروع محاکمه موکلین زندانی ایشان قابل تصور است آن هم در مواردی که موکل در مقام استفاده از حق موضوع ماده 128 قانون آیین دادرسی کیفری نباشد در صورت اخیر صرفا در حد تبصره ماده مذکور که البته به نظر ما معارضه بین با عموم و اطلاق اصل 35 قانون اساسی دارد ممکن است از حضور وکیل در جلسه تحقیق ممانعت شود اما از ملاقات او با موکل زندانی در زندان و خارج از جلسه تحقیق و به این اعتبار که آنچه دادگاه عام انجام می دهد از بدو تا ختم مصداق "محاکمه" است و اگر این معنی را نپذیریم ماده 1 قانون تشکیل دادگاه های عمومی را نفی و نسخ کرده ایم نمی توان جلوگیری کرد چون محاکمه موکل شروع شده است.

6- علیرغم وجود ضوابط پیش گفته شده حسب اطلاعات واصله مقامات محترم قضایی و زندان در مواردی از ملاقات وکلا با موکلین زندانی ایشان که بعضاً کثیر الاتهام و دارای پرونده های متعدد با صبغه مطبوعاتی و سیاسی هستند جلوگیری کرده اند و می کنند.

لذا نظر به اینکه تقید مراجع قضایی به ضوابط و نظامات حداقل توقعی است که از این مراجع می توان داشت نظر به اینکه محروم کردن زندانی از ملاقات باوکیلش که در مواردی شاید تنها ملجا و نقطه اتکای او بعد از ذات احدیت باشد علاوه بر اینکه غیر قانونی است از جوانمردی و مروت هم به دور است و نظر به اینکه انعکاس این موارد در جامعه صرفاً شبهه وجود اعوجاج و اشکال را در رسیدگی ها و تحقیقات قضایی ایجاد یا تقویت می کند و این به نفع نظام و قوه قضاییه نیست استدعا می شود در صور ت تصویب مقامات مربوطه را در خصوص موارد ارشاد فرمایند.

رئیس هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز

سید محمد جندقی کرمانی پور

مطالب مرتبط

قوانین خاص وکالت

وکالت در قوانین خاص دادرسی

وکالت در آیین نامه ها و بخشنامه ها

مکاتبات

منبع: مجموعه کامل مقررات وکالت - دکنر نصرالله قهرمانی -ابراهیم یوسفی محله

پایگاه خبری حقوق نیوز - مکاتبات

  • منبع
  • حقوق نیوز

    دیدگاه

    شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید



    کد امنیتی کد جدید